Ustavni sud je na sjednici u junu, kvalifikovanom većinom, donio odluku da se na uslove za prestanak sudijske funkcije primjenjuju odredbe Zakona o radu, i ta odluka Ustavnog suda je tog trena postala zakon, ocijenio je u emisiji Na kraju dana, na Televiziji E, advokat i pravni ekspert Nikola Martinović.
- To niko ne pominje, i ne pominje da se ta odluka Ustavnog suda aktivnostima skupštinskog Ustavnog odbora direktno krši - kazao je Martinović.
On je istakao da kao pravnik koji je trideset godina u sudnici, a sa obrazovanjem stečenim u Crnoj Gori i inostranstvu, sa kompetencijom može iznijeti stav da poslije dešavanja kada je Ustavni odbor preuzeo ingerencije Ustavnog suda ozbiljni pravnici više Crnu Goru ne doživljavaju kao državu, već kao teritoriju.
- Mi smo sada geografski pojam, a između geografije i države postoji razlika. Država je uređena vlast na određenoj teritoriji. Mi sada imamo, što je za mene kao pravnika poražavajuće, da jedan organ preuzima nadležnosti najvišeg suda u državi. Ustav i Ustavni sud su brana samovolji i diktaturi. Onog trenutka kada parlament, Vlada, ili bilo ko teći, preuzme nadležnosti Ustavnog suda, onda vi više nemate u jednoj državi bilo kakvu branu diktaturi, ili samovlašću – kazao je Martinović.
To se, prema njegovim riječima, desilo u Skupštini prije dvije noći, a sudije Ustavvnog suda ne smiju da dozvole da im parlament oduzima nadležnosti.
- Ne treba pričati o nekom specijalnom tumačenju. Samim jezičkim tumačenjem norme člana 154. Ustava je sve rečeno, a ta norma je ciljano napisana tako. Slušajući objašnjenja ovih iz PES-a, mislim da bi oni trebalo bi da se vrate u vrijeme studija, pa da prouče način i funkcionisanje ustavno pravnih sistema. Ustavno pravni sistem u Crnoj Gori je predvidio da Skupština bira na predlog - ili predsjednika ili po konkursu - određene sudije Ustavnog suda, ali je namjerno, zbog zaštite demokratije, predviđeno da ih Skupština ne može razriješiti. Ako bi ih Skupština, kad ih izabere, mogla razriješiti, onda oni ne bi imali nezavisnost. Zato je unijeta i ta norma, u svim evropskim Ustavima je upravo takva, da o eventualnim razlozima za prestanak mandata ili razrješenje sudije Ustavnog suda, odlučuju sudije Ustavnog suda, a ne neko drugi. Skupština može samo da konstatuje ono što odluči sjednica Ustavnog suda. U suprotnom, sudije sjutra mogu biti razriješene, neko zbog penzije, neko zbog toga što su mu oči zelene... - rekao je Martinović.
Sudije Ustavnog suda više ne moraju dolaziti na posao, smatra Martinović, jer su im oduzeli nadležnosti za utvrđivanje razloga prestanak mandata, a mogu im uzeti i odlučivanje o ustavnim žalbama, ustavnosti ili zakonitosti određenih akata.
- Ako sudije Ustavnog suda dopuste da se na ovakav način odlučuje o njihovoj nadležnosti, onda ne treba da pričaju o principijelnosti. Neko ko ima hrabrosti reći će ja više neću da učestvujem u tome, a neko ko nema baš puno hrabrosti, a hoće da ostane pošten, poći će na bolovanje, a onaj koji nema ništa od to dvoje ostaće da radi - poručio je Martinović.
Ako su tačne informacije o uticaju na predsjednicu Ustavnog suda Snežanu Armenko, poručuje Martinović, to je krivično djelo, a Ustavni sud je sad beskoristan.
MIRKO
Sledeću sjednicu o sudijama ustavnog suda su zakazali 25 decembra. Dan kada sva Evropa slavi Božić. Dan kada će im sve odluke proci ispod radara.
Mila K
Kao što oko fiskalizacije nije bio u pravu i vrijeme ga je činjenično i objektivno demantovalo, tako gdin Martinović ni sad nije u pravu. CG je naš dom i jeste država a Ustavni okačiti o klin beščašća pa u novu katarzu.
Goran Mijušković
Još je rekao: da ova odluka ne proizvodi nikakvo pravno dejstvo jer je odbor nenadležan,i da mu ovo liči na pozorišnu predstavu bez ikakvih pravnih obaveza..tako da je on sudija koga su "penzionisali" on bi danas mirno ka svaki dan doša na posao.