Predstavnici vladajuće većine u Crnoj Gori različito se izjašnjavaju o protestima i ostavkama u Srbiji. Opozicija smatra da istrajnost srpskih studenata treba da slijede i njihove kolege u Crnoj Gori, piše DW.
Očekivano, podrška predsjedniku Aleksandru Vučiću dolazi od poslanika vladajućih stranaka bivšeg Demokratskog fronta, koji i inače podržavaju režim u Srbiji.
Poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Vladislav Bojović tvrdi da je pod plaštom, kako ih je nazvao, takozvanih studentskih protesta u Srbiji i "bestidnom zloupotrebom" velike tragedije u Novom Sadu vlast u Srbiji "izložena organizovanom napadu i nasrtaju određenih struktura koje djeluju iz pozadine".
Prosrpske stranke uz Vučića
Bojović snažno podržava rukovodstvo Srbije "u trenutku u kojem je ona izložena najnovijem pokušaju destabilizacije u režiji ostataka 'duboke države', uvjerljivo poražene na nedavnim izborima u SAD-u".
Šef Bojovićeve stranke Milan Knežević i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević iz Nove srpske demokracije među prvima su potpisali peticiju "podrške pravu na život" predsjednika Vučića i tako se pridružili ministrima, diplomatama i javnim ličnostima iz Srbije koji upozoravaju na "rastuću dehumanizaciju i satanizaciju" njegovog lika i djela.
"Vrlo je važno da su protesti mirni"
S druge strane, poslanik vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES) Miodrag Laković za DW kaže da su građani Srbije, predvođeni studentima, masovnošću pokazali snažan potencijal da demokratskim pritiskom utiču na institucije da rade otvorenije, efikasnije i u granicama svojih ustavnih ovlašćenja.
"Ostavka premijera Miloša Vučevića može se shvatiti kao iznuđen manevarski potez, kojim vlasti u ovom trenutku želi amortizovati potencijalno još veće snaženje protesta i ispostavljanje novih i radikalnijih zahtjeva", kaže Laković za DW. I dodaje kako je "očigledno da postoji značajno raspoloženje za korjenitim institucionalnim i političkim promjenama, a hoće li se i do kog nivoa vlasti to dogoditi u ovom trenutku, to niko ne može predvidjeti."
Laković pritom naglašava: "Vrlo je značajno da su protesti uglavnom mirni i pored ogromnog broja učesnika, iako je bilo nekoliko zabrinjavajućih incidenata. Vlasti u Srbiji se suzdržavaju od represivnih mehanizama, što je pohvalno, a mora se priznati da i po pitanju međunarodne podrške zasad nijesu u podređenoj poziciji."
Podrška studentima iz opozicije
Iz opozicije stiže otvorena podrška srpskim studentima i želja da njihova istrajnost bude primjer koji treba da i slijede i njihove kolege u Crnoj Gori.
"Svi mi koji obavljamo javne dužnosti, bilo da smo u vlasti, bilo da smo u opoziciji, moraćemo naučiti i prihvatiti da se suočimo s kritikama koje nam učesnici i organizatori protesta upućuju, razumijevajući da je to njihov zadatak - da kritikuju sve ono što nije dobro ili što nije bilo dobro, bez obzira na to o kojem pojedincu ili političkoj opciji je riječ", kaže za DW Nikola Zirojević, poslanik socijaldemokrata (SD).
I studenti i vlast u Srbiji su pokazali da u politici stvari nijesu jednostavne i jednostrane kao što izgleda, kaže za DW analitičar Stefan Đukić.
"Tamošnja vlast, naviknuta da vodi jedan vid borbe, da uvijek na isti način delegitimiše svu opoziciju s kojom se suočila, probala je isti taj modus. I kada je uvidjela da ne funkcioniše, sada srlja iz greške u grešku nudeći sve veće i veće koncesije koje ne daju rezultata, već samo pokazuju ogromnu slabost kako bi se ostalo na vlasti. Studentski protest je svima pokazao da je promjene moguće izvesti, ali se mora biti iskren u namjeri", smatra Đukić.
U Crnoj Gori se (ne) očekuju slični protesti
Neformalna grupa crnogorskih studenata Kamo śutra tri puta je organizovala proteste tražeći ostavke čelnika bezbjednosnog sektora nakon masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, kada je stradalo 13 ljudi, među kojima dvoje djece.
Od premijera Milojka Spajića do 1. februara očekuju ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića, rigoroznije dozvole za posjedovanja oružja, reformu policije, povratak građanskog obrazovanja kao obveznog predmeta u osnovne i srednje škole te poboljšanje odnosa i brige o mentalnom zdravlju.
U suprotnom će, najavljuju, pozvati na građansku neposlušnost. Zirojević podržava studente "i njihove aktivnosti koje slijedi veliki broj građana" te dodaje kako se nada da će "po uzoru, ne samo na Srbiju nego i na veći dio članica EU, ovi protesti biti dodatno pojačani, i brojnošću, ali i u smislu djelovanja".
Po mišljenju Đukića, nesumnjivo je da se forma protesta iz Srbije makar pokušala preliti na Crnu Goru, ali su, dodaje, protesti neuporedivi zbog niza faktora. "Dok u Srbiji imamo vrlo vjerovatno direktnu odgovornost ljudi iz vlasti te dugogodišnju autokratsku prirodu režima, u Crnoj Gori ta odgovornost može biti isključivo moralna, a vlasti su fluidne i promjenjive, zaključuje Đukić.
Ana
A što se čudite što štrajkuju? Jesu li Vučićeve pristalice 3 ili 4 puta uletjeli autima u organizovanu grupu medju studente. Je li to vama normalno? I kao pohapsili su ih i sjutra će ih pustiti. Vidite li vi kakva je to vlast kad to dozvoljava. Naravno da to treba sve otjerati, kao i ove naše.
Većina je uz studente
Vlast podrzava ove sto su ih doveli..vucica i strane huskace. Normalni građani su na strani Ustava i studenata! Na strani života bez nasilja i nemorala!