"Ako dozvolimo uvođenje dvojnog državljanstava na čemu insistira Beograd, a to znači da bi preko 200 hiljada građana Srbije dobilo crnogorski pasoš, što istovremeno znači da bi ti ljudi sjutra mogli da glasaju i biraju vlast, to bi značilo dugoročno cimentiranje srpskog uticaja u Crnoj Gori", kazao je u intrervjuu za Al Jazeeiru profesor Boban Batrićević.
On je kazao da , ako mi uspijemo da zadržimo, makar na papiru, ovo što sad imamo i uđemo u EU, onda će srpski režim i velikosrpski kreatori plana kako bi Balkan trebalo da izgleda - izgubiti. Ali, ako mi uđemo u EU sa redefinisanim Ustavom, redefinisanim pitanjem građanskog uređenja mi dobijamo novog Orbana ili novog Fica u Evropskoj uniji, mi ćemo da budemo jako problematičan član zato što će na nas kao satelita gledati ne samo Srbija nego i ove produžene ruke Putinove politike u Centralnoj Evropi", kazao je profesor Batrićević.
Profesor cetinjskog Fakulteta za Crnogorski jezik, Boban Batrićević, govorio je i o osnovnim karakteristikama crnogorskog društva danas, o crnogorskom identitetu, te ključnim izazovima u njegovoj daljnjoj afirmaciji.
Pogledajte intervju.
Mila K
Gle AJB priča sa ozbiljnim profilima iz CG oko ključnih institucionalnih pitanja?