Završena je sedma sjednica skupštinskog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu.
U nastavku pročitajte kako je tekla rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Tok sjednice:
Kopredsjedavajući Odborom Vasilije Čarapić poručio je da mu je drago što nakon višemjesečne blokade rada Odbora danas imaju priliku da nastave rad.
"I drago mi je što smo uspjeli da postignemo sporazum o normalizaciji odnosa unutar Skupštine, koji je obuhvatio i rad ovog Odbora, šta definitivno ukazuje na sami značaj Odbora i zadatak koji imamo pred nama. U tom kontekstu bih i pozvao članove Odbora da malo promijenimo logiku djelovanja za naredni period. Siguran sam da u dinamičnoj političkoj atmosferi kakvu imamo u Crnoj Gori uvijek ćemo imati situacije koje će uzburkati odnose i slično, ali na nivou ovog Odbora bi trebalo da postignemo saglasnost da šta god se desi, a da nije esencijalno za izbornu reformu, ne utiče na naš rad", kazao je Čarapić.
Kopredsjedavajući iz redova opozicije Nikola Rakočević kazao je da od toga koliko ima sugestija zavisi da li će već danas Odbor imati finalni Nacrt.
"Ovdje razgovaramo o reformi izbornog zakonodavstva i treba nam reformski, a ne izmijenjeni zakon. Da li smo dobacili do nivoa koji javnost očekuje od nas, to je tema današnjeg sastanka. Ukoliko jesmo, treba da idemo dalje, a ukoliko ne, treba dati prostora i vremena, dogovorićemo se koliko, da vidimo koje su to neuralgične tačke u aktuelnom Nacrtu, koje je potrebno izmijeniti ili otkloniti da bi karakter Nacrta, a finalno i Zakona bio reformski.
Član Odbora iz Demokratske partije socijalista Mihailo Anđušič poručuje da to tijelo neće funkcionisati ukoliko se budu ponavljale stare prakse u smislu novih inivijativa, koje se kose sa vladavinom prava.
"U tom slučaju nećete imati podršku za rad ovog Odbora od strane poslanika opozicije. Ako se bude nastavilo sa političkim marifetlucima, kakve smo već imali, recimo, imamo inicijativu parlamentarne većine da će se pokušati sa izmjenama medijskih zakona, gdje smo usvojili kvalitetna zakonska rješenja, koja ne bi trebalo dirati. To su dovoljna upozorenja nama da je neko spreman da ponavlja iste prakse", poručio je Anđušić.
Dragan Koprivica izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju istakao je da akt na kojem rade mora biti reformski i antikorupcijski, i da promijeni pravila političke igre, poveća tranparentnost, da se pokuša doći do pravednijeg izbornog procesa.
"Ako gledamo ovo bojim se da nećemo dobiti takav zakon. Mora biti ovaj dokumet bolje analiziran. Naše sugestije treba da dostavimo Odboru i da se sasatane Radna grupa da nešto pokušamo da implementiramo i da brzo usvojimo taj Nacrt kakav god da bude. Kad smo dobili IBAR napravili smo površne zakone koje ponovo mijenjamo, pa da nam se to ne bi dešavalo mislim da treba da imamo strpljenja i napravimo još dva kruga razgovora. Sigurno ovaj zakon bez promjene Zakona o sprečavanju korupcije i Krivičnog zakona neće biti antikorupcijski već legalizacija sadašnjeg stanja. Njegovi efekti za godinu neće biti veliki", uvjeren je Koprivica.
Jelena Kljajević iz DNP-a vjeruje da je zakon reformski I veliki korak naprijed. Boris Mugoša iz Socijaldemokrata upozorio je članove Odbora da imaju pet obaveznih zakona do kraja godine.
"Imamo vrlo malo vremena i molim vas da ovo danas dogovorimo, da se u okviru Radne grupe sublimiraju sve korekcije, da to damo na javnu raspravu što prije, jer čekaju nas mnogo kompleksniji zakoni", kazao je Mugoša.
Čarapić je odgovorio Anđušiću da će i sam reagovati ako se procedure budu kršile.
"Ova parlamentarna većina neće mijenjati niti nijedan zakon koji je od značaju za našu evropsku agendu, a medijski zakoni apsolutno jesu, prije nego što pribavi mišljenje Evropske komisije. A ukoliko bi opozicija na takvu proceduru reagovala bojkotom, onda u suštini ne bojkotuju nas, nego bojkotuju Evropsku komisiju. Tako da, mislim da razumijem vašu sugestiju. Ukoliko mi budemo kršili proceduru na koju smo se obavezali, apsolutno sam saglasan da vi idete u bojkot i da blokirate rad ovog odbora sa potpunim legitimitetom. Možda vas i ja u tome podržim, ali ukoliko se budu poštovale procedure, ne vidim prostora za dalje opstrukcije", kazao je Čarapić.
Nakon kraće pauze Rakočević je saopštio zaključke prema kojima će Odbor ponovo imati sjednicu do 15 aprila, te utvrditi Nacrt zakona, koji će biti poslat na javnu raspravu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR