Iako se predstavnici vlasti u Crnoj Gori deklarativno zalažu za ostavljanje po strani pitanja koja dijele građane i fokusiranje na evropski put zemlje, glasanje na 23. sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) pokazalo je drugačiju sliku. Naime, crnogorski poslanici iz redova PES-a i ZBCG-a nijesu podržali dva amandmana kojima se izražava zabrinutost zbog najava izmjena zakona o državljanstvu i usvajanje zakona o stranim agentima, uprkos tome što upravo ta pitanja izazivaju duboke društvene podjele. Njima se ukazuje i da Crna Gora, kao zemlja kandidat, treba da se uzdrži od bilo kakvih aktivnosti koje mogu ugroziti njen strateški put prema članstvu u EU i suverenitet zemlje.
Dodatno, crnogorski poslanici iz redova vlasti su tražili usvajanje amandmana kojim su željeli uklanjanje formulacije o potrebi konsenzusa političkih aktera, ostavljajući samo široki politički dogovor kao uslov za prevazilaženje unutrašnjih tenzija, ali koji na kraju nijesu podržali evropski poslanici.
Parlamentarni odbor Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) pozvao je Crnu Goru da u potpunosti uskladi izborni pravni okvir sa standardima Unije, ističući značaj određivanja jedinstvenog datuma za održavanje lokalnih izbora na nivou države.
Kako je saopšteno danas iz Skupštine, 23. sastanak POSP-a u Strazburu završen je usvajanjem zajedničke Deklaracije sa preporukama, koje su upućene Savjetu za stabilizaciju i pridruživanje, institucijama Crne Gore i EU.
Ono što je zanimljivo je da amandman koji su podnijeli poslanici Evropskog parlamenta Matjaž Nemec i Teis Ruten a koji se odnosi na zabrinutost zbog predloga zakona o državljanstvu te stranim agentima nijesu podržali crnogorski poslanici iz redova PES-a i ZBCG.
U amandmanu se naglašava važnost sprovođenja reformskih mjera na nacionalnom nivou sadržanih u Reformskoj agendi Crne Gore u okviru Instrumenta za reformu i rast Zapadnog Balkana, kako bi se, kako se navodi, ostvarile sve koristi od Plana rasta.
"Ističe potrebu za intenziviranjem konkretnih i trajnih reformi u oblasti vladavine prava, kao i za ispunjavanjem završnih mjerila za poglavija 23 i 24. Izražava međutim zabrinutost zbog kontroverznih ideja za predloge zakona u vezi sa državljanstvom i stranim agentima koje su iznijete u javnost", navodi se u amandmanu koji nijesu podržali poslanici vlasti.
Crnogorski poslanici iz redova vlasti nijesu podržali ni amandman 47 koji su podnijeli evropski poslanici Sunčana Glavak i Tomislav Sokol kojim se ukazuje da Crna Gora, kao zemlja kandidat, treba da se uzdrži od bilo kakvih aktivnosti koje mogu ugroziti njen strateški put prema članstvu u EU i suverenitet zemlje.
"Sa zabrinutošću primjećuje da bi bilo kakve izmjene Zakona o državljanstvu, u smislu uvođenja novih mogućnosti za sticanje dvojnog držvijanstva, mogle imati ozbiljne i dugoročne posljedice po proces donošenja odluka i identitet zemlje. Poziva Crnu Goru da se postara da svaki novi zakon bude u potpunosti usklađen sa pravnom tekovinom Evropske unije", navodi se u amandmanu koji nije dobio podršku CG vlasti.
Nije prošao ni amandman broj 6 koji su podnijeli Vladislav Bojović i Jelena Božović, a kojim su namjerovali da izbrišu "potrebu za izgradnjom konsenzusa" političkih partija, čime bi se ostavila samo formulacija "širokog političkog dogovora".
"Ohrabruje sve političke činioce u Crnoj Gori da ostanu usredsređeni na strateški cilj integracije u EU i neophodne reforme. Naglašava potrebu za širokim političkim dogovorom i izgradnjom konsenzusa između različitih političkih partija kako bi se prevazišle unutrašnje tenzije i polarizacija, što odvraća pažnju sa cilja zatvaranja pregovaračkih poglavlja u ovom ključnom trenutku", glasio je tekst.
Ovaj amandman nije usvojen jer za njega nijesu glasali poslanici EP.
Podsjetimo da su se lideri opozicije i vlasti, nedavno na sastanku u zgradi Delegacije Evropske komisije postigli saglasnost o normalizaciji političke situacije u Crnoj Gori i ponovno uspostavljanje funkcionalnosti Skupštine. Dogovoreno je i da se fokus usmjeri na ispunjavanje obaveza iz EU agende, te da se bez prethodno obezbijeđenog opšteg političkog konsenzusa, neće predlagati pitanja koja dijele javnost.
Jedinstveni datum za održavanje lokalnih izbora na nivou države
U današnjem saopštenju iz Skupštine se navodi da je dvodnevni sastanak obilježila rasprava o trenutnom stanju u pristupnim pregovorima, Reformskoj agendi sa osvrtom na vladavinu prava i izbornu reformu, kao i razgovori o održavanju bezbjednosti i jačanju saradnje na Mediteranu.
Sa POSP-a je poručeno da politika proširenja ostaje visoko kotirana na evropskoj agendi i da Crna Gora treba da iskoristi povoljni trenutak za intenziviranje pregovaračkog procesa sa Unijom i ostvarivanje najvažnijeg strateškog cilja.
U Deklaraciji se potvrđuje važnost politike proširenja Unije na Zapadni Balkan, a naročito čvrstog ostanka Crne Gore na njenom strateškom putu ka Uniji.
"Naglašava se da svaka zemlja kandidat treba da bude vrednovana na osnovu sopstvenih zasluga, stvarnog napretka i objektivnih procjena u ispunjavanju kriterijuma za pristupanje", kaže se u dokumentu.
Pozdravlja se i napredak Crne Gore u procesu pristupanja Uniji tokom prošle godine, kao i neprekidna i ambiciozna posvećenost države da nastavi sa naporima za zatvaranje preostalih pregovaračkih poglavlja.
U Deklaraciji je pozdravljena i posvećenost države da bude spremna da pristupi Uniji u narednih par godina, tokom trenutnog mandata Evropskog parlamenta.
U Deklaraciji se Crna Gora poziva da u potpunosti uskladi svoj izborni pravni okvir sa standardima EU, naročito u pogledu usklađivanja izbornog zakonodavstva, prava glasa i kandidovanja, transparentnosti, mehanizama rješavanja sporova i nadzora nad finansiranjem kampanja.
"Poziva se na povećanje nadzora nad medijskim prostorom kako bi se suzbile lažne vijesti i druge aktivnosti dezinformisanja", kaže se u dokumentu.
U Deklaraciji se poziva i na nastavak rada skupštinskog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i sprovođenje odgovarajućih preporuka OEBS/ODIHR-a.
Članovi POSP-a istakli su značaj određivanja jedinstvenog datuma za održavanje lokalnih izbora na nivou države, kako bi se poboljšala učinkovitost upravljanja, smanjile političke napetosti i ojačala stabilnost i učinkovitost lokalnih i državnih institucija, u skladu sa obavezama preuzetim u Reformskoj agendi.
Evropski i crnogorski poslanici su, kako se navodi u Deklaraciji, ohrabrili sve političke činioce u Crnoj Gori da ostanu usredsređeni na strateški cilj integracije u EU i neophodne reforme, kao i da o njima jasno informišu cjelokupno društvo u Crnoj Gori.
"Potreban je široki politički dogovor i izgradnja konsenzusa između različitih političkih partija kako bi se prevazišle unutrašnje tenzije i polarizacija, što odvraća pažnju sa cilja zatvaranja pregovaračkih poglavlja u ovom ključnom trenutku", navodi se u Deklaraciji.
U tom dokumentu se pozdravlja i dogovor postignut u vezi sa traženjem mišljenja Venecijanske komisije o odluci o okončanju mandata sudije Ustavnog suda.
"Ohrabruje se deblokada Skupštine koja je uslijedila kako bi se obnovio fokus na evropsku integraciju i
iskoristile mogućnosti u vezi sa tim", kaže se u dokumentu.
POSP je, kako se dodaje, ohrabrio Skupštinu da učinkovito vrši svoju nadzornu ulogu, kao i parlamentarnu većinu da pokaže veću otvorenost prema opoziciji i njenim inicijativama.
U Deklaraciji se pozdravljaju odlučni koraci koje su crnogorske vlasti preduzele u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i jasno iskazanu političku volju da se ta borba vodi kontinuirano, sveobuhvatno i bez izuzetaka.
"POSP posebno podstiče crnogorske vlasti da nastave sa sprovođenjem sveobuhvatnih i dosljednih reformi u oblasti pravosuđa, koje predstavljaju osnovnu pretpostavku za dugoročno i efikasno suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije", kaže se u dokumentu.
U Deklaraciji je pozdravljena dosljedna i potpuna usklađenost Crne Gore sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom Unije i ohrabruje Crna Gora da ojača sprovođenje restriktivnih mjera i izbjegne njihovo zaobilaženje.
U dokumentu se pozivaju vlasti Crne Gore da zaplijene imovinu sankcionisanih lica, ali i pozdravlja dijalog koji je država započela sa državama članicama EU, naročito u vezi sa zatvaranjem Poglavlja 31.
Značaj dobrosusjedskih odnosa i važnost očuvanja jasne razdvojenosti između crkve i države
Podsjeća se na značaj dobrosusjedskih odnosa i regionalne saradnje kao jednog od važnih elemenata procesa proširenja.
U Deklaraciji je naglašena i važnost očuvanja jasne razdvojenosti između crkve i države.
Članovi POSP-a pozvali su i na brzo usklađivanje vizne politike Crne Gore sa spiskom zemalja sa viznim režimom prema pravilima Unije, a u skladu sa završnim mjerilima za Poglavlje 24 i obavezama preuzetim u okviru Reformske agende.
POSP je pozvao vlasti Crne Gore i da obezbijede punu primjenu standarda protiv rodno zasnovanog nasilja, u skladu sa preporukama međunarodnih tijela, ali i istakao da je poštovanje prava nacionalnih manjina dio pravne tekovine EU.
U Deklaraciji se Crna Gora ohrabruje i da usvoji sektorske strategije u oblastima upravljanja otpadom, kvaliteta vazduha i vode, zaštite biodiverziteta i klimatskih promjena, kao i da obezbijedi institucionalnu strukturu za koordinisano strateško planiranje klimatskih i ekoloških ulaganja, kako bi se unaprijedio rad na zatvaranju odgovarajućeg pregovaračkog poglavlja.
Iz Skupštine je saopšteno da će domaćin narednog sastanka POSP-a biti crnogorski parlament.
jovan j.
Sad je sve jasno i glasno rečeno. DF i PES, rame uz rame bez trunke stida i srama, rade na to me neprestanu i uporno. Da Crnu Goru utope u Srbiju. Sve je u njihovim rukama. Evropa njih ne interesuje, i nikad ih nije interesovsla. U pamet se građani.
Posmatrač
Obratiti pažnju na ovakvu organizaciju policije...ovo ima neki cilj...
bezočnost
Sramna crnogorska delegacija, jad i bijeda...PES sramotni, ista roba kao DF i Demokrate... Dako se ljudi opamete i pošalju vas na političko smetlište... Ne valja ovo, Spajiću, ne valja. Ne možeš trgovati našim zarađenim parama, niti davanjem posla, ovo je naša država a ne tvoj miraz, Idi doma!