4 °

max 9 ° / min 3 °

Subota

23.11.

9° / 3°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 9°

Petak

29.11.

13° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Levčenko: Nuklearni potez Kremlja – ucjena ili priznanje nemoći?

Izvor: EPA-EFE

Stav

Comments 0

Levčenko: Nuklearni potez Kremlja – ucjena ili priznanje nemoći?

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Putin je 19. novembra odobrio izmjene ruske nuklearne doktrine. Šef Kremlja potpisao je dekret „o odobravanju Osnova državne politike Ruske Federacije u oblasti nuklearnog odvraćanja“, koji je odmah stupio na snagu. Moskva je ažurirala svoju nuklearnu doktrinu na 1000. dan rata Ruske Federacije protiv Ukrajine. Rusija je prvi put najavila mogućnost upotrebe nuklearnog oružja kao odgovor na agresiju nenuklearne države, izvršenu uz podršku nuklearne države.

Ovakve akcije nastavak su nuklearne ucjene Kremlja s ciljem suzbijanja vojne podrške Ukrajini sa Zapada, prvenstveno Sjedinjenih Država. Zastrašivanje saveznika Ukrajine perspektivom nuklearne eskalacije pokazuje da je Rusija već iscrpila sve konvencionalne mogućnosti za pritisak – a one nisu uspjele. Najbolji odgovor na Putinovu ucjenu je povećanje vojne podrške Ukrajini kako bi se Moskva natjerala da pređe sa ucjene i ultimatuma na poštenu diplomatiju.

Američki State Department nazvao je neodgovornom eskalaciju nuklearne retorike Kremlja i naglasio da nikakve promjene u doktrini neće ojačati sigurnost same Rusije. To je izjavio predstavnik američkog State Departmenta, Metju Miler, ističući da je „od početka svog agresivnog rata protiv Ukrajine Rusija pokušavala neodgovornom nuklearnom retorikom i ponašanjem prinuditi i zastrašiti i Ukrajinu i druge zemlje – uprkos ruskom stavu. Vlastita tvrdnja Federacije da joj ne predstavljaju nikakvu prijetnju ni Sjedinjene Države ni NATO“.

Ruska ratoborna retorika ni na koji način neće pomoći poboljšanju ruske sigurnosti. Istovremeno, sama po sebi, „činjenica da je Kremlj promijenio svoju nuklearnu politiku samo naglašava licemjerje Rusije, koja pretpostavlja da bi mogla upotrijebiti nuklearno oružje protiv nenuklearnih država ako izvrše istu agresiju koju sama Rusija nanosi o Ukrajini i njenom narodu", naglasio je Miller. Takođe je naglašeno da „SAD ne vide nikakve znakove da će Rusija koristiti nuklearno oružje u Ukrajini“, rekla je zamjenica portparola Ministarstva odbrane Sabrina Sing. Prema njenim riječima, Pentagon nije iznenađen obnovom ruske nuklearne doktrine, koja je nagovijestila svoju namjeru da to učini u proteklih nekoliko sedmica.

„Ovo je ista neodgovorna retorika koju smo viđali i ranije, a vidjeli smo je otvoreno u protekle dvije godine“. rekao je Sing. „Rusija je odobrila novu nuklearnu doktrinu za zastrašivanje svijeta“, napomenula je, „ne prije 1000 dana, već 2014. Njemačka je napravila grešku, posebno političku, dozvolivši sebi da bude zastrašena ovim strahom, prije svega, bez slušanja naših partnera, posebno istočnoevropskih, koji su tada jasno stavili do znanja – ne treba se oslanjati na obećanja Kremlja, treba ulagati u vlastitu sigurnost i odbranu“, rekla je ona.

Promjene u ruskoj nuklearnoj doktrini dogodile su se u pozadini prvog udara Ukrajine duboko u Rusiju američkim projektilima ATACAMS hiljaditi dan nakon invazije na Rusku Federaciju u punom obimu. Odbrambene snage Ukrajine nanijele su vatrenu štetu arsenalu naoružanja logističkog centra 1046 Glavne uprave za rakete i artiljeriju (GRAU) Ministarstva odbrane Ruske Federacije na području grada Karačeva, Brjanska oblast, Ruska Federacija.

New York Times i CNN, pozivajući se na američke zvaničnike, potvrdili su je da je ovo prvi slučaj ukrajinske upotrebe raketa dugog dometa ATACMS na ruskoj teritoriji. Prema CNN-u, Ukrajina je u napadu na ruski arsenal u regiji Bryansk upotrijebila osam, a ne šest projektila ATACMS, od kojih su samo dvije presretnute. Ova informacija je u suprotnosti sa saopštenjem Ministarstva odbrane Rusije, koje tvrdi da je pet od šest ispaljenih projektila oboreno, a krhotine su izazvale manji požar na vojnom objektu. U Belgorodskoj oblasti pogođeno je i komandno mjesto grupe ruskih trupa Sever u gradu Gubkin.

Osim toga, u Belgorodskoj oblasti napadnuta je fabrika kompanije EFKO koja javno proizvodi prehrambene proizvode, a zapravo proizvodi i teretne dronove. Ukrajinske udarne bespilotne letjelice napale su i vojni arsenal u Novgorodskoj oblasti Ruske Federacije u kojem se nalaze artiljerijske granate, projektili za MLRS Grad, Smerč i Uragan, Iskandere, sjevernokorejske rakete KN23, S-300 i S-400, te municija za kompleks protivvazdušne odbrane Tor. Riječ je o 13. arsenalu GRAU u Novgorodskoj oblasti, kod Kotova.

Rusija je i sama počela da osjeća kako je kada su vaši vojni objekti napadnuti u dubinama zemlje, iako su relativno blizu ukrajinske granice, kada je u pitanju upotreba američkog ATACMS-a, i mnogo dalje, na udaljenosti od gore do hiljadu kilometara, kada je u pitanju upotreba ukrajinskih borbenih dronova Moskva je svaki dan, počevši od 24. februara 2022. godine, granatirala svaki kutak Ukrajine projektilima i dronovima, a sada je vrlo nervozna kada oružane snage djeluju simetrično na ono što rade Rusi. Istovremeno, Ukrajinci maksimalno izbjegavaju civilne objekte, što se ne može reći za rusku stranu, koja vrlo često namjerno udara na višespratnice u kojima živi ukrajinsko civilno stanovništvo. Posljednji put se to dogodilo u Sumiju i Odesi, gdje je poginuo značajan broj civila.

Moskva iz nekog razloga nije računala na uzvratne udare. Ona je duboko uvjerena da samo ona može svakodnevno terorizovati Ukrajinu raketama i dronovima, ali nema šanse da Ukrajinci išta urade kao odgovor. Putin se pretvara da je bokser, a ukrajinski narod ga je izabrao kao vreću za udaranje, na kojoj svakodnevno trenira, udarajući i ubijajući mnoge mirne ljude. Putin ne zna kako da objasni običnim Rusima zašto su Ukrajinci počeli da gađaju ciljeve na teritoriji Ruske Federacije. Ne nalazeći riječi da objasni svoju brutalnu agresiju na susjedne ljude, šef Kremlja prijeti Ukrajini nuklearnim oružjem pred cijelim svijetom, jer je odlučila da se brani i simetrično udarila Rusiju.

U skladu sa međunarodnim sporazumima, Ukrajina je Rusiji dala sve svoje taktičko nuklearno oružje 1992. godine, a tokom 1995-98. godine sve svoje strateško nuklearno oružje, strateške bombardere i značajan dio projektila koje Kremlj sada ispaljuje na ukrajinsku teritoriju. Zauzvrat, Moskva je zajedno sa SAD, Velikom Britanijom, Francuskom i Kinom garantovala teritorijalni integritet Ukrajine. Ukrajina je Rusiji predala treći najveći nuklearni arsenal na svijetu ne zato da Kremlj cinično uništava ukrajinski narod i prijeti upotrebom nuklearne sile, jer vidite, Ukrajina se aktivno brani. Nisko je i podlo.

I to moraju znati u novoj američkoj administraciji, čiji visoki predstavnici, čini se, i dalje ne razumiju u potpunosti ko je agresor, a ko se bori za opstanak. Iracionalan je pristup zasnovan na principima jednoobraznosti u ocjenjivanju akcija Kijeva i Moskve. Kijev se bori za svoje, ono što je predviđeno međunarodnim pravom i garancijama SAD, Velike Britanije, Francuske, Kine i zapravo agresorra – Rusije. A Kremlj hoće da ukrade tuđe. Može li legitimizacija ove krađe biti miran plan?

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR