6 °

max 6 ° / min 2 °

Nedjelja

22.12.

6° / 2°

Ponedjeljak

23.12.

5° / 4°

Utorak

24.12.

5° / 1°

Srijeda

25.12.

7° / 1°

Četvrtak

26.12.

7° / 2°

Petak

27.12.

6° / 1°

Subota

28.12.

7° / 0°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Levčenko: Putinova „direktna kontrola“ – alat za unutrašnju kontrolu i manipulaciju

Izvor: EPA-EFE

Stav

Comments 0

Levčenko: Putinova „direktna kontrola“ – alat za unutrašnju kontrolu i manipulaciju

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Kremlj je već održao tradicionalnu propagandnu emisiju pod nazivom „Direktna linija sa Vladimirom Putinom“. U govoru na direktnoj liniji sa Rusima, u kombinaciji sa „velikom“ godišnjom konferencijom za štampu, Putin je rekao da je zainteresovan za vođenje „tehnološkog duela 21. vjeka“. Predložio je i da glavni grad Ukrajine napravi poligon za obuku.

Ruski diktator je predložio da se Kijev udari projektilom „Orešnik“ kako bi se provjerilo da li zapadni sistemi protivvazdušne odbrane mogu da ga presretnu.

„Neka odrede objekat u Kijevu koji će biti pogođen. Tamo će koncentrisati svu protivvazdušnu i protivraketnu odbranu. I tamo ćemo udariti Orešnikom. I videćemo šta će se desiti. Spremni smo za ovo. Da li je druga strana spremna?“, rekao je diktator.

Ovo se ne može nazvati izjavom normalne osobe. Predsjednik Ukrajine je takav prijedlog nazvao neadekvatnim: „Vidite s kim imamo posla“. Kasnije je Volodimir Zelenski izrazio klasifikaciju šefa Kremlja mnogo jačom definicijom. Međutim, ako uzmemo u obzir opciju da se Kremlju ponudi udar američkim hipersoničnim projektilima na Moskvu kako bi se tehnološki testirala ruska protivvazdušna i protivraketna obrana, ali tako da broj bojevih glava bude isti kao kod Orešnika, tj. 36. Kako bi šef Kremlja to doživljavao, kao i stanovnici Moskve i ruski narod? Da li Putin uopšte poznaje glavni princip međunarodnih odnosa - princip reciprociteta?

Putin je u svom propagandnom govoru rekao da svrgavanje diktatora Bašara al-Asada ne smatra porazom Rusije, jer su grupe koje su se borile protiv vladinih snaga u Siriji „preživjele unutrašnje promjene“. Čini se da je Rusija postigla svoj cilj u Siriji, spriječivši stvaranje „terorističke enklave“ tamo. Zanimljiva je interpretacija događaja kada nova vlast želi da izbaci sve ruske vojne baze u Siriji, s obzirom na to da su u Siriji poginula 543 ruska vojnika. Ovo je objavio britanski servis BBC. Većina su bili plaćenici Wagner PVK-a. Među poginulima su general-major, 10 pukovnika, 15 potpukovnika, 31 major i 61 oficir u činu potporučnika do kapetana.

Na specijalno pripremleno pitanje „Kako Rusija uspijeva ne samo da ostane na površini, već i da nastavi rast?“ Putin je odgovorio, koristeći omladinski žargon, aludirajući na tekući rat sa Ukrajinom: „Znate, kada je sve mirno, odmjereno, stabilno, dosadno nam je. Stagnacija! Želim pokret. Čim pokret počne, sve zviždi oko glave, i sekunde, i meci... Nažalost, meci sad zvižde...“ Zatim je uslijedio Putinov demonstrativni izgovor: „naši borci oduzimaju...“ Prvo je počeo da priča o oduzimanju zemlje Ukrajine, pa se tek onda ispravio: „teritorije su vraćene“.

Na pitanje s kim je Putin spreman da sjedne za pregovarački sto, odgovorio je da samo sa legitimnim predstavnikom ukrajinskih vlasti. Ruski lider je ponovio tezu o nelegitimnosti aktuelne vlasti u Ukrajini, jer, prema njegovim riječima, u ukrajinskom ustavu ne postoji klauzula o proširenju ovlaštenja predsjednika po vanrednom stanju. U stvari, ukrajinsko zakonodavstvo jasno reguliše izborni proces tokom vanrednog stanja, uvedenog od februara 2022. U takvim uslovima nemoguće je održati predsjedničke, parlamentarne ili lokalne izbore, pa je odluka o prekidu izbora 2024. godine u skladu sa normama Ustava. Prema važećem zakonodavstvu, predsjednik radi do izbora novog.

Putin kaže da je spreman da se sastane i razgovara sa Trampom u bilo kom trenutku, ali nijesu razgovarali četiri godine. „Mnogi bi veoma voljeli da Rusija bude oslabljena. Ali Rusija je postala mnogo jača u protekle tri godine – postajemo istinski suverena zemlja, malo i od koga zavisimo“, rekao je Putin. Prema njegovim riječima, borbena sposobnost ruske vojske trenutno je najveća na svijetu. Iako je, kako ističu stručnjaci, ruska vojska toliko oslabljena ratom protiv Ukrajine da nije bila u stanju da pruži pomoć Asadovom režimu u Siriji.

Putin se pohvalio borbenom zastavom brigade, čiji su borci optuženi za ratne zločine u Kijevskoj oblasti. Riječ je o 155. brigadi marinaca Ruske Federacije. Ona je gorko poznata po tome što je počinila ratne zločine tokom okupacije naselja u blizini Kijeva. Takođe, njeni vojnici pogubili su ratne zarobljenike Oružanih snaga Ukrajine u Kurskoj oblasti. Zapravo, od ove brigade nije ostalo ništa, jer su se ukrajinski padobranci oštro osvetili Rusima za njihova zlodjela.

Vlasnik Kremlja obećao je da će uništeni stambeni objekti i infrastruktura u regiji Kursk biti obnovljeni. On je odbio da navede konkretan datum za „povratak“ dijela Kurske oblasti kao odgovor na pitanje lokalne stanovnice. Umjesto toga, počeo je da govori o tome da „nema smisla“ operacija Oružanih snaga Ukrajine u Kurskoj regiji sa stanovišta vojne taktike. Šef Ruske Federacije odbio je da navede vrijeme povratka ruske teritorije koju su zauzeli ukrajinski borci, napominjući da ako navede konkretan datum, onda će vojnici pod njegovom kontrolom „ići naprijed do tog datuma“, pa čak i „ne uzimajući u obzir“ sopstvene gubitke.

Podsjetimo, čak su i ruski masovni mediji potvrdili imena 80.973 vojnika Ruske Federacije koji su poginuli u ratu u Ukrajini. Najveći broj ubijenih je iz Baškortostana, Tatarstana i Sverdlovske oblasti Ruske Federacije. A prema podacima Generalštaba Oružanih snaga, gubici Rusije od početka rata približavaju se 770.000 ubijenih i ranjenih. U novembru su prosječni dnevni gubici ruske vojske dostigli novi istorijski maksimum - 1.523 mrtvih i ranjenih dnevno.

Ruski predsjednik reagovao je na likvidaciju načelnika snaga radijacijske, hemijske i biološke odbrane Oružanih snaga Ruske Federacije, general-pukovnika Igora Kirilova. Putin je rekao da se radi o navodnom „terorističkom aktu“ koji je mogao rezultirati žrtvama među ostalim Rusima. Služba bezbjednosti Ukrajine je 16. decembra zvanično optužila ruskog generala u odsustvu za upotrebu zabranjenog hemijskog oružja protiv Oružanih snaga Ukrajine. Prema istrazi, on je odgovoran za više od 4.800 hemijskih napada upotrebom izuzetno otrovnih supstanci.

Putin je još jednom ponovio da Rusija navodno pristaje na kompromise. Podsjetio je na sporazume o kojima se razgovaralo u aprilu 2022. u Istanbulu, ustvrdivši da je i Kijev spreman da ih zaključi. Ali, prema diktatorovim riječima, zapadni saveznici su navodno natjerali ukrajinsku delegaciju da odustane od ovih sporazuma. Putin nije odgovorio na pitanje kada će se tačno završiti rat protiv Ukrajine, istovremeno lažno ističući da ukrajinske vlasti navodno sabotiraju pregovore sa Rusijom.

Generalno, Putinov govor je bio pun cinizma o svemu što se dešava u Ukrajini. Deklarativne izjave o „najjačoj ruskoj vojsci na svijetu“, „spremnosti na pregovore i kompromise“, „istinskom suverenitetu Rusije“, kao i cinične šale postale su još jedno ponavljanje starih propagandnih klišea. Sadašnja „direktna linija“ svjedočila je većem broju slučajeva da Putin bude okarakterisan kao neadekvatan šef države.

U međuvremenu, takva komunikacija sa ruskim narodom može odgovarati nivou svijesti i pogleda na svijet velike većine Rusa. Tu je upotreba riječi kao što su za rješavanje demografskog problema „potrebne su nam djevojke“, inicijativa za pronalaženje alternative porno sajtovima. Riječ je o komunikativnom smeću, koje je više usmjereno na ugađanje i zabavu ruske javnosti nego na odgovorno državničko djelovanje u vremenima turbulencija i sistemske krize Rusije kojoj se približava. Šta se krije iza ovih izjava? Usred velikih gubitaka i ekonomskog pritiska zbog sankcija, Kremlj nastoji da uvjeri domaću publiku da Rusija i dalje dominira međunarodnom arenom.

Međutim, stvarni koraci Kremlja, kao što su eskalacija sukoba i nastavak rata, u suprotnosti su s retorikom „mira“ i „pregovora“. Prijetnje Kijevu i optužbe Zapada imaju za cilj održavanje mobilizacijskog raspoloženja u društvu, zastrašivanje zapadnih partnera Ukrajine kako bi oslabili njihovu podršku. Postoji želja da se skrene pažnja sa domaćih problema, uključujući ekonomsku krizu, korupciju i vojne neuspjehe. Umjesto da preduzme stvarne korake za okončanje sukoba, Rusija nastavlja da igra na strahovima i manipulacijama.

Putinova „direktna linija“ postala je predstava za domaću upotrebu, u kojoj se iza glasnih izjava krije svijest o slabosti. Prijetnje, manipulacije i iskrivljavanje stvarnosti samo potvrđuju da Rusija nije spremna za konstruktivne pregovore, da preferira konfrontaciju i obmanu. Nakon što je uništio mit o „nepobjedivoj drugoj vojsci svijeta“, Kremlj pokušava da stvori novi mit o „čudotvornom oružju“, kojem nema analoga u svijetu. Putin je rekao da je Moskva navodno spremna za pregovore, ali postupci Rusije pokazuju da su takve izjave potpuno neosnovane. Dakle, jedini način da se zaustavi agresor je vojno i diplomatsko jačanje Ukrajine, kao i pojačani sankcioni pritisak na Rusiju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR