Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Robert Fico je 22. decembra stigao u Moskvu na sastanak sa Vladimirom Putinom. Fico je o svojoj posjeti obavijestio lidere EU, ali to je bio vikend. Veoma čudna posjeta u nedjelju. Ruski diktator već dugi niz godina nije održao sastanak u nedjelju, što pokazuje značajno interesovanje ne samo Fica, već i ruske strane. Prema riječima predstavnika Kremlja Dmitrija Peskova, sastanak je održan u formatu jedan na jedan. Međutim, tačnije, Putin, njegov savjetnik i prevodilac bili su na ruskoj strani, a samo R. Fico na slovačkoj strani.
O čemu se razgovaralo na ovom sastanku nije saopšteno u Moskvi. Rusi znaju kako da čuvaju tajne. Dakle, u Bratislavi o napretku pregovora mogu saznati isključivo iz onoga što će reći i sam slovački premijer, koji je komentarisao svoj Facebook susret s ruskim predsjednikom u Moskvi, nazvavši to reakcijom na riječi predsjednika Ukrajine o tranzitu ruskog gasa.
„Moj sastanak je bio odgovor predsjedniku Volodimiru Zelenskom, koji je na moje lično pitanje odgovorio da je protiv bilo kakvog tranzita gasa preko Ukrajine na našu teritoriju“, rekao je premijer Slovačke. Prema Ficovim riječima, i predsjednik Ukrajine se zalaže za uvođenje sankcija protiv ruskog nuklearnog programa, pa „takvim postupcima nanosi finansijske gubitke Slovačkoj i ugrožava proizvodnju struje u nuklearnim elektranama, što je nedopustivo“. Robert Fico je na svojoj Facebook stranici napisao i da su „u dugom razgovoru“ s Vladimirom Putinom „razmijenili stavove o vojnoj situaciji u Ukrajini, mogućnosti što prije mirnog okončanja rata i odnosima Slovačke i Rusije“, tranzit ruskog gasa u Slovačku preko Ukrajine.
Podsjetimo, vlasti Ukrajine su tokom 2024. godine više puta govorile da će od 1. januara 2025. obustaviti tranzit ruskog gasa i nafte u Evropu. Istovremeno, Kijev je izjavio da je spreman za tranzit gasa iz drugih zemalja, ako nije iz Rusije. Ono što, iz nekog razloga, R. Fico ne razumije jeste da samo nedostatak sredstava u Ruskoj Federaciji za vođenje rata može natjerati Moskvu da uđe u mirovne pregovore, za koje se on lično zalaže. A prodaja gasa i nuklearne opreme su stavke prihoda ruskog vojnog budžeta. Odnosno, ako Fico proglašava korištenje isključivo nevojnih metoda pritiska na Rusiju, onda su to upravo ekonomske sankcije koje bi trebale potpasti, uključujući izvoz ruskog plina i nuklearne opreme.
Institut za proučavanje rata (ISW), jedan od glavnih američkih analitičkih centara, saopštio je da je ruski diktator iskoristio sastanak sa premijerom Slovačke da promovira kampanju podrivanja jedinstva Zapada u podršci Ukrajini. Posjeta slovačkog premijera bila je treća posjeta zvaničnika EU Rusiji od početka invazije na Ukrajinu. „ISW i dalje vjeruje da Kremlj razvija odnose s određenim članicama Zapada i NATO-a kako bi ih iskoristio za produbljivanje podjela na Zapadu i potkopavanje podrške Ukrajini“, navodi se u izvještaju. Putin i Fico su se poslednji put sreli 2016. Litvanski predsjednik Gitanas Nauseda kritizirao je Ficovu posjetu.
O njegovom putovanju negativno se izjasnila i češka vlada. Ministar vanjskih poslova Češke Republike Jan Lipavski kritizirao je slovačkog premijera zbog posjete Moskvi i susreta s ruskim vladarom. Lipavski je napomenuo da odluka Češke da na neodređeno vrijeme odgodi međuvladine konsultacije sa slovačkom vladom izgleda kao logičan korak. Poslanik u Evropskom parlamentu Piatras Auštrijavičius izjavio je da slovački lider jednostavno „nema pravo“ da podučava Ukrajince.
Što se tiče Evropske komisije, ona ne komentariše posjetu premijera Slovačke Roberta Fica Moskvi, ali potvrđuje da je Evropa spremna da zaustavi tranzit ruskog gasa preko Ukrajine od 1. januara 2025. godine. EK je, u koordinaciji sa zemljama članicama, radila više od godinu dana na pripremi za takav scenario i obezbjeđivanju alternativnih načina snabdijevanja gasom za zemlje članice. Evropska gasna infrastruktura je dovoljno fleksibilna i od 2022. godine značajno je ojačana novim kapacitetima za uvoz tečnog gasa. Sigurnost snabdijevanja EU plinom također je značajno poboljšana u proteklih nekoliko godina zahvaljujući mjerama energetske efikasnosti i razvoju obnovljivih izvora energije. Predsjednik Ukrajine oštro je kritikovao putovanje premijera Slovačke u Moskvu.
„Zašto je ovaj lider toliko ovisan o Moskvi? Ovo predstavlja sigurnosnu prijetnju ne samo Slovačkoj, već i cijeloj Evropi. Moskva može dati Fiću „značajne popuste“, ali će ih morati platiti suverenitetom. Osim toga, Kremlj često koristi „šeme iz sjenke“ u snabdijevanju gasom. Predsjednik Ukrajine je takođe primijetio da je R. Fico odbio moguću kompenzaciju zbog odbijanja isporuke ruskog gasa, što je bio dokaz da ne želi da učestvuje u zajedničkom evropskom radu na energetskoj nezavisnosti, i „naprotiv, želi da pomogne Rusiji da istisne američki gas i energetske resurse od drugih partnera“ i time „pomogne Putinu da zaradi novac za finansiranje rata i da oslabi Evropu“. Na nedavnom sastanku u Briselu, V. Zelenski mu je navodno ponudio 500 miliona eura od zamrznute ruske imovine u zamjenu za podršku Slovačke pristupanju Ukrajine u NATO.
Posjeta slovačkog premijera Roberta Fica Moskvi izazvala je kritike u zemlji. Opozicione stranke Progresivna Slovačka i Sloboda i solidarnost razmatraju sazivanje vanrednog sastanka kako bi izrazile nepovjerenje Ficovoj vladi. Tako je lider najvećeg opozicionog pokreta Progresivna Slovačka Mihal Šimecka na konferenciji za novinare izjavio da je Robert Fico počinio izdaju susretom sa šefom Kremlja Vladimirom Putinom.
On je kritikovao slovačkog premijera što umjesto rješavanja problema „bježi stranim diktatorima“, čime Slovačku odvaja od saveznika iz Evropske unije i NATO-a. Zauzvrat, slovački predsjednik Peter Pellegrini i Ficova vlastita stranka rekli su da čekaju dodatna pojašnjenja od premijera u vezi s rezultatima njegovog putovanja u Moskvu. Prema slovačkim publikacijama, vladin ured je držao u tajnosti putovanje premijera u Moskvu na sastanak s Putinom. Dugo se nije znalo kako je Fico stigao do Moskve i kada se vratio u Slovačku, jer nije koristio specijalni let.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR