Piše: Oleksandr Levčenko
Danas je veoma važna tema razumijevanje modaliteta okončanja rata u Ukrajini, koji bi mogla primijeniti nova republička administracija Sjedinjenih Američkih Država. Osjeća se zamor zapadnog svijeta, kao i samih američkih građana, od trogodišnje vojne konfrontacije u Ukrajini i borbe protiv ruske agresije. Ugledna američka publikacija The Washington Post iznijela je svoju viziju mogućeg razvoja događaja:
„Sljedećih nekoliko sedmica odrediće da li Ukrajina može nastaviti da postoji kao suverena država, jer bi loš dogovor koji bi nametnuo Donald Tramp mogao biti najgora opcija, gdje bi nagodba na račun ukrajinskih teritorija postala nagrada za Putina i potkopala kredibilitet Sjedinjenih Američkih Država“, piše The Washington Post. „Ruska invazija na Ukrajinu u punom obimu, koja se bliži kraju svoje treće krvave godine, dostigla je prekretnicu. Ukrajina gubi teritoriju, vojnike i dragocjeno vrijeme. Sljedeće sedmice će odlučiti da li Ukrajina može nastaviti postojati kao suverena država unutar svojih predratnih granica ili blizu njih, uz pune bezbjednosne garancije za svoje građane, ili će ruski predsjednik Vladimir Putin biti nagrađen i dodatno ohrabren u svom teritorijalnom ratu ekspanzije“, navodi se u analizi ove publikacije.
Između ostalog, The Washington Post ističe da će način na koji se sukob riješi imati posljedice daleko izvan granica Ukrajine, pobijajući percepciju da je to problem koji pogađa samo Evropu. U pitanju je autoritet Sjedinjenih Američkih Država i NATO-a, koji su hitno počeli pružati pomoć Ukrajini nakon ruske nezakonite i ničim izazvane invazije, obećavajući da će nastaviti podršku „koliko god bude potrebno“ da poraze Rusiju. Međutim, pomoć partnera, koja je stigla sa zakašnjenjem, omogućila je Putinu da se učvrsti i obnovi vojnu moć u savezu sa Sjevernom Korejom i Kinom.
Sada Ukrajina gubi teritoriju, ljude i, što je najvažnije, vrijeme. Američka analiza smatra da će Ukrajini biti veoma teško da preživi još godinu dana ovako razornog rata. Ali žurba u pronalaženju kompromisnog rješenja mogla bi rezultirati lošim dogovorom koji bi nagradio Putina za otimanje ukrajinske zemlje i obezbijedio mu mogućnost da pokrene novu ofanzivu na druge teritorije čim obnovi iscrpljeni arsenal. Loš mir bi takođe izazvao nezadovoljstvo među Ukrajincima, čiji su domovi, škole i fabrike uništeni, a mnogi prijatelji i članovi porodica ubijeni.
„Veliki dio njihovog bijesa mogao bi tada biti usmjeren na zapadne pokrovitelje koji su ih izdali. Zato je ovo borba koju SAD i Ukrajina ne smiju izgubiti, naročito ako se radi o lošem mirovnom sporazumu“, zaključuje američka publikacija.
Hisen Babajic
VELIKE SILE ODLUCUJU O OPSTANKU NACIJE? TAKO JE I SA CRNOGORCIMA,IZDALI SU CG 1918 ZBOG INTERESA I OPET CE AKO IM DRUGA STRANA PONUDI NESTO OD CEGA ONI IMAJU KORIST