1 °

max 8 ° / min -1 °

Četvrtak

20.02.

8° / -1°

Petak

21.02.

9° / 1°

Subota

22.02.

9° / 2°

Nedjelja

23.02.

10° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

10° / 6°

Utorak

25.02.

12° / 7°

Srijeda

26.02.

12° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Porasli smo k'o Burdž Kalifa, samo fali temelj

Izvor: Dragan Tomašević/Antena M

Stav

Comments 1

Porasli smo k'o Burdž Kalifa, samo fali temelj

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Nana Berger

Znate onaj osjećaj kada pronađete novčanicu u džepu jakne koju prošle godine nijeste stigli da odnesete na hemijsko čišćenje, pa pomislite da ste investicioni mag? Otprilike tako izgleda ekonomski optimizam crnogorskog premijera Milojka Spajića, koji je javnost u Dubaiju pokušao da impresionira viješću da se BDP države udvostručio, da su plate porasle, a da su porezi najniži u Evropi.

Šampanjac se građanima sam od sebe otvara, jer su „mirna vina“ po crnogorskim standardima jednako luksuzna, a dok se podižu čaše u čast ovog ekonomskog kvazipreporoda, bilo bi korisno podsjetiti se jednog detalja koji je premijer taktično izostavio – inflaciju. Onu koja je počela da divlja za vrijeme njegovog ministrovanja, koje pominje kao startnu tačku vrtoglavog uspona crnogorske moći, dostižući dvocifreni procentni iznos.

Vrijednost eura kao valute za to vrijeme je opala za petinu. Teško bi bilo povjerovati da premijer koji, kako je sam rekao, „živi finansije“ i doživljava sebe kao maga sa Vol Strita (sa Temua) zaboravi na baš taj odlučujući podatak objašnjavajući vam da ste, ako su vam primanja uvećana 30%, a troškovi života 50% – tehnički – postali bogatiji. Osnovnu matematiku i zdrav razum koristite na sopstvenu odgovornost.

Govoreći internet jezikom generacije Z, koja je, zaključujući po načinu na koji komunicira, premijerova najvažnija publika – dovoljno odrasla da već radi i zarađuje, dovoljno mlada da se ne sjeća plaćanja računa u nekom stabilnijem vremenu – nekako je nespojiv vajb kriptopremijera sa bumerskim šerovanjem viralnih grafikona koji pokazuju da je dug ex-Yu zemalja zbirno 20 puta veći danas nego 1991. kada je iznosio 15 milijardi dolara.

A tek onaj podsjetnik kako je 1938. u SAD kuća mogla da se kupi za 3.900 dolara, ali je u međuvremenu prokleti establišment otvorio zloglasni USAID da liječi i školuje ljude širom planete. Srećom pa će antiestablišmentski Tramp to da resetuje, pa će za jedan bitcoin moći da se kupi ne kuća, nego cijelo naselje. Ova iluzija da živimo bolje nego ikad možda je i najskuplje što ćemo u svojim životima platiti. Datum dospijeća nam je nepoznat, ali svakako nije daleko.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR