16 °

max 17 ° / min 10 °

Četvrtak

03.04.

17° / 10°

Petak

04.04.

15° / 9°

Subota

05.04.

16° / 8°

Nedjelja

06.04.

10° / 2°

Ponedjeljak

07.04.

8° / 2°

Utorak

08.04.

11° / 2°

Srijeda

09.04.

12° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Levčenko: Orban širi dezinformacije kako bi blokirao ulazak Ukrajine u EU

Izvor: EPA-EFE

Stav

Comments 0

Levčenko: Orban širi dezinformacije kako bi blokirao ulazak Ukrajine u EU

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Zvanična Budimpešta čini sve kako bi blokirala ulazak Ukrajine u Evropsku uniju. Kao razloge ističe navodno ugnjetavanje mađarske nacionalne manjine u Ukrajini, zastrašivanje sopstvenih građana te činjenicu da će se ulaskom zemlje poput Ukrajine u Evropsku uniju značajno pogoršati konkurentski položaj mađarskih poljoprivrednika i smanjiti životni standard u Mađarskoj. Pored toga, izmišljaju se i druga, naizgled problematična pitanja. Međutim, pravi cilj svega je sprječavanje Ukrajine da se pridruži geopolitički važnoj asocijaciji evropskih zemalja – Evropskoj uniji. Moguće je da je ovaj zadatak vladi Viktora Orbána postavio zvanični Kremlj.

Budimpešta, nažalost, pokazuje punu posvećenost agresivnoj politici Moskve i što više lobira za interese Rusije među zemljama EU, dok istovremeno navodno štiti svoje interese. Orbanova vlada plaši Mađare tvrdnjama da će Mađarska biti primorana da postane donator, te da će se sredstva EU slivati u Ukrajinu, dok Brisel zagovara zajedničko zaduživanje, što bi, prema Budimpešti, dovelo do finansijske nestabilnosti.

Međutim, važno je podsjetiti da se budžet EU formira na osnovu doprinosa jakih ekonomija, a ne pojedinačnih zemalja. Ukrajina će dobiti sredstva proporcionalna svom doprinosu ekonomiji bloka. Osim toga, sredstva uložena u Ukrajinu vratiće se putem zajedničkog tržišta, jer će ukrajinske kompanije i građani trošiti ta sredstva u zemljama EU. Brisel ima mehanizme za regulaciju budžeta i kontrolu rashoda. EU je već investirala u zaostale ekonomije, što se pokazalo isplativim – na primjer, Španija i Portugal nekada su primali značajnu pomoć, a danas se uspješno razvijaju. Finansiranje Ukrajine takođe predstavlja stratešku investiciju, a ne dobrotvornu akciju.

Vlada Viktora Orbána osmislila je i propagandni trik da će ulazak Ukrajine u EU negativno uticati na mađarsku poljoprivredu. Orban tvrdi da će mađarski poljoprivrednici izgubiti subvencije jer će novac EU biti preusmjeren u Kijev. Međutim, Ukrajina izvozi proizvode koji su neophodni EU, što će pomoći u stabilizaciji cijena hrane i zaštiti poljoprivrednika od fluktuacija na globalnom tržištu. Ukrajina je već integrisana u poljoprivredno tržište EU. Osim toga, diverzifikacija zaliha hrane povećaće sigurnost snabdijevanja hranom u EU i pomoći joj da postane nezavisna od ruske ucjene hranom.

Argumenti Budimpešte da se u Ukrajini koriste genetski modifikovani proizvodi i zabranjene hemikalije takođe su neutemeljeni. Ukrajina već koristi evropske prehrambene standarde. Ukrajinski proizvodi se godinama isporučuju u EU i uvijek su prolazili neophodnu sertifikaciju. Ukrajinski farmeri koji izvoze u EU u potpunosti poštuju međunarodne standarde i redovno prolaze kontrole kvaliteta svojih proizvoda. Stoga su ukrajinski proizvodi veoma traženi u Evropi.

Još jedan neistinit argument koji se širi iz Budimpešte odnosi se na navodni bezbjednosni rizik za Evropu. Mađarska propaganda pokušava Ukrajinu prikazati kao centar organizovanog kriminala, sugerišući da bi oružje moglo pasti u pogrešne ruke. Međutim, zvanični podaci pokazuju drugačiju sliku. Europol navodi da je stopa kriminala među ukrajinskim izbjeglicama minimalna. S druge strane, upravo Orbanovi saveznici iz Rusije koriste kriminalne mreže za krijumčarenje oružja. Kijev blisko sarađuje s nadležnim vlastima u Briselu u borbi protiv svih oblika krijumčarenja, posebno oružja.

Podsjetimo se da je Budimpešta tokom devedesetih godina bila evropski centar trgovine drogom, prostitucije i kriminalnih aktivnosti mnogih bandi, posebno iz Rusije. Pristupanje Mađarske EU 2004. godine djelimično je pomoglo u smanjenju kriminala. Stoga su optužbe Budimpešte na račun Ukrajine potpuno neosnovane i tendenciozne.

Kabinet Viktora Orbána nije zaboravio da pomene temu jeftine ukrajinske radne snage, koja bi, navodno, mogla sniziti plate i ugroziti radna mjesta i penzije. Međutim, ukrajinski radnici u EU popunjavaju upražnjena radna mjesta koja Evropljani ne žele da preuzmu, posebno u oblastima građevinarstva, logistike i brige o starijim osobama. EU ima mehanizme za regulisanje migracije radne snage kako bi se izbjegle neravnoteže. Ukrajinci ne samo da otvaraju svoja preduzeća u EU i zapošljavaju ljude, već su i poslodavci. Nedavno iskustvo Poljske i Njemačke jasno je pokazalo da su ukrajinski radni migranti značajno doprinijeli ekonomskom rastu ovih zemalja.

Ukrajinski radni migranti plaćaju poreze u raznim državama EU, a evropska ekonomija ima koristi od dodatnih kvalifikovanih radnika. Stoga će ulazak Ukrajine u EU dovesti do otvaranja novih radnih mjesta. Dakle, probleme na tržištu rada u Mađarskoj ne uzrokuju Ukrajinci, već neuspješna populistička politika vlade Viktora Orbána. Ne zaboravimo da je slobodno kretanje radne snage jedan od temeljnih principa EU, koji donosi koristi svima.

Još jedan lažni narativ tima Viktora Orbána odnosi se na navodnu zdravstvenu prijetnju za građane Evrope, jer, kako tvrde, u Ukrajini ne postoje obavezne vakcinacije. U stvarnosti, u Ukrajini je obavezna vakcinacija na snazi, a nivo imunizacije protiv ključnih bolesti ne razlikuje se od mnogih zemalja EU. Štaviše, stopa vakcinacije u Ukrajini viša je nego, na primjer, u Bugarskoj i Rumuniji. Ministarstvo zdravlja Ukrajine aktivno sarađuje sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), Dječijim fondom Ujedinjenih nacija (UNICEF) i Evropskim centrom za prevenciju i kontrolu bolesti. Čak i u ratnim uslovima, pristup lijekovima u Ukrajini ostaje na visokom nivou.

Dakle, u pokušaju da kompromituje Kijev, ruska propaganda koristi temu vakcinacije kako bi diskreditovala Ukrajinu. Međutim, takve tvrdnje su netačne. Evropske zemlje imaju mehanizme za kontrolu epidemiološke situacije u EU, a Ukrajina ih dosljedno poštuje. Takođe, Ukrajina postepeno prelazi na standarde zdravstvene zaštite EU. Vrijedi napomenuti da je EU već prihvatila milione ukrajinskih izbjeglica, što nije izazvalo nikakvu medicinsku krizu.

Još jedan mađarski lažni narativ jeste da će brzi ulazak Ukrajine u EU ugroziti isplatu 13. penzije. Nijedna država koja je pristupila EU nije izazvala penzionu krizu, a Ukrajina neće biti izuzetak. Penzioni sistem Mađarske zavisi isključivo od ekonomske politike njene vlade, a ne od Ukrajine. Ulazak Ukrajine u EU ne znači automatski pristup ukrajinskih građana penzionim fondovima EU. Štaviše, Ukrajinci koji rade u EU već plaćaju poreze, koji djelimično idu u socijalna davanja, uključujući i penzije. Penzione reforme u Ukrajini takođe idu u pravcu usklađivanja sa evropskim standardima.

U stvarnosti, najveća prijetnja penzionim sistemima EU nije ulazak Ukrajine, već demografska kriza i starenje stanovništva. Ukrajinci će zapravo povećati radnu snagu u EU, što će doprinijeti stabilnosti penzionih fondova. Pritom, 13. penzija u Mađarskoj je populistička mjera vlade Viktora Orbana, bez čvrste ekonomske osnove. Vlada time manipuliše strahom građana od gubitka penzija, umjesto da rješava stvarne ekonomske izazove.

Mađarska vlada će uskoro poslati građanima ankete o članstvu Ukrajine u EU, uz informativni list u kojem širi dezinformacije o Ukrajini. Dokument sadrži listu od sedam navodnih ključnih rizika koje bi ulazak Ukrajine mogao donijeti Mađarskoj i poziva građane da ih pažljivo razmotre prije donošenja odluke. Iako je sprovođenje ovakvog istraživanja unutrašnja stvar Mađarske, proširenje EU ostaje prioritet Evropske komisije. Nijedna evropska država nije sprovodila ovakvo istraživanje prilikom pristupanja Mađarske EU. Mnogi su tada imali slične strahove, ali je princip evropske solidarnosti prevagnuo.

Portparol Evropske komisije Markus Lammert izjavio je na brifingu u Briselu da Ukrajina pripada evropskoj porodici. Zato je EU u junu 2024. godine započela pristupne pregovore s Ukrajinom. Ukrajina je jasno pokazala svoju odlučnost da postane članica EU, sprovodeći ključne reforme dok se istovremeno brani od agresije Rusije. Kako je naglasio portparol, proširenje EU je danas, više nego ikada, geostrateška investicija u dugoročni mir, stabilnost, sigurnost i prosperitet Evrope.

Bez sigurnosti Ukrajine, ne može biti ni evropske sigurnosti. Proširenje EU donosi koristi i novim i postojećim članicama. U ovom ključnom trenutku za Evropu, nema mjesta oklijevanju.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR