Američki predsjednik Donald Tramp potpisao je uredbu kojom se naređuje revizija Dodd-Frank zakona iz 2010. godine, kojim se reguliše poslovanje finansijskih institucija i regulatornih agencija.
Taj zakon bio je odgovor Baraka Obame na katastrofalnu finansijsku krizu iz 2008. godine, koju su rizičnim, neodgovornim i nemoralnim poslovanjem izazvale velike banke i rejting agencije.
Zakonom su uvedena brojna ograničenja u finansijskom poslovanju i smatra se najopsežnijom takvom regulativom još od vremena Velike depresije 30-ih godina prošlog vijeka, a ime je dobio prema dvojici zastupnika demokrata koji su ga predložili u Kongresu.
Jasno, od stupanja zakona na snagu mnogi ljudi na Wall Street mu se protive, tvrdeći da ih previše ograničava u poslovanju.
Tramp je, međutim, kako piše BBC, izabran na krilima otpora establišmentu, rekao ono što je Wall Street želio čuti godinama:
"Dodd-Frank je katastrofa. Napravićemo velike promjene u vezi sa tim", rekao je Tramp za zakon kojim je, između ostalog, napravljena i Kancelarija za zaštitu potrošača čija je uloga osigurati da banke, kreditori i druge finansijske kompanije pošteno tretiraju američke potrošače.
Glavni ciljevi tog zakona bio je da se više nikad ne ponovi situacija u kojoj država milijardama poreznih obveznika mora spašavati "banke prevelike da bi smjele propasti". U tu svrhu je bankama naloženo da smanje zavisnost o dugovima kao načinu finansiranja ii kreiraju takozvane "oporuke" u kojima bi otkrili kako će se ponašati u slučaju potencijalne krize..
No, Trampova administracija tvrdi da zakon nije postigao svoje ciljeve i da se naprosto radi o primjeru prevelike kontrole vlade nad finansijskim tržištima, što je tradicionalna mantra svih republikanaca kad su pitanju velike banke i velike kompanije, dodaju analitičari BBC-a.
"Danas potpisujemo temeljna načela uređenja američkog sistema. Teško da je nešto bilo važnije od ovoga, zar ne?" dodao je nasmijani predsjednik.
Naravno, ovakva vijest je izazvala talas oduševljenja na Wall Streetu i evropskim berzama, pa su tako dionice banki Goldman Sachsa i JP Morgan Chase narasle za 4, odnosno 2,5 posto.
Financijski analitičar iz London Capital Group, Jasper Lawler, rekao je da "revizija Dodd-Franka cijeli sistem vodi u rizik ponavljanja krize iz 2008. godine".
Puno jači u svojoj kritici bio je švedski ministar Per Bolund koji je rekao da je opoziv ovog zakona "opasan, štetan i vrlo nesretan".
Izvor: Jutarnji list/BBC
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR