Oko 1,7 miliona djece uzrasta do pet godina u svijetu godišnje izgubi život zbog zagađenja životne sredine, navedeno je u novom izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Više od jednog smrtnog slučaja od četiri, kada su u pitanju djeca mlađa od pet godina, pripisuje se ekološkim rizicima kao što su zagađenje vazduha, pasivno pušenje, voda koja nije bezbedna za piće i nedostatak ili neadekvatna higijena, saopštila je SZO.
Najčešći uzroci smrti djece uzrasta od jednog mjeseca do pet godina - dijareja, malarija i upala pluća - mogu da se spriječe smanjenjem rizika po životnu sredinu i između ostalog, pristupom čistoj vodi.
"Zagađena sredina je smrtonosna, naročito za djecu. Njihovi organi koji se razvijaju, imuni sistem i mala tijela i disajni putevi čine ih posebno ranjivijim na prljav vazduh i (zagađenu) vodu", rekla je generalna direktorka SZO Margaret Čan.
Kako je navedeno, uz klimatske promjene, porast temperature i koncentracije ugljen-dioksida povećan je i broj djece koja imaju astmu.
Procjenjuje se da između 11 i 14 odsto dece uzrasta oko pet godina ima simptome astme, od čega je skoro polovina slučajeva povezana sa zagađenjem životne sredine.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR