Najmanje 33 osobe poginule su širom Libana u izraelskim napadima, saopštile su libanske vlasti, nakon što je Ministarstvo odbrane Izraela isključilo mogućnost prekida vatre dok ne ispuni ciljeve u ratu protiv Hezbolaha.
Izraelski napadi su bili usmjereni ne samo na poznata uporišta Hezbolaha, kao što su južna predgrađa Bejruta, već i na oblasti u kojima ta organizacija koju podržava Iran tradicionalno nije prisutna.
Poslije godinu dana prekogranične razmjene vatre između Izraela i Hezbolaha podstaknute ratom u Pojasu Gaze, izraelska vojska je u septembru pokrenula ofanzivu protiv te grupe koju SAD smatraju terorističkom organizacijom, dok je na crnoj listi EU samo njeno naoružano krilo, ali ne i politička partija koja je zastupljena u parlamentu Libana.
Ministarstvo zdravlja Libana saopštilo je da je u napadu na grad u regionu Čuf južno od Bejruta poginulo najmanje 15 ljudi, među kojima je osam žena i četvoro djece.
U napadu je ranjeno još 12 osoba, dodalo je ministarstvo. Libanska Nacionalna novinska agencija (NNA) navela je da je pogođena zgrada u kojoj su smještena raseljena lica koja su pobjegla od izraelskog bombardovanja.
Ministarstvo zdravlja saopštilo je da je u napadu nekoliko kilometara sjevernije u planinskom regionu Alej istočno od prijestonice poginulo osam ljudi.
Ministarstvo je takođe izvijestilo o jednoj poginuloj osobi u izraelskom napadu u oblasti Tira na jugu Libana. Navelo je da je u napadima na gradove Tefahta i Rumin, takođe na jugu, poginulo sedam ljudi.
U napadima na region Hermel u dolini Bekaa na istoku zemlje poginule su još dvije osobe.
Hezbolah je saopštio da je ispalio rakete na vazdušnu bazu u blizini Tel Aviva, poslije talasa izraelskih vazdušnih napada na uporište te organizacije u Bejrutu, gdje se dim nadvio nad gradom pošto je od prijepodneva desetak udara pogodilo južna predgrađa libanske prijestonice.
Poslije objavljivanja upozorenja civilima na društvenim mrežama, izraelska vojska je saopštila da je gađala ciljeve Hezbolaha u oblasti Dahije u Bejrutu, a kasnije je navela da je uništila većinu naoružanja i raketnih objekata te organizacije.
Vojska Izraela je navela da je preduzela korake da smanji štetu po civile i ponovila optužbu da Hezbolah namjerno traži položaje u civilnim područjima kako bi koristio stanovnike kao živi štit, što odbacuje libanska militantna organizacija.
Na sjeveru Izraela dvije osobe su poginule u gradu Naharija kada je pogođen stambeni objekat, saopštila je izraelska policija. Hezbolah je preuzeo odgovornost za napad dronom za koji je naveo da je bio usmjeren na vojnu bazu, istočno od Naharije.
Izraelci su bili primorani da se sklone od napada dronovima širom sjevera Izraela, saopštila je vojska. Jedan je udario u dvorište vrtića u predgrađu Haife, gdje su djeca hitno prebačena u sklonište, rekli su spasioci. Niko nije povrijeđen.
Podstaknut ratom u Pojasu Gaze, sukob Izraela i Hezbolaha kojeg podržava Iran, trajao je godinu dana prije nego što je Izrael krenuo u ofanzivu u septembru, napadajući iz vazduha širom Libana, dok je na jug te zemlje poslao trupe.
Izrael je nanio teške udarce Hezbolahu, ubivši mnoge njegove vođe, uključujući Hasana Nasralaha, ali je takođe izazvao velika razaranja na jugu Libana.
Od izbijanja neprijateljstava prije godinu dana, u izraelskim napadima je ubijeno najmanje 3.287 ljudi u Libanu, većinom u posljednjih sedam nedjelja, navodi libansko Ministarstvo zdravlja.
U napadima Hezbolaha tokom prošle godine ubijeno je oko 100 civila i vojnika na sjeveru Izraela, na Golanskoj visoravni koju je okupirao Izrael, kao i na jugu Libana.
Novi izraelski ministar odbrane Izrael Kac izjavio je u ponedjeljak da neće biti primirja u Libanu dok Izrael ne ostvari svoje ciljeve.
"Izrael neće pristati ni na kakav aranžman koji ne garantuje pravo Izraela da sam upotrebljava silu protiv terorizma i da ga sprečava i da ispuni ciljeve rata u Libanu – razoružanje Hezbolaha i njegovo povlačenje iza rijeke Litani i bezbjedno vraćanje stanovnika svojim domovima na sjeveru (Izraela)", rekao je on.
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar rekao je u ponedjeljak da je došlo do "izvjesnog napretka" u pregovorima o prekidu vatre, ali da će glavni izazov bilo kog sporazuma o prekidu vatre biti njegovo sprovođenje.
Libanska vlada, u kojoj učestvuje Hezbolah, više puta je pozivala na prekid vatre na osnovu pune implementacije rezolucije UN kojom je okončan rat između te grupe i Izraela 2006. godine.
Rezolucija nalaže da u području južno od rijeke Litani ne bude nikakvog oružja, osim onog koje pripada libanskoj državi. Liban i Izrael su se međusobno optuživali za kršenje rezolucije.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR