Premijer Poljske Donald Tusk optužio je danas Rusiju za planiranje velike terorističke kampanje usmjerene na avione i letove u Evropi i svijetu.
Tusk je na sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim rekao da Rusija planira aktivnosti koje prelaze granice Evrope.
"Mogu da potvrdim da Rusija planira terorističke aktivnosti, ne samo protiv Poljske već i protiv vazdušnih prevoznika širom svijeta", rekao je Tusk, ne iznoseći detalje o prirodi tih prijetnji.
Američki New York Times je nedavno izvijestio kako su američke obavještajne službe upozorile Bijelu kuću na ruski plan krijumčarenja eksplozivnih naprava u teretne avione koji lete prema Sjedinjenim Državama.
Prema tim izvještajima, Bijela kuća je poslala snažno upozorenje Kremlju, zahtijevajući prekid operacije.
Rusija se, prema izvorima, pripremala za operacije sabotaže protiv Sjedinjenih Država postavljanjem eksplozivnih uređaja u teretne pošiljke i njihovim slanjem avionom.
Ovo nije prvi put da je Rusija optužena za sabotažu saobraćajne infrastrukture.
Nekoliko evropskih zemalja ranije je optužilo Moskvu za ometanje GPS signala i pokušaje napada na ključne saobraćajne sisteme u okviru hibridnog rata.
Češki ministar saobraćaja Martin Kupka je u aprilu 2024. izjavio da je Rusija izvela hiljade pokušaja cyber napada na evropske željezničke mreže od početka invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
Nedavni incident u Kazahstanu, gdje se srušio azerbajdžanski putnički avion pri čemu je poginulo 38 osoba, takođe se povezuje s ruskim djelovanjem.
Taj slučaj je oživio sjećanja na tragediju leta Malaysia Airlinesa MH17, oborenog 2014. iznad istočne Ukrajine na području pod kontrolom proruskih separatista, kada je stradalo 298 ljudi.
Kremlj je sve optužbe nazvao neutemeljenim, a portparol Dmitrij Peskov je poručio da je riječ o politički motivisanim izjavama.
Iako se ruski predsjednik Vladimir Putin izvinio, a da nije preuzeo odgovornost za pad aviona iz Azerbejdžana, Rusija nikada nije preuzela odgovornost za katastrofu MH17.
O Ukrajini u Evropskoj uniji i NATO-u
Zelenski i Tusk složno su ocijenili da nema bolje garancije za sigurnost Ukrajine od članstva u NATO-u i izrazili su nadu da će Sjedinjene Države nastaviti da budu garant stabilnosti Ukrajine ko god da je njihov predsjednik.
"Što brže Ukrajina postane članica Evropske unije i NATO to će brže Evropa dobiti značaj koji joj je toliko potreban. Rusija ne ulazi tamo gdje vladaju razumijevanje, saradnja i poštovanje", kazao je u Zelenski u Varšavi.
Premijer Tusk čija zemlja predsjedava u prvoj polovini ove godine Evropskom unijom, obećao je da će pokušati da tokom predsjedavanja eliminiše birokratski zastoj u pregovorima sa Ukrajinom.
"Uvjeren sam i to je jedan od mojih zadataka da to predstavlja pomoć i odbranu cijele EU od brutalne agresije Rusije. Nezavisna Ukrajina, suverena, koja sama odlučuje o svojoj sudbini to nije samo očigledna istorijska pravda već je to uslov za sigurnost Poljske i cijele Evrope o kome nema rasprave", kazao je Tusk.
I Tusk i Zelenski su izrazili nadu da ni nova američka administracija predsjednika Donalda Trumpa neće ostaviti Ukrajinu na cjedilu.
"Cijeli svijet očekuje novog američkog predsjednika. Sjedinjene Države su garant stabilnosti, one su najmoćnije u borbi protiv ruske agresije. Računamo na aktivnu saradnju u duhu mira zahvaljujući snazi, računamo da će ostati sankcije protiv Rusije zbog njene invazije", kazao je Zelenski i dodao da bi jedna od garancija ako krenu neki mirovni pregovori mogao da bude i vojni kontingent strateških partnera Ukrajine na njenoj teritoriji.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR