Bivši glavni strateg Donalda Trampa strahuje da njegov nekadašnji šef neće napraviti jasan rez i obustaviti vojnu pomoć Kijevu.
Donald Tramp je u opasnosti da ne uspije da se potpuno distancira od Ukrajine i mogao bi da bude uvučen dublje u rat Vladimira Putina, baš kao što je to bio slučaj sa Ričardom Niksonom, koji je bio povrijeđen u svojim pokušajima da se povuče iz Vijetnama, upozorio je bivši Trampov glavni strateg Stiv Benon u opširnom intervjuu za POLITICO.
Voditelj uticajnog podcasta "War Room" sprema se za veliki politički sukob u vezi sa američkom intervencijom u Ukrajini. On se zalaže za ukidanje ključne američke vojne pomoći Kijevu, ali se plaši da će njegov bivši šef upasti u zamku koju postavlja neobična alijansa američke odbrambene industrije, Evropljana i čak nekih Benonovih vlastitih prijatelja, koje smatra sada pogrešno usmjerenima. Među njima je i Kit Kelog, penzionisani američki general koji je Trampov izbor za specijalnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju.
„Ako ne budemo oprezni, ovo će se pretvoriti u Trampov Vijetnam. To se desilo Ričardu Niksonu. On je na kraju postao vlasnik rata i to je ostalo kao njegov rat, a ne rat Lindona Džonsona“, rekao je Benon.
Kelog smatra da bilo koji dogovor za okončanje trogodišnjeg rata mora uključivati čvrste sigurnosne garancije za Ukrajinu kako bi se osiguralo da Rusija ne bude u mogućnosti ponovo da napadne. Kelog je govorio o održavanju američke vojne pomoći kao sredstva pritiska na Moskvu da postigne odgovarajući dogovor.
Iako je prijatelj sa Kelogom, Benon smatra da će ovakvo odlaganje samo povećati rizik da Sjedinjene Države budu uvučene dublje u rat za koji vjeruje da je neizvodljiv i koji nije u nacionalnom interesu Amerike. Iza scene, on žestoko lobira da Tramp u svom inauguracinom govoru u ponedjeljak objavi da će brzo okončati rat.
Na svom svakodnevnom radiju i podcastu, Benon se zalaže za ovu najavu već prvoga dana. „Poludjeću sada da se osigura da u ponedeljak bude nešto, neka najava. Jer imate Keloga koji kaže da će to trajati 100 dana, stari spoljnopolitički establišment kaže šest mjeseci“, rekao je Benon.
On smatra da Tramp treba da objasni ukrajinskom lideru Volodimiru Zelenskom „da je došao novi šerif i da ćemo dogovoriti sporazum i to ćemo učiniti brzo“. Zelenski treba, dodao je, da uzme u obzir kako je Tramp prisilio izraelskog premijera Benjamina Netanijahua da prihvati sporazum o prekidu vatre u zamjenu za otmičare sa Hamasom.
Ne brine o Evropi
Sedamdesetjednogodišnji Benon bio je u borbenom raspoloženju, uzbuđen Trampovom izbornom pobjedom, ali spreman da se bori kako bi osigurao da Amerika bude preoblikovana u skladu sa MAGA principima. Izgledao je manje isfrustriran nego što ponekad zna da bude, nosio je bradu i počešljanu svoju prepoznatljivu dugu sivu kosu.
Noseći papuče tokom intervjua u ranim jutarnjim časovima u prednjem dijelu svoje kuće na Kapitol Hilu, Benon je rekao POLITICO da ne misli da Europa shvata kakve će posljedice imati Trampov drugi mandat — i smatra da Trampovi domaći politički protivnici takođe nijesu dobro pripremljeni.
Govorio je o „danu groma“ koji dolazi i rekao da će niz izvršnih naređenja koja će biti najavljena nakon što Tramp bude položio zakletvu u ponedjeljak vjerovatno uključivati naređenja o imigraciji, raznolikosti u zapošljavanju u saveznim agencijama, energiji i možda tarifama. Predpostavljao je da će biti najavljeno oko 50 naređenja, dok je više od 100 drugih bilo spremno i čekalo na odobrenje vladinih advokata.
Benon je uporedio 2025. godinu sa 1932. kada je Frenklin D. Ruzvelt prvi put izabran i pokrenuo New Deal. „Naša [izborna] koalicija je mnogo veća nego što je bila 2016. godine, mnogo šira, mnogo dublja“, rekao je Benon, naglašavajući da to omogućava da se uradi više, uključujući „dekonstruisanje administrativne države“.
Međutim, veća koalicija nosi i rizike. Benon je bio zabrinut zbog novih konvertita iz Silicijumske doline, uključujući tehnološkog milijardera Ilona Maska, s kojim je imao javne sukobe, koji bi mogli da odvrate Trampa i sklope dogovore u svoju korist.
Bio je oštar prema Evropljanima i transatlantskoj alijansi. „Ako pogledate NATO, mislim da oni ne mogu da sastave dvije borbene divizije Evropljana koje su spremne za borbu“, podbadao je, žaleći se da je NATO postao američki protektorat, a ne prava alijansa.
„Evropa je izbjegla raniju penziju i puno zdravstveno osiguranje zato što ne plaćaju svoju odbranu“, protestovao je.
Međutim, Benon je isto tako naglasio da nije obožavalac ruskog lidera.
„Putin je loš tip. On je vrlo loš tip. KGB su loši ljudi. Ali ne ostajem budan noću brinući o ruskom uticaju na Evropu. Broj jedan, njihova vojska još nije ni došla do Kijeva. U tri godine nijesu uspjeli da stignu. nijesu čak ni zauzeli Harkov. Znate zašto ne ostajem budan noću? Zato što Evropljani ne ostaju budni noću. Ne smatraju Rusiju pravom prijetnjom. Da je tako, uložili bi mnogo više novca i trupa u igru“, rekao je.
Benon je veliki fan Trampove ideje da kupi Grenland, a kao bivši oficir pomorske vojske, kaže da vidi Arktik kao ključni region kako bi se osigurala bezbjednost američkog kontinenta od Rusije i Kine.
„Tramp neće da napadne Grenland“, rekao je, mahnuvši rukom. „Ne mora. Oni će glasati za nezavisnost, a zatim će glasati da se pridruže Sjedinjenim Državama“.
Takođe, smatra da je kontrolisanje Panamskog kanala važno za američku odbranu.
„Ljudi u Panami su prevareni od strane elita. Oni su u suštini sklopili dogovore. To je otvorena tajna. Skopili su dogovore sa CCP [Kineskom komunističkom partijom]. Kupljeni su i plaćeni, i predali su kanal njima. To se završava“.
On smatra da previše evropskih lidera sebe smatra Vinstonom Čerčilom, posebno se fokusirajući na bivšeg britanskog konzervativnog lidera Borisa Džonsona, kojeg je nazvao „ratnim zločincem“.
„Rat u Ukrajini je centralni neuspjeh Evrope u posljednjim godinama. Imate milion mrtvih ili ranjenih Ukrajinaca. I na kraju ćemo, u najboljem slučaju, završiti tačno tamo gdje je sve počelo, kao što sam rekao prije tri godine. I to je zato što imate Borisa Džonsona i [francuskog predsjednika Emanuela] Makrona, sve ove fantastičare koji neće da plate za svoju odbranu. Žele da budu veliki igrači. Svi žele da budu Vinston Čerčil sa novcem drugih i životima drugih“, kaže on.
MAGA manijaci
Teško je procijeniti koliko je Benon sada uticajan na Trampa.
Njih dvojica su se posvađali nakon što je Benon kritikovao Trampovu porodicu, ismijavao intelekt predsjednika u to vrijeme i kritikovao rad Bijele kuće u komentarima koji su objavljeni u knjizi novinara Majkla Volfa. Tramp je odbacio Benona i optužio ga da je poludio.
Međutim, njih dvojica su popravili odnose manje od godinu kasnije, kada je Tramp nazvao Benona „jednim od najboljih učenika“ i rekao da je „volio da radi s njim“. 2018. godine, Benon je objavio protrampovski dokumentarac koji je imao za cilj da podstakne Trampove pristalice pred izborima za Kongres 2018. godine, pokušavajući da održi većinu republikanaca u Predstavničkom domu. Nije želio da otkrije koliko često razgovara s Trampom, ali je rekao da zna da Tramp sluša "War Room" i često šalje poruke pohvale.
Jedan evropski populistički donator, koji je nedavno boravio u Trampovom odmaralištu na Floridi, povjerio je da neki u Trampovom unutrašnjem krugu Benona i druge strastvene prvobitne Trampove pristalice vide kao „MAGA manijake“.
„Mnogo me je iznenadilo“, dodao je donator. Tražeći da ostane anonimna kako bi bio iskren, dodao je: „Ali oni takođe paze na Benona. Cijene što on ima veliki uticaj na MAGA jezgro i ne žele da se pokret okrene protiv njih“.
Zaista, Benon zna da podstakne MAGA masu online. Kada su skeptični republikanski senatori izrazili sumnje u mudrost nominovanja voditelja Fox Newsa Pita Hegseta, bivšeg oficira Nacionalne garde, za ministra odbrane, Benon je bio ključna figura u organizovanju grassroots MAGA kampanje koja je imala za cilj da spasi njegovu nominaciju. A ne fali MAGA figura i visokih republikanaca koji žele da se pojave na Benonovoj emisiji "War Room", što svjedoči o njenoj političkoj moći.
Benon je prekinuo intervju da bi razgovarao o ogromnoj uljanoj slici koja visi iznad kamina, a koja prikazuje USS Ranger, vojni brod kojim je komandovao Džon Pol Džons tokom Američkog revolucijskog rata. Rendžer je odnio rat na obalu Engleske, uhvatio pet britanskih brodova i izvršio napad na sjeverozapadnu obalu Engleske, što je izazvalo slanje ratnih brodova Kraljevske mornarice protiv njega u Irskom moru.
Benon takođe želi da prenese politički rat u Evropu. Prešao je na temu kako je britanski populistički lider Najdžel Faraž planirao svoju kampanju za Brexit referendum tokom večere u Benonovoj kući na Kapitol Hilu. Jasno se raduje predstojećim prilikama da podrži evropske populiste i pojača radikalnu populističku poruku u Evropi.
I vidi Ilona Maska kao ključnog u tom nastojanju.
To ne znači da je on u potpunosti obožavalac Maska. Bio je žestoko kritičan prema tehnološkom milijarderu koji je pozvao na više viza za visoko kvalifikovane strane radnike. Benon želi moratorijum na imigraciju. Bio je razočaran Maskom jer je nedavno okrenuo leđa Faražu i rekao da treba biti smijenjen kao lider britanske stranke Reform UK.
Benon i Mask se takođe oštro ne slažu u vezi s italijanskom premijerkom Đorđom Meloni.
Mask je obožavalac. Benon je bio, takođe, do nedavno. Nedjeljama je vodio žestoke napade na nju u intervjuima sa italijanskim medijima, nazivajući je ljevičarkom koja se prikazuje kao populistkinja. Ovo predstavlja oštar kontrast s njegovom prvobitnom podrškom.
„Vidim u njoj ogromni potencijal. Ima najbolji skup vještina od svih političara osim Trampa na svijetu. Čvrsta je, prijatna, pametna. Ono što se desilo je da je čim je došla na funkciju, odmah postala, ne samo umjerena, nego se okrenula i pružila podršku centralnim silama u Briselu, a posebno NATO-u, a NATO je ogroman problem. Bila je strastvena podržavateljka rata u Ukrajini“, objasnio je.
Ali je dodao: „Moja misija je da je vratim na pravi put“.
Takođe se nada da će Mask doći na pravi put.
„Rekao sam mu ovo, i da čim ga učinim populističkim nacionalistom umjesto tehnološko-feudalnog globaliste, bićemo OK. Ali do tada ćemo biti u sukobu“, rekao je.
I dok se žali da Mask može biti „slučajni element“, rekao je da je novac i podrška koju je Mask pružio Trampu tokom izbora bila važna. Predvidio je da će Mask imati ogroman uticaj na Evropu.
„Mislim da Evropa nije spremna za njega. Ima dva taktička nuklearna oružja – neograničeni novac i platformu za društvene mreže. Može da oblikuje ono što je važno i da uništi sve druge“, dodao je.
„Nema ni jedne vlade centrističke desnice ili centrističke ljevice na evropskom kontinentu koja može da izdrži njegov napad, ako se potpuno angažuje kao što je to učinio u SAD“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR