Milijarder Ilon Mask, kojem je američki predsjednik Donald Tramp povjerio zadatak da predvodi napore administracije u smanjenju veličine savezne vlade, u ponedjeljak je dao ažuriranje o naporima da se ugasi Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Mask, koji je takođe izvršni direktor Tesle i SpaceX-a, razgovarao je o radu Ministarstva za efikasnost vlade (DOGE) u razgovoru na društvenoj mreži X, koju posjeduje. Ovaj razgovor pratili su bivši republikanski predsjednički kandidat Vivek Ramasvami, republikanski senatori Džoni Ernst i Majk Li.
Mask je naveo da je fokus na demontaži USAID-a, nazivajući ovu agenciju „nepopravljivom“ i potvrđujući da se predsjednik Tramp složio sa odlukom da se agencija ugasi. U međuvremenu, osoblju u USAID-u saopšteno je da rade od kuće u ponedjeljak, uz obavještenje koje kaže: „Dalja uputstva će biti uskoro dostavljena“, prema e-mailu koji je dobio Reuters. Ovo se dešava nakon što su izvještaji otkrili da je Trampova administracija tokom vikenda smijenila dvojicu visokih bezbjednosnih zvaničnika u USAID-u, navodno zbog pokušaja da blokiraju predstavnike DOGE-a da pristupe ograničenim područjima agencije.
Predsjednik Tramp je komentarisao USAID, nazivajući ga „vođenim od strane grupe radikalnih luđaka“ i obećao da će ih ukloniti prije nego što donese dalju odluku. USAID, najveći pojedinačni donator u svijetu, isplatio je 72 milijarde dolara globalne pomoći u fiskalnoj 2023. godini, podržavajući niz inicijativa kao što su zdravlje žena, tretmani HIV-a/AIDS-a, energetska sigurnost i borba protiv korupcije. Agencija je činila 42% cijele humanitarne pomoći koju je pratila Organizacija Ujedinjenih nacija 2024. godine. Međutim, veb sajt USAID-a bio je nedostupan tokom vikenda, a neki korisnici nisu mogli da mu pristupe do nedjelje.
Kao dio šire politike „Amerika na prvom mjestu“, Tramp je naložio obustavu većine američke strane pomoći, što je već izazvalo međunarodnu zabrinutost. Programi kao što su terenske bolnice u izbjegličkim kampovima u Tajlandu, čišćenje mina u ratnim zonama i esencijalni medicinski tretmani za milione ljudi su pod prijetnjom eliminacije.
Mask je takođe sugerisao da bi Trampova administracija mogla smanjiti američki deficit za 1 trilion dolara u narednoj godini, ukazujući na ono što je nazvao „profesionalnim stranim prevarantskim grupama“ koje navodno kradu velike sume stvaranjem lažnih digitalnih američkih građana. Međutim, Mask nije dostavio nikakve dokaze ili dalja objašnjenja za ove tvrdnje.
Zabrinutost u vezi sa Maskovim uticajem porasla je, posebno kada je u pitanju njegov pristup sistemu Trezora, koji rukovodi sa više od 6 triliona dolara godišnje u isplatama i sadrži osjetljive lične podatke miliona Amerikanaca. Senator Piter Velč, demokrat na Senatskom komitetu za finansije, postavio je pitanja o tome zašto je Mask dobio pristup ovim osjetljivim podacima, nazivajući to „brutalnim zlostavljanjem moći“ i optužujući Trampovu Bijelu kuću da dopušta bogatstvu da kupi uticaj.
Tramp, upitan o Maskovoj ulozi, izrazio je povjerenje u njegove napore, rekavši: „On je veliki skraćivač troškova“ i pohvalio njegov rad, čak iako su se ponekad neslagali. Maskov tim je takođe bio uključen u promjene u Uredu za osoblje SAD (OPM), gdje su pomoćnici zaduženi za vođenje agencije navodno zaključali karijerne državne službenike iz sistema koji sadrži lične podatke. Grupa Maskovih saveznika preuzela je kontrolu nad OPM-om, počevši od inauguracije 20. januara.
Pokreti Maska i Trampove administracije čine dio šireg napora za restrukturiranje savezne vlade, sa Trampom koji je smijenio ili marginalizovao stotine državnih službenika u ranim danima njegove administracije, s ciljem da smanji veličinu i uticaj birokratije.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR