Zamrzavanje američkog stranog finansiranja utiče na međunarodne napore da se Rusija pozove na odgovornost za navodne ratne zločine u Ukrajini, prema osam izvora i ukrajinskom dokumentu koji je pregledao Reuters. Ova blokada zaustavila je desetine radnih mjesta i desetine miliona dolara pomoći, podrivajući ukrajinske istrage ratnih zločina nakon ruske invazije u februaru 2022. godine. Od tada je otvoreno više od 140.000 slučajeva ratnih zločina, a invazija je dovela do desetina hiljada smrti i razaranja.
Ukrajina je dobila međunarodne pohvale za svoje napore u istrazi ratnih zločina tokom rata. Međutim, inicijative finansirane iz SAD, poput Savjetodavne grupe za zločine protiv čovječnosti (ACA), pružale su ključnu stručnu pomoć i nadzor ukrajinskim vlastima. Prema ukrajinskom dokumentu o rezovima u finansiranju, šest projekata finansiranih iz SAD u Kancelariji generalnog tužioca (PGO), ukupne vrijednosti od 89 miliona dolara, posebno su pogođeni. Zamrzavanje finansiranja uticalo je na najmanje pet od ovih projekata, uključujući one koji se bave očuvanjem dokaza, antikorupcijskim inicijativama i pravosudnim reformama.
Dva projekta su finansirana od strane USAID-a, tri od Biroa za međunarodnu borbu protiv narkotika i sprovođenje zakona, a jedan direktno od Stejt departmenta. Od ukupnih 89 miliona dolara, 47 miliona bilo je namijenjeno isključivo za odgovornost za ratne zločine.
Ovi rezovi, koji ranije nijesu bili objavljeni, doveli su do suspenzije skoro 40 stručnjaka koji su radili kroz Međunarodnu inicijativu za krivično pravosuđe Univerziteta Džordžtaun, glavne institucije za ACA. ACA i Džordžtaun odbili su da komentarišu situaciju, dok su drugi uključeni izvori govorili pod uslovom anonimnosti zbog osjetljivosti teme. Nekoliko stručnjaka i članova osoblja već je prestalo da radi zbog nedostatka finansija, dok su neki savjetnici poslati na neplaćeno odsustvo. Programi podrške žrtvama seksualnog nasilja povezanog s ratom takođe su obustavljeni.
Ukrajinske nevladine organizacije, koje su bile ključne u prikupljanju dokaza i dokumentovanju štete, takođe su pogođene. Na primjer, Ukrajinska helsinška unija za ljudska prava obustavila je rad svojih regionalnih kancelarija nakon što je zamrzavanje finansiranja smanjilo njen godišnji budžet za 75%. Druge organizacije su bile primorane da smanje operacije i suočavaju se s mogućim otpuštanjima zaposlenih u narednim mjesecima, ukoliko ne pronađu alternativne izvore finansiranja.
Uprkos ovim problemima, neki ukrajinski zvaničnici, poput Jevhena Krapivina iz Centra za politiku i pravne reforme, smatraju da sistem za istragu ratnih zločina ostaje stabilan. Krapivin je istakao da je strana ekspertiza, naročito od USAID-a, bila ključna u uspostavljanju infrastrukture za istrage ratnih zločina i obuku pravnih stručnjaka. Međutim, gubitak podrške SAD mogao bi imati šire posljedice, prema jednom anonimnom izvoru. „Počinioci dobijaju podstrek, a svi mi gubimo“, naveo je izvor.
Zamrzavanje finansiranja takođe je odložilo pokretanje sistema za upravljanje sudskim predmetima koji finansira SAD, a koji je imao za cilj modernizaciju ukrajinskog pravosuđa, što je ključno za pridruživanje Ukrajine Evropskoj uniji. Leonid Sapelnikov, zamjenik šefa Državne sudske administracije Ukrajine, izjavio je da će Ukrajina tražiti alternativne izvore finansiranja kako bi projekat nastavio da napreduje.
Bijela kuća, Stejt dipartment i ukrajinski tužilac nijesu komentarisali efekte smanjenja finansiranja.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR