14 °

max 15 ° / min 9 °

Utorak

01.04.

15° / 9°

Srijeda

02.04.

17° / 10°

Četvrtak

03.04.

18° / 9°

Petak

04.04.

17° / 7°

Subota

05.04.

16° / 7°

Nedjelja

06.04.

13° / 4°

Ponedjeljak

07.04.

11° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Nova Trampova verzija sporazuma o ključnim sirovinama zapravo je pokušaj pljačke

Svijet

Comments 3

Nova Trampova verzija sporazuma o ključnim sirovinama zapravo je pokušaj pljačke

Prijedlog SAD-a predstavlja dramatičnu eskalaciju napora Trampove administracije da preuzme kontrolu nad unosnim resursima Ukrajine

Izvor: Jutarnji list

Autor: Antena M

  • Viber

SAD se zalažu za novi sveobuhvatni sporazum o kontroli ključnih, rijetkih ukrajinskih minerala i energetskih resursa, koji sadrži agresivno širenje ranijih američkih zahtjeva, pri čemu Kijevu ne nudi nikakva sigurnosna jemstva zauzvrat, kako javlja Fajnenšel Tajms.

Novi nacrt sporazuma poslan Kijevu u nedjelju, a u koji je uvid imao FT, daleko nadilazi prvobitni zajednički ekonomski sporazum sklopljen prošlog mjeseca, kao dio nastojanja američkog predsjednika Donalda Trampa da završi rat u Ukrajini i vrati vrijednost milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini.

Visoki ukrajinski funkcioneri kažu da bi ovaj prijedlog mogao potkopati suverenitet njihove države, usmjeriti profite u inostranstvo i produbiti njihovu zavosnost od Vašingtona.

Nacrt sporazuma kako ga sada predlažu SAD, navodi FT otkrivajući detalje sporazuma, predstavlja dramatičnu eskalaciju napora Trampove administracije da preuzme kontrolu nad unosnim prirodnim resursima Ukrajine, dok istovremeno izvršava pritisak na Kijev da sukob privede kraju.

Sporazum bi se primjenjivao na sve mineralne resurse, uključujući naftu i plin, te glavne energetske resurse na cijeloj ukrajinskoj teritoriji. Vašington zahtijeva da Ukrajina i SAD uspostave nadzorni odbor koji će nadzirati zajednički investicioni fond kako bi se prihod od ukrajinskih naftnih, plinskih i mineralnih projekata podijelio između dvije zemlje.

SAD bi imenovale tri od pet članova odbora, što bi omogućilo Vašingtonu puno pravo veta nad fondom. U nacrtu se takođe navodi da će se "doprinosi Sjedinjenih Država nakon sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu 2022. smatrati doprinosima partnerstvu".

Američki ministar financija Skot Besent izjavio je za Foks Njuz, srijedu, kako vjeruje da bi ugovor mogao biti potpisan idućie sedmice, no trojica visokih ukrajinskih zvaničnika rekli su za FT da se to vjerovatno neće dogoditi. Jedan je kazao da je novi američki nacrt prijedloga "nepravedan", dok ga je drugi uporedio s "pljačkom".

Treći zvaničnik rekao je da je angažovan tim pravnih savjetnika, kako bi pomogli vladi da ispita dokument dok priprema kontraponudu. Prva potpredsjednica ukrajinske vlade i ministrica privrede Julija Sviridenko rekla je da vlada "radi na tome da osigura da sporazum odražava sve naše interese i da je u duhu strateškog partnerstva" sa SAD-om. "Radna verzija koju smo primili u biti odražava stajalište i pristupe pravnih stručnjaka s američke strane. Mi formuliramo svoje stajalište", pojasnila je, istaknuvši da će za svaki konačan dogovor biti potrebna ratifikacija u ukrajinskom parlamentu.

Ukrajinci su izrazili frustraciju sve većim pritiskom Trampa da se postigne kompromis kako bi se osigurao prekid vatre i trajni mir, iako Kremlj ne pokazuje nikakve znake zaustavljanja invazije niti volju za ikakve ustupke u cilju postizanja mirovnog sporazuma.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u četvrtak u Parizu da SAD "konstantno" mijenjaju uslove sporazuma i dodao kako ne želi da Vašington misli da je Kijev protiv sporazuma.

U petak je, pak, izjavio je da Ukrajina neće prihvatiti nikakav sporazum o pravima na minerale koji bi ugrozio njenu integraciju s Evropskom unijom, dodavši da je još prerano za donošenje zaključaka o dramatično proširenom sporazumu o mineralima kojeg je predložio Vašington.

Ukrajinski čelnik rekao je novinarima da ukrajinski advokati moraju pregledati nacrt prije nego što kaže nešto više o američkoj ponudi, prema čijem se sažetku može iščitati da SAD zahtijeva sav ukrajinski prihod od prirodnih resursa na dugo godina. Rekao je da Kijev neće prihvatiti da su milijarde dolara američke pomoći bile zajam, iako nije otkrio nalazi li se u posljednjoj verziji nacrta takav zahtjev.

Zelenski je rekao da je tekst bio "potpuno drugačiji" od ranijeg nacrta sporazuma kojeg je trebalo da potpiše sa Donaldom Trampom prije nego što su se njihovi prošlomjesečni pregovori pretvorili u svađu. "Ne želim podstaći talas komentara, želim da advokati na najvišoj razini sprovedu analizu", poručio je Zelenski na konferenciji za medije u Kijevu.

Novi prijedlog Trumpove administracije zamijenio bi prethodni okvirni sporazum o zajedničkom razvoju ukrajinskih mineralnih resursa koji su prošlog mjeseca dogovorili Kijev i Vašington. Taj ugovor, kojim bi se uspostavio fond u koji bi Ukrajina uplaćivala 50 posto budućih profita od mineralnih resursa, nikad nije potpisan nakon katastrofalnog sastanka i sukoba u Ovalnom kabinetu.

Prema novom prijedlogu, projekti obuhvaćeni fondom uključivali bi i one koje sprovodi sama ukrajinska vlada, kao i firme koje je odobrio Kijev ili organizacije u državnom vlasništvu. Ugovor takođe uključuje infrastrukturu povezanu s iskorišćavanjem prirodnih resursa, poput cesta, željeznica, cjevovoda, luka i pogona za preradu.

Sredstva prikupljena prema najnovijem prijedlogu konvertirala bi se direktno u stranu valutu i preusmjerila u inostranstvo, a Ukrajina je ta koja bi bila odgovorna za naknadu u slučaju kašnjenja ili sporova. SAD bi primale tantijeme od fonda prije Ukrajine, uz premiju od 4 posto, i zadržale bi prioritetna prava na infrastrukturne projekte kao i pravo veta na prodaju resursa trećim stranama, piše FT.

Iako sporazum ne uključuje odredbe o vlasništvu SAD-a nad ukrajinskom nuklearnom energetskom infrastrukturom - što je kontroverzna ideja koju je prošle sedmice iznio Tramp - ukrajinski zvaničnici i dalje su oprezni da bi se nuklearna imovina ipak mogla naći na stolu u budućim pregovorima. Jedan zvaničnik upoznat s tim pitanjem kaže da je nuklearno pitanje pokrenuto u ranijim raspravama, ali je namjerno isključeno iz ove verzije prijedloga.

Američki Stajt Department nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar. "Sjedinjene Države ostaju predane brzom sklapanju ovog vitalnog sporazuma i osiguravanju trajnog mira za Ukrajinu i Rusiju", rekao je glasnogovornik Ministarstva finansija o proširenoj američkoj ponudi.

Kijev procjenjuje da se oko pet posto svjetskih zaliha "ključnih sirovina" nalazi upravo u Ukrajini. To uključuje nekih 19 miliona tona potvrđenih rezervi grafita, za koje ukrajinska državna agencija za geološka istraživanja kaže da državu čini "jednom od pet vodećih zemalja" za snabdjevanje tim mineralom, kako je pisao BBC. Grafit se, inače, koristi za izradu baterija za električna vozila.

Ukrajina takođe raspolaže značajnim nalazištima titana, litijuma i rijetkih zemnih metala - skupine od 17 elemenata koji se koriste za proizvodnju oružja, vjetroturbina, elektronike i drugih proizvoda od vitalnog značaja u modernom svijetu.

No, Rusija je u svojoj agresiji zauzela neka od nalazišta minerala u zemlji. Prema ukrajinskoj ministrici privrede Juliji Sviridenko, na okupiranim područjima nalaze se resursi u vrijednosti od 350 milijardi dolara.

Vladimir Putin je čak ranije, u pokušaju što tješnjeg zbližavanja, ponudio Trumpu da američke firme zajedno s ruskima investiraju u rijetke metale i rude, izrazivši spremnost na saradnju sa SAD-om u iskopavanju rijetkih metala i ruda na okupiranim područjima Ukrajine koje Moskva smatra svojima pa ih je nezakonito anektirala, iako ih ne kontroliše u potpunosti.
 
 
 
 
 
 
 

Komentari (3)

POŠALJI KOMENTAR

Katunjanin-Miogost

Pa ovo je po meni novo, vrlo malo modifikovano neokolonijalno vrijeme. Koje , takođe predviđa i novo robovlasničko doba. Za sada bez bukagija i lančeva ...ali...

jovan j.

Je li ovo moguće? Je li moguće da je ljudska vrsta ovo doživjela. Zar su se na ovoj planeti ugasile sve ljudske norme i osjećanja. Jedna hijena parča plijen. Druga hijena kasapi sa druge strane. Evopa se našla na muci. Ne zna što će. Ako hijene podijele plijen, podijeliće i EVROPU.

Goran Mijušković

Rusija oružano zvjerski okupira Ukrajinu....a SAD podlo koristi tu Ukrajinsku nesreću da je kolonizuje.