Američki predsjednik Donald Tramp zaprijetio je uvođenjem sekundarnih carina na rusku naftu, upozorivši da bi se mjera mogla odnositi na sve zemlje koje i dalje trguju s Moskvom, uključujući i američke saveznike u Evropi.
"Jako sam ljut na Putina", rekao je Tramp tokom vikenda za NBC News, poručivši da će, ako ne dođe do mirovnog dogovora s Ukrajinom – i ako zaključi da je za to kriva Rusija – uvesti sekundarne carine od 25 do 50 posto na svu rusku naftu.
"Ako Rusija i ja ne uspijemo postići dogovor o zaustavljanju krvoprolića u Ukrajini, i ako ja zaključim da je to Rusija skrivila – a možda i nije – uvešću sekundarne carine na svu rusku naftu", izjavio je Tramp. "To znači da ako kupujete naftu od Rusije, nećete moći poslovati u Sjedinjenim Državama."
Ozbiljne posljedice po globalnu trgovinu
Takve bi carine imale ozbiljne posljedice za globalnu trgovinu, a posebno bi mogle pogoditi Indiju i Kinu – dvije zemlje koje su se posljednjih godina profilisale kao glavni kupci ruske nafte. Samo Indija je 2024. iz Rusije uvozila oko 35 posto ukupnih količina sirove nafte, čime je prestigla Kinu kao najvećeg uvoznika ruskog naftnog izvoza morem.
No mjera bi mogla imati i šire posljedice po Evropu, uključujući Evropsku uniju, čije su kompanije – uprkos embargu na rusku sirovu naftu – nastavile posredno kupovati ruske derivate, posebno kroz tržišta trećih zemalja. Evropske rafinerije, brodarske tvrtke i financijske institucije koje su uključene u tu trgovinu mogle bi se naći pod udarom ako Trampova administracija odluči sprovoditi carinsku politiku bez izuzetaka.
Moguć novi sukob SAD-a i saveznika
Analitičari upozoravaju da bi takav potez doveo do sukoba između Vašingtona i njegovih saveznika, narušio lance snabdijevanja i uzrokovao nove poremećaje na energetskim tržištima. Istovremeno bi sekundarne carine mogle poslužiti kao snažan instrument pritiska na Moskvu, posebno ako ih Tramp veže uz konkretne ciljeve poput prekida rata u Ukrajini.
Uoči američkih predsjedničkih izbora krajem godine, Tramp sve češće koristi oštar ton prema spoljnopolitičkim suparnicima, ali i prema saveznicima koji ne slijede njegovu viziju međunarodnog poretka. Sekundarne carine tako bi mogle postati jedno od ključnih oružja u njegovoj obnovljenoj vanjskopolitičkoj doktrini — gdje se "lojalnost" prema SAD-u mjeri i kroz ekonomske odluke.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR