16 °

max 16 ° / min 8 °

Petak

04.04.

16° / 8°

Subota

05.04.

16° / 8°

Nedjelja

06.04.

10° / 2°

Ponedjeljak

07.04.

8° / 0°

Utorak

08.04.

10° / -0°

Srijeda

09.04.

12° / 2°

Četvrtak

10.04.

14° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Benčić o Trampovim carinama: EU treba udariti na američku tehnološku industriju

Izvor: Screenshot

Svijet

Comments 0

Benčić o Trampovim carinama: EU treba udariti na američku tehnološku industriju

Izvor: Index.hr

Autor: Antena M

  • Viber

Opozicioni saborski zastupnici smatraju da će uvozne carine koje je uveo američki predsjednik Donald Tramp biti štetne po cijelo svjetsko gospodarstvo, ali i ocjenjuju da je riječ o šoku, što je Trampov stil, nakon čega slijede pregovori u kojima, ističu, EU treba nastupiti jedinstveno.

Boris Lalovac (SDP) smatra da nakon prvobitnog šoka zbog američkih carina slijede pregovori.

"Način na koji Trump to radi je prvo da sve šokira, da su svi u panici, a poslije slijede pregovori u kojima će se ponovno dogovarati”, rekao je i napomenuo da se to prvenstveno odnosi na Kinu i EU.

Najvažnije je pitanje, ističe Lalovac, kako će institucije Evropske unije odgovoriti i mogu li ostati homogene budući da svaka zemlja članica ima različit interes i carine neće isto uticati na  Irsku, Poljsku, Španiju ili Hrvatsku, pa će biti potrebni brojni kompromisi.

Lalovac: Carine su velik izazov za Evropu

"Imate jedinstvenu carinsku politiku a različite nacionalne interese u Evropi i ovo može ozbiljno uzdrmati Evropsku komisiju odnosno članice”, rekao je i ocijenio kako je Tramp u puno boljoj pregovaračkoj poziciji nego EU. Ovo je puno ozbiljnije pitanje i veći izazov za Evropu nego što je to za SAD, i Tramp to zna, on ovakvim mjerama može dovesti do rascjepa unutar EU i u idućim danima vidjeće se je li Evropa jedinstvena, drži Lalovac.

Pritom očekuje da će unutra EU odluke diktirati velike zemlje kao što su Njemačka i Francuska, koje najviše uplaćuju u evropski proračun.

Lalovac je napomenuo da je SAD problem vrlo visokog trgovinskog deficita i vrlo visokog fiskalnog deficita imao i sredinom 1980-ih za vrijeme predsjednika Ronalda Reagana, ali je tada to riješio dogovorom s drugim zemljama da će oslabiti dolar, a Tramp to rješava putem carina.

"Jedini je način da izravna vanjskotrgovinsku bilancu, ako ne može više putem tečaja, da to učini putem carina i to za Ameriku nije nešto novo, ali način na koji to radi je nešto novo”, ustvrdio je Lalovac.

Benčić: Carine će biti štetne za cijelo gospodarstvo

Sandra Benčić (Možemo) mišljenja je da će carine biti štetne po cijelo svjetsko gospodarstvo i sigurno će uzrokovati inflacije, moguće i recesiju u SAD-a. Međutim, upozorava, kada se događa inflacija i recesija u SAD-u, to se zbog povezanosti globalnog gospodarstva prelijeva na cijeli svijet.

"Kada je riječ u EU, mislimo da sada treba biti mudar i ovu situaciju iskoristiti da se napokon do kraja i u potpunosti reguliše tech-industrija, odnosno, industrija vezana za internet u kojoj veliki igrači uporno izbjegavaju svaki pokušaj regulacije, pogotovo regulisanje izbjegavanja plaćanja poreza u zemljama u kojima kapital nastaje unutar EU. Mi tražimo da EU sada, u interesu vlastitih građana, to reguliše i više ne dozvoljava bijeg i odljev kapitala iz EU prema trećim zemljama i poreznima oazama”, istakla je.

Što se tiče mogućeg uzvraćanja SAD-u istim mjerama, trebamo udariti tamo gdje neće nanijeti štetu EU i našim građanima, ali će poslati jasnu poruku što trgovinski rat s EU-om znači.

Utvrdila je da je Trumpovoj Vladi i njegovim saradnicima poput Elona Muska najvažnija tech-industrija i pritisak prema EU se i stvara zbog pokušaja Unije da reguliše tu industriju.

"To je jedina industrija koja stavlja proizvode na tržište bez da su ispitani kako će djelovati na pojedinca i na društvo. Farmaceutska industrija ne može staviti lijek ili bilo kakav proizvod na tržište bez da je ispitan, a ko je ispitivao učinak algoritama na demokratske procese, na mentalno zdravlje djece i mladih i učinak načina na koji su postavljene društvene mreže na djecu od 12 godina”, zapitala je.

To, napominje, nije normalno i ne može se pod krinkom inovacije raditi što se hoće i dopuštati da proizvodi, a društvene mreže su proizvodi, dolaze u široku uporabu bez da znamo koji su potencijalni rizici i negativni učinci, da ih onda možemo ublažiti.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR