Američka carinska stopa od 25% na aluminijum iznenadila je pivare, jer se ispostavilo da i pivo, na neki čudan način, spada u tu kategoriju.
Donald Tramp možda ne pije pivo, ali je ove nedjelje pokvario mnogima uživanje u krigli.
Naime, u srijedu se pivo gotovo neprimjetno našlo na listi proizvoda povezanih s aluminijumom koji bi mogli biti pogođeni novom carinom od 25% na uvoz u SAD. Ova odluka, zakopana duboko u birokratski dodatak i dio šireg trgovinskog rata koji vodi Trampova administracija, izazvala je pometnju među evropskim pivarima – a pivopije je dovela do ivice bijesa.
Carinska oznaka koja se koristi – „pivo od slada“ – obuhvata sve vrste piva, bez obzira na to da li dolazi u limenkama, bocama ili buradima. To posebno nervira pivare, jer je većina ostalih prehrambenih i pića iz Evrope pogođena carinom od 20%, dok je pivo prošlo najgore u svojoj kategoriji.
„Kako je sada formulisano, izgleda da se odnosi na svako pivo, bez obzira u čemu se nalazi, ali tražimo dodatna pojašnjenja“, rekao je jedan izvor blizak industriji. „Nije da je pivo jedini proizvod koji se pakuje u limenke“.
Evropski izvoz piva u SAD prošle godine je premašio 1,1 milijardu eura, a među najprodavanijima su Guinness i Heineken. Otprilike petina tog izvoza, gledano po vrijednosti, odlazi u limenkama. Pošto se carinski broj primjenjuje globalno, pogođene su i zemlje poput Meksika, koji inače čini više od 60% ukupnog uvoza piva u SAD.
Zbog svega toga, kompanije sad nijesu sigurne da li da šalju robu ili da sačekaju dodatna pojašnjenja. Belgijski pivari, koji već posluju s vrlo malim profitnim maržama, strahuju da bi ovakva situacija mogla da potraje.
„Nemamo predstavu koliko će dugo mjera biti na snazi, a ta neizvjesnost nam već pravi štetu“, rekao je Raf De Jonge, predsjednik belgijskog udruženja pivara BEER za belgijski list Nieuwsblad.
Kako je konfuzija rasla, američko Ministarstvo trgovine konačno je izašlo s objašnjenjem da se carina ne odnosi direktno na pivo.
„Carina na uvoz piva primjenjuje se samo na vrijednost aluminijuma u limenci, a ne na samo pivo“, pojasnio je Džefri Kesler iz američkog Biroa za industriju i bezbjednost u izjavi za Politico. „Uvoz praznih limenki biće oporezovan u punom iznosu“.
Tramp, koji inače ne konzumira alkohol zbog borbe njegovog pokojnog brata Freda sa zavisnošću, jednom je pokušao da lansira svoj brend votke – pod sloganom „Destilovani uspjeh“.
Evropska komisija procjenjuje da će nove, opšte carine – koje uključuju i 20% poreza na širok spektar proizvoda, te dodatne od 25% na automobile, čelik i aluminijum – pogoditi i do 70% izvoza iz EU u SAD, što predstavlja oko 380 milijardi eura.
Dok Brisel priprema odgovor, zvaničnici kažu da svjesno odgađaju poteze kako ne bi izgledali kao da reaguju panično – i da sebi daju vremena za eventualni dogovor.
Posljedice se osjećaju i unutar SAD. Veliki dio aluminijuma koji se koristi za proizvodnju limenki dolazi iz Kanade, a američke topionice nemaju kapaciteta da samostalno obezbijede dovoljne količine te specijalne legure.
Pivopije nijesu baš sve to mirno prihvatile. Na Reddit forumu r/beer, koji okuplja skoro pola miliona pivskih entuzijasta, atmosfera je bila sumorna. Najviše glasova dobio je komentar: „Ogroman porez na pivo? Kakav kreten“.
Industrija je, naravno, bila nešto umjerenija u izražavanju.
„Pivo, kao i vino, je proizvod koji se voli na objema stranama Atlantika i dio je naše kulture hiljadama godina“, rekla je Julija Leferman, generalna sekretarka Udruženja evropskih pivara.
„Teško nam je da shvatimo zašto se sada tretira kao tek neki nusproizvod aluminijuma“.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR