18 °

max 18 ° / min 12 °

Srijeda

12.03.

18° / 12°

Četvrtak

13.03.

15° / 11°

Petak

14.03.

17° / 11°

Subota

15.03.

18° / 14°

Nedjelja

16.03.

17° / 11°

Ponedjeljak

17.03.

16° / 10°

Utorak

18.03.

15° / 9°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Picula u EP: Ograničen ili nikakav napredak Srbije ka EU, optužbe bez dokaza za „obojenu revoluciju“

Izvor: EPA/EFE

Region

Comments 0

Picula u EP: Ograničen ili nikakav napredak Srbije ka EU, optužbe bez dokaza za „obojenu revoluciju“

Izvor: N1

Autor: Antena M

  • Viber

Izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je danas pred Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta da je Srbija ostvarila ograničen ili nikakav napredak u ispunjavanju mjerila za članstvo u Evropskoj uniji, a govorio je i o masovnim studentskim protestima poslije pada nadstrešnice zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu.

Picula je naglasio da je Srbija formalno izrazila opredjeljenje da postane članica EU i namjeru da se do kraja 2026. godine uskladi sa pravnim tekovinama EU, ali da ona mora da demonstrira da je zaista strateški orijentisana ka tom cilju.

On je podsjetio da je Srbija 2012. godine dobila status kandidata, a pregovore počela 2014. godine, otvorila je 22 od 35 poglavlja, odnosno klastere 1 i 4, ali uprkos nekom napretku postrebno je učiniti više, posebno u oblastima vladavine prava, reformi javne uprave, normalizaciji odnosa sa Kosovom i usklađivanja sa spoljnom i bezbjednosnom politikom Unije.

Picula je naglasio i da je Srbija 2021. godine prihvatila revidiranu metodologiju, ali je ostvarila ograničen ili nikakav napredak u ispunjavanju mjerila za članstvo.

Potrebno je primijeniti preporuke posmatračke misije OEBS/ODIHR o izborima iz decembra 2023. godine, reformisati izborni okvir i riješiti nedostatke, a od ključne važnosti je obezbijediti nezavisnost institucija, uključujući i Regulatorno tijelo za elektronske medije, predočio je Picula.

Prema njegovim riječima, Evropski parlament je spreman da podrži Srbiju i restartuje neke procese u okviru postojećih instrumenata i inicijativa.

Picula se osvrnuo i na studentske proteste, dodajući da osuđuje nasilne napade, zabrinutost što su neki od njih uhapšeni i pokrenuti sudski postupci.

On je osudio i navode srpskih vlasti bez dokaza da su države članice EU bile umiješane u organizovanje studentskih protesta kako bi se pokrenula „obojena revolucije“, dodajući da osuđuje i protjerivanja državljana EU.

Picula je istakao da je ključna normalizacija odnosa sa Kosovom za napredovanje na evropskom putu, pozivajući obje strane da izbjegavaju eskalaciju tenzija i poštuju sporazume postignute kroz dijalog.

On je iznio očekivanje da Srbija preduzme sve neophodne mjere da uhapsi i brzo privede pravdi počinioce terorističkog napada u Banjskoj u septembru 2023. godine, posebno Milana Radoičića kojeg Srbija treba da procesuira.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR