Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se večeras javnosti govoreći o aktuelnim temama, a najveću pažnju ponovo je posvetio situaciji u Bosni i Hercegovini.
Kako je rekao, situacija u regionu je vrlo teška, posebno u RS-u i BiH gdje su donijete presude protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika, predsjednika NSRS Nenada Stevandića i predsjednika Vlade Radovana Viškovića.
"To generiše ogromne probleme, ne samo za RS već i Srbiju. Izloženi smo otvorenim napadima iz Sarajeva, bezbrojnim lažima, čak i za protjerivanje njemačke ministrice. O tome ništa nismo znali", kazao je.
Kako dodaje, u posljednjih 10 dana je na svim nivoima pokušao razgovarati.
"Molili smo ljude u NATO-u, iz EU, Britance, da se pronađe neko kompromisno rješenje unutar BiH, kakvo god. Neko rješenje koje će donijeti dugoročnu stabilnost. Plašim se da je ono što sam čuo i vidio uglavnom želja za sprovođenjem svih mjera koje su već donijete protiv rukovodstva RS-a i nedovoljno sluha da se čuje ono što misli RS ili Srbija. To me dodatno plaši i brine i dovodi našu zemlju u tešku poziciju. U narednom periodu je teško očekivati bilo kakve ljepše i lakše stvari, a kako i na koji način ćemo moći da izađemo iz svega toga neoštećeni ostaje da se vidi", kaže Vučić.
Ponovio je da bi svaka odluka o hapšenju Dodika bila "katastrofalna po cijeli region i po Srbiju svakako". U tom kontekstu ističe novi momenat saslušanja Dodika u Beogradu u predmetu vile na Dedinju i potencijalnog hapšenja.
"Jasno je koliko su snage uprle, pojedine strane obavještajne službe, kad su i unutar našeg sistema pronašli one koji bi baš sada i u ovom trenutku da saslušavaju predsjednika RS-a zbog nekakve kuće na Dedinju od prije 15 ili 20 godina. Zamislite tu sramotu za Srbiju da ona učestvuje u hapšenju predsjednika Dodika, da ona obavlja prljavi posao za sve one koji bi da sruše srpski narod. Šta sve pada na pamet pojedinim nosiocima vlasti ovdje u Srbiji i to na osnovu međunarodne pravne pomoći, na osnovu zahtjeva iz Sarajeva. A, pri tome, sve što smo tražili, pa čak i kako je to linčovan premijer ove zemlje u Srebrenici, nikad nismo dobili odgovor. Ali, šta ih briga, može im se", kazao je.
Na kraju dijela govora o BiH ponovio je da će se Srbija držati poštovanja Dejtona, "ali ćemo čvrsto stajati uz RS i njen narod".
"Razgovarat ćemo i pomagati rukovodstvu RS-a. Ništa se nije promijenilo bez obzira na sve pritiske", kazao je.
Kada je u pitanju istraga oko vile na Dedinju, Ministarstvo pravde BiH je na zahtjev Tužilaštva BiH davno od institucija Srbije zatražilo originalnu dokumentaciju o njenoj kupovini.
Iz Tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu prošle sedmice nisu odgovorili na upit portala Klix.ba da li postoji predmet protiv Milorada Dodika i u kojoj je fazi.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR