„Antena M” objavljuje posljednji nastavak iz studije „Konfesionalna politika crnogorskih vlasti krajem XIX – početkom XX vijeka” ruske istoričarke i slavistkinje Varvare Borisovne Hlebnikove, vanredne profesorke Moskovskoga državnoga univerziteta „M. V. Lomonosov” koju je štampala Ruska akademija nauka – Institut za slavistiku u zborniku „Sociokulturne dimenzije procesa modernizacije na Balkanu: sredina XIX – sredina XX vijeka”, Sankt-Petersburg, 2007, 255-278. Preveo i priredio: V. Jovanović
-----
Piše: Prof. dr Varvara B. Hlebnikova
Posebno jasno isticala se puna potčinjenost crkvenih pitanja političkim u regionalnim problemima izniklim početkom 20. vijeka na Balkanu.
Pomenimo istoriju sporenja dvije dinastije, Karađorđevića i Njegoša, u poduhvatu objedinjavanja svih Srba u jednoj državi. Oba vladajuća doma nadali su se da će zgrabiti zemlje Stare Srbije koje su ostale još u Osmanskoj caevini. Između muslimana i pravoslavnih 1888-1889. izbili su krvavi obračuni u okolini Dečanskoga manastira. Turske vlasti okrivile su za podstrekivanje nereda Rafaila, nastojatelja manastira, te su ga u zatvorile.
I dok crnogorske vlasti insistiraju na vraćanju Rafaila u manastir, srpski političari su pronašli novog kandidata za upražnjeno mjesto. Raspaljene su ozbiljne strasti: protivne strane se obraćaju Rusiji za sadjejstvo, intriga je uzela maha.
Sljedeće godine, Vaseljenski Patrijarh riješio je da smijeni i igumana Pećke patrijaršije. Opet su s oba dvora predložili svoje kandidate i opet je Rusiji predstojao nastup u ulozi arbitra. Osobito aktivno djeluje u Carigradu crnogorski poslanik Mitar Bakić, ne dajući pokoja ruskome poslaniku.
Dimitrije-Mitar Bakić 1876. o CRNOGORSKOJ CRKVI (drugi dio)
25.01.2023. 13:35
Uoči Balkanskih ratova, suparništvo za uticaj na pravoslavne zajednice Stare Srbije dostiže svoju apologiju. Ispostavilo se tada da je slobodno mjesto mitropolita u Prizrenu. Crnogorska i srpska vlada ulažu maksimalne moći da bi, uz pomoć ruske diplomatije, zgrabile svaka za sebe to mjesto.
Na takav način, ne samo u procesu učvršćivanja crnogorske državnosti, ili u pitanjima izvlačenja materijalne prednosti iz konkurencije velikih država na Balkanu, koristio je knjaz Nikola crkvene poslove. Religiozna politika bila je takođe s nacionalnim pitanjem neraskidivo svezana, sa tim kakav uticaj reflektuje Crna Gora na suśedne Slovene krajem 19. i početkom 20. vijeka.
Stremljenja ka proširenju teritorije Knjaževine i ka liderstvu na Balkanu takođe se manifestuju usiljenim miješanjem crnogorskih vlasti u problem crkvenoga ustrojstva. Duhovni i materijalni interesi Crkve vazda su ustupali mjesto potrebama države.
Prema tome, razmotrivši osnove konfesionalne politike Knjaževine Crne Gore na prijalazu 19-20. vijek, može se doći do zaključka kako je ta politika imala nekoliko važnih aspekata, povezanih s unutrašnjim i vanjskim političkim interesima države.
U unutrašnjoj politici, vjerska pitanja imala su opredjeljujuću ulogu u dostizanju jedinstva i cjelovitosti opet obrazovane države. Ispravno je svjetovna vlast usmjerila glavni pravac religiozne politike, sravnivši u jednak položaj pripadnike osnovnih konfesija, dodijeljujući im punu slobodu vjeroispovijedanja.
Osiguravši za pravoslavne, muslimane i katolike iste uslove izvršavanja vjerskih obreda — stavljajući sve stanovnike zemlje pod opštu pravnu zaštitu — država je sazdala tlo za mirne i dobrosuśedske odnose predstavnikâ raznih religija.
Ako je u prošlosti, tokom istorije vođenja borbe protiv gospodstva Osmanske imperije, pravoslavna vjera za Crnogorce simbol slobode i samobitnosti, to je, po oslobođenju, ona postala privatna stvar svakoga građanina.
Kod žiteljâ starih oblasti Crne Gore nije nikao ośećaj nacionalnoga prvijenstva nad inovjercima, a kod građana novoprisajedinjenih oblasti nije bilo raspoloženja nacionalne povrijeđenosti i religiozne neslobode. Iz tih razloga je crnogorska vlada u međukonfesionalnim odnosima zadobila stabilnost i predvidljivost. Pritom, socijalni statusi katolika i muslimana primjetno su poboljšani.
Kada je riječ o pravoslavnim, oni su se, naravno, udobo i samouvjereno ośećali, razumijući da je njihova država zapravo pravoslavna. Dočim, malo ko od običnih Crnogoraca zamislio nad pitanjem kakav status je dobila Pravoslavna crkva kao društvena ustanova u Knjaževini i koliko taj status odgovara interesima sâme Crkve.
Kao što se vidi iz priloženih informacija, položaj CRNOGORSKE PRAVOSLAVNE CRKVE izmijenio se kardinalno u svjetovnoj monarhiji. Ona nije više bila samostalna ustanova; oduzeto joj je pravo da se smatra duhovnim liderom naroda i predložili su joj sasvim drugu ulogu.
Crkva je stavljena pod punu kontrolu vlade, koja je riješila da śedini organizme državni i crkveni u jednu cjelinu, napravivši sveštenstvo dijelom crnogorske administracije. Sada sveštenoslužitelji nijesu odgovarali samo za moral i zdravu situaciju u društvu, koliko za njegovanje u novim pokoljenjima Crnogoraca vjernih podaničkih ośećanja u odnosu na knjaza. K tome, država je nametala sveštenicima nesvojstvene im funkcije kontrolora i informatora.
Obično je slično mjesto zauzimala službena crkva u apsolutnoj monarhiji. No, početkom 20. vijeka, kada su vremena apsolutizma odlazila u prošlost, to je značilo poniženje socijalnoga statusa CRNOGORSKE CRKVE u društvu, ograničenje njezina uticaja na narod.
U kombinaciji sa veoma skromnim finansijskim mogućnostima pravoslavnoga sveštenstva toga vremena, takvo skraćenje „zone djejstvija” bilo je razorno za CRNOGORSKU CRKVU.
Veoma bitan je vanjsko-politički aspekt religiozne politike crnogorskih vlasti na prijelazu 19. u 20 vijek. Crna Gora je dobila suverenost u mnogome blagodareći potpori Ruske carevine, koja nije dopuštila pomisao da mlađi partner može izmijeniti pretpočinjenost u vanjskoj politici i pribižiti se drugim državama. Međutim, ubrzo se otkirlo da svoju privrženost knjaz Nikola cijeni u krupnim novčanim sumama kroz različite subvencije.
U suštini, Rusija je na sebe morala preuzeti značajni dio onoga što je odlazilo na izdržavanje crnogorskoga državnoga aparata, što znači i Pravoslavne crkve. Pritom, sudeći po informacijama ruskih diplomata, rashodi za Crkvu bili su daleko manji teret od troškova za potrebe svjetovne vlasti. Bila je u tom dijelu očita korisnost: rusofilska raspoloženja u crnogorskome društvu ostala su nepromijenjena, za razliku od okruženja knjaza. Može biti i toga radi, ne samo oficijelni krugovi, no i obični Rusi svojevoljno su pomagali CRNOGORSKOJ CRKVI.
Vidimo, knjaz Nikola je shvatio da je našao onu polugu u dvostranim odnosima koja je djejstvovala bez otkazivanja. On je, ne jednom, davao do znanja da je spreman da se obrati drugim državama i pomjesnim crkvama ne budu li Rusi dovoljno izdašni.
Knjaževi manevri vazda su mu donosili rezultate: iako gunđajući toga radi i jadikujući zbog nezahvalnosti crnogorske vrhuške, Rusija je vadila novčanik i plaćala prijateljstvo. Ona je Crnu Goru uspjela zadržati u orbiti svoje vanjske politike, premda je teško reći koliko je to korisno bilo za poslove Ruske carevine.
No, nikakvih sumnji nema da je ruska pomoć donijela veliku polzu i rasterećenje CRNOGORSKOJ PRAVOSLAVNOJ CRKVI koja je nastavila da pośeduje dragocjenosti darovane joj je od Ruske pravoslavne crkve i ponosila se duhovnim vezama s njom.
Uopšte, moguće je zaključiti, da nikakva druga religija u vanjskoj politici Crne Gore nije igrala takvu ulogu kao pravoslavlje, koje se pokazalo neprocjenjivim asistentom svjetovnih vlasti u dostizanju tih ili drugih ciljeva.
(Kraj)
Katolici u Knjaževini Crnoj Gori (6)
09.02.2023. 06:30
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR