6 °

max 8 ° / min 2 °

Subota

04.01.

8° / 2°

Nedjelja

05.01.

8° / 3°

Ponedjeljak

06.01.

10° / 6°

Utorak

07.01.

12° / 10°

Srijeda

08.01.

13° / 8°

Četvrtak

09.01.

12° / 7°

Petak

10.01.

12° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Slučaj Ćerane Milonjić: I daše joj kaluđeri ćurdiju, i ukosnike, i brnjicu…

Istorija

Comments 0

Slučaj Ćerane Milonjić: I daše joj kaluđeri ćurdiju, i ukosnike, i brnjicu…

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: Vladimir Jovanović

Ostavši bez roditelja, Ćerana Milonjić, neudata đevojka, jedinica, ne svojom voljom, lišena je i očevine. Imovinu roditelja, oca Luke i majke Gordane, njezin stric Radoje zavještao je manastiru, po prilici Ostrogu.

I kad stric Radoje umrije, Ćerana traži povraćaj imovine — „ište dio očin”.

Sve to se dešava godine 1759.

Pod načalstvovanjem Mehmeda-ćehaje Lačevića, sina Alil-ćehaje, o daviji Ćerane Milonjić za povraćaj imovine zasijeda „sud dobrih ljudi”, pominju se Dubravljani; tako se nazivaju Radmanovići, bratstvo u Donjem Zagaraču (Begovići, Ičevići, Nikolići, Pešići, Radonjići-Karamani, Vujovići).

I postigoše nagodbu; Ćerana je nagovorena da prihvati od kaluđera: ćurdiju (kratki kaput, prsluk), ukosnike (ukrasi na dnu pletenica), brnjicu (minđušu), čamprage (kopče na košulji) i vuto (šal od vune), te da održe salandar, liturgiju za upokoj duše majke joj Gordane; a zauzvrat očevinu — da im „oprosti”.

Prijepis ovoga, i sličnih dokumenata, radeći na kodifikacji običajnoga prava Crnogoraca, pribavio je do sredine 1880-ih Valtazar Bogišić, a u njegovome arhivu u Cavtatu ga pronašli i objavili Tomica Nikčević i Branko Pavićević u „Crnogorskim ispravama XVI-XIX vijeka” (Cetinje, 1964).

---

- 1759. godine

Znano budi:

- kako dođe šćer Luke Milonjića, Ćerana, pošto joj stric umrije Radoje, da ište dio očin, a Radoje podpisao i njegov dio i Lučin za dušu njih starih.

 I tako, rekoše dobri ljudi: Grehota je, đevojko, ispod Crkve vaditi.

 I daše joj kaluđeri ćurdiju, i ukosnike, i brnjicu, čamprage, vuto.

 I ona oprosti i privati to s blagoslovom, Bog da je prosti i blagoslovi. I pisa materi, Gordani, salandar, Bog da je prosti.

To tako bi, da se znajet.

I tu bi śedok: - prvo, Mehmed- ćehaja, Alil- ćehaje Lačevića; i dasmo mu cekin putnine; - knez Andrija Prekin, knez Peša Miranov, knez Batrić Savićev, Pera Nenadin, Ćirak Petrov, Boško Draković, Manojlo Ćirakov, Živko Vukeljić, Mirko Milošev, Pajo Milutinov, Rade Nenadin, i proči Dubravljani.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR