6 °

max 10 ° / min 6 °

Ponedjeljak

06.01.

10° / 6°

Utorak

07.01.

11° / 10°

Srijeda

08.01.

11° / 11°

Četvrtak

09.01.

14° / 10°

Petak

10.01.

11° / 6°

Subota

11.01.

7° / 2°

Nedjelja

12.01.

5° / 0°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Slučaj Crnogorca Mihajla Lazarevića: Strijelac knjaza Nikole u obračunu s kineskim piratima

Istorija

Comments 0

Slučaj Crnogorca Mihajla Lazarevića: Strijelac knjaza Nikole u obračunu s kineskim piratima

Izvor: Antena M

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: Vladimir Jovanović

Na fotografiji gore je znamenje iz 1914. povodom četvrt vijeka titularnoga šefovanja jednim ruskim pukom kralja Crne Gore Nikole I Petrovića-Njegoša.

Monogram našega suverena nalazi se i na drugim insigijama XV streljačkoga puka, formacije ruske carske armije osnovane 1856, uglavnom s bazom u Odesi (savremena Ukrajina), koja 1889. dobija zvaničan naziv — „XV streljački Njegova Visočanstva Knjaza Crnogorskoga Nikole I puk”.

U toj epohi, naravno, Rusija je snažno podržavala i nezavisnost crnogorske države i autokefaliju naše Mitropolije – Crnogorske pravoslavne crkve.

A kada je 1910. obnovljena Kraljevina Crna Gora, bilježi se ova vijest:

„Najvišim ukazom od 15. avgusta o.g. Njegovo imperatorsko veličanstvo car Nikola II blagovolio je naimenovati Nj. V. Kralja Crnogorskog Nikolu I GENERAL-FELDMARŠALOM ruske carske vojske”. Takođe je naređeno, da se „XV streljački puk Nj. Kr. V. Knjaza Crnogorskog Nikole I zove od sad: XV streljački puk Njegova Veličanstva Kralja Crnogorskog Nikole I”.

U maju 1914. doputovalo je iz Odese na Cetinje izaslanstvo XV puka „da pozdravi Njegovo veličanstvo Kralja, povodom navršenih dvadeset pet godina otkako mu je šef; izaslanstvo sačinjavahu: komandant puka, pukovnik g. Vladimir Ivanovič Suhih; kapetan I kl[ase] g. Antonije Lebedejev; kapetan II kl. g. Nikola Tabakovski, i podoficir g. Zaharija Ivanov”.

„Kao znak osobite pažnje, sa strane puka i njegovih oficira, komandant je ovom prilikom predao Gospodaru sablju sa zlatom optočenim koricama. Na sablji je natpis: XV STRELJAČKI PUK SVOM AUGUSTJEJŠEM ŠEFU 1889 — 1914“.

„Pozdravljam dobrodošlicom odlično izaslanstvo mojega dragog XV streljačkog puka, kojim me, prije 25 godina, odlikova Car”, kazao je kralj Nikola. „Najviša je čast tijem učinjena Crnogorcima”, etc.

A najmanje jedan Crnogorac — Mihajlo Lazarević — bio je oficir na službi u tom puku. Naša štampa iz 1899. godine, preko dopisnika iz Odese s potpisom „Primorac”, citira ruska glasila: da je Lazarević, na morima Dalekoga istoka, učestvovao u jednom od sukoba s kineskim piratima.

U dopisu se veli da je Lazarević porijeklom „iz Komana”. No, čini se tačnije da je on iz obližnjeg Donjega Zagarača: zna se da je još Ramo Lazarev, istaknuti crnogorski junak (†1839), postavljen od vladike Petar I za kapetana u Zagaraču…

 

Odesa, 16 novembra. — (Od našeg korespodenta). Možda se śećaju čitaoci „Glasa Crnogorca“, da je jedna četa ruskog streljačkog puka, kome je šef Njegovo visočanstvo Gospodar i Knjaz Nikola, prevedena na Kvantunski poluostrov (ruski Kitaj).

Sa tom četom otide i jedan mladi oficir po porijeklu Crnogorac iz Komana, podporučik Mihajlo Dragov Lazarević — sin pomorskog kapetana crnomorskog parobrodskog društva Draga Lazarevića. I evo šta pročitasmo u svima ruskim novinama, kako se ova četa odlikovala; u posljednjem broju svom petrogradske vojene novine, „РазвѢдчикъ”, opisuju sukob strijeljaca sa kitajskim morskim razbojnicima.

U posljednje vrijeme ovi su se tako obezobrazili da, ne gledajući na to što ima u gradu posadne vojske, na svojim lađicama dolazili su u morski zaliv i tu vatali kitajske trgovačke brodove, te time oštetiše mnoge trgovce. Zbog toga se vlada riješi da pošlje protiv ovih morskih razbojnika vojnu komandu pod zapovjedništvom kapetana Bogoslovskog i podporučika Lazarevića i Makarova sa 25 strijeljaca iz čete Knjaza Crnogorskoga; i vojeni monitor, na kome je bio i jedan top sistema Gokčisa [Hotchkiss].

Na svanuće, 3. septembra, streljaci odplove u Korejski zaliv k ušću rijeke Biliho: da tamo, na ostrvu Man-dao, potraže kitajske morske razbojnike (pirate). No, već po putu sretoše njihovu lađu, a za ovom još četire, koje napanu na naše strijeljce, no ovi dadu plotun. Nove puške streljačke od tri [!] milimetra kalibra probijali su lađice razbojnika, a strijeljci i njihovi oficiri, Lazarević i Makarov, doplove do lađa razbojnika, te ih zaplijeniše; od razbojnika uhvatiše trojicu, a drugi pobjegoše.

Tako se je slučajno ovaj mali boj odpočeo i svršio bez pomoći monitora i topa. — Žao nam je gospodine uredniče, što ne možemo da Vam saopštimo imena ovih hrabrnh strijeljaca, koji su pripadali batalijonu viteškog Knjaza Crne Gore u Odesi; i koji dokazaše da su tako isto hrabri na moru kao i na suhu.

Mladi Crnogorac, podporučik Mihajlo Dragov Lazarević, već ima orden Knjaza Danila IV stepena, a sada ga je baš i u boju zaslužio.

Tako naš Crnogorac iz puka Gospodara sa nekoliko strijeljaca potuče kitajske morske razbojnike. — O tome se u Odesi mnogo govorilo.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR