Priredio: Vladimir Jovanović
Na fotografiji gore je znamenje iz 1914. povodom četvrt vijeka titularnoga šefovanja jednim ruskim pukom kralja Crne Gore Nikole I Petrovića-Njegoša.
Monogram našega suverena nalazi se i na drugim insigijama XV streljačkoga puka, formacije ruske carske armije osnovane 1856, uglavnom s bazom u Odesi (savremena Ukrajina), koja 1889. dobija zvaničan naziv — „XV streljački Njegova Visočanstva Knjaza Crnogorskoga Nikole I puk”.
U toj epohi, naravno, Rusija je snažno podržavala i nezavisnost crnogorske države i autokefaliju naše Mitropolije – Crnogorske pravoslavne crkve.
A kada je 1910. obnovljena Kraljevina Crna Gora, bilježi se ova vijest:
„Najvišim ukazom od 15. avgusta o.g. Njegovo imperatorsko veličanstvo car Nikola II blagovolio je naimenovati Nj. V. Kralja Crnogorskog Nikolu I GENERAL-FELDMARŠALOM ruske carske vojske”. Takođe je naređeno, da se „XV streljački puk Nj. Kr. V. Knjaza Crnogorskog Nikole I zove od sad: XV streljački puk Njegova Veličanstva Kralja Crnogorskog Nikole I”.
U maju 1914. doputovalo je iz Odese na Cetinje izaslanstvo XV puka „da pozdravi Njegovo veličanstvo Kralja, povodom navršenih dvadeset pet godina otkako mu je šef; izaslanstvo sačinjavahu: komandant puka, pukovnik g. Vladimir Ivanovič Suhih; kapetan I kl[ase] g. Antonije Lebedejev; kapetan II kl. g. Nikola Tabakovski, i podoficir g. Zaharija Ivanov”.
„Kao znak osobite pažnje, sa strane puka i njegovih oficira, komandant je ovom prilikom predao Gospodaru sablju sa zlatom optočenim koricama. Na sablji je natpis: XV STRELJAČKI PUK SVOM AUGUSTJEJŠEM ŠEFU 1889 — 1914“.
„Pozdravljam dobrodošlicom odlično izaslanstvo mojega dragog XV streljačkog puka, kojim me, prije 25 godina, odlikova Car”, kazao je kralj Nikola. „Najviša je čast tijem učinjena Crnogorcima”, etc.
A najmanje jedan Crnogorac — Mihajlo Lazarević — bio je oficir na službi u tom puku. Naša štampa iz 1899. godine, preko dopisnika iz Odese s potpisom „Primorac”, citira ruska glasila: da je Lazarević, na morima Dalekoga istoka, učestvovao u jednom od sukoba s kineskim piratima.
U dopisu se veli da je Lazarević porijeklom „iz Komana”. No, čini se tačnije da je on iz obližnjeg Donjega Zagarača: zna se da je još Ramo Lazarev, istaknuti crnogorski junak (†1839), postavljen od vladike Petar I za kapetana u Zagaraču…
Odesa, 16 novembra. — (Od našeg korespodenta). Možda se śećaju čitaoci „Glasa Crnogorca“, da je jedna četa ruskog streljačkog puka, kome je šef Njegovo visočanstvo Gospodar i Knjaz Nikola, prevedena na Kvantunski poluostrov (ruski Kitaj).
Sa tom četom otide i jedan mladi oficir po porijeklu Crnogorac iz Komana, podporučik Mihajlo Dragov Lazarević — sin pomorskog kapetana crnomorskog parobrodskog društva Draga Lazarevića. I evo šta pročitasmo u svima ruskim novinama, kako se ova četa odlikovala; u posljednjem broju svom petrogradske vojene novine, „РазвѢдчикъ”, opisuju sukob strijeljaca sa kitajskim morskim razbojnicima.
U posljednje vrijeme ovi su se tako obezobrazili da, ne gledajući na to što ima u gradu posadne vojske, na svojim lađicama dolazili su u morski zaliv i tu vatali kitajske trgovačke brodove, te time oštetiše mnoge trgovce. Zbog toga se vlada riješi da pošlje protiv ovih morskih razbojnika vojnu komandu pod zapovjedništvom kapetana Bogoslovskog i podporučika Lazarevića i Makarova sa 25 strijeljaca iz čete Knjaza Crnogorskoga; i vojeni monitor, na kome je bio i jedan top sistema Gokčisa [Hotchkiss].
Na svanuće, 3. septembra, streljaci odplove u Korejski zaliv k ušću rijeke Biliho: da tamo, na ostrvu Man-dao, potraže kitajske morske razbojnike (pirate). No, već po putu sretoše njihovu lađu, a za ovom još četire, koje napanu na naše strijeljce, no ovi dadu plotun. Nove puške streljačke od tri [!] milimetra kalibra probijali su lađice razbojnika, a strijeljci i njihovi oficiri, Lazarević i Makarov, doplove do lađa razbojnika, te ih zaplijeniše; od razbojnika uhvatiše trojicu, a drugi pobjegoše.
Tako se je slučajno ovaj mali boj odpočeo i svršio bez pomoći monitora i topa. — Žao nam je gospodine uredniče, što ne možemo da Vam saopštimo imena ovih hrabrnh strijeljaca, koji su pripadali batalijonu viteškog Knjaza Crne Gore u Odesi; i koji dokazaše da su tako isto hrabri na moru kao i na suhu.
Mladi Crnogorac, podporučik Mihajlo Dragov Lazarević, već ima orden Knjaza Danila IV stepena, a sada ga je baš i u boju zaslužio.
Tako naš Crnogorac iz puka Gospodara sa nekoliko strijeljaca potuče kitajske morske razbojnike. — O tome se u Odesi mnogo govorilo.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR