Priredio: V.J.
„ЦРНОГОРАЦЪ” — stari ratnik śedi i puši iz čibuka u živopisnoj nošnji s medaljma na grudima, kuburom i sabljom za pojasom.
Slika, pod novijim, rusifikovanim naslovom „ЧЕРНОГОРЕЦ” u katalozima digitalnih kopija, nije na internetu nepoznata, ali reklo bi se da o njoj za našu publiku fale konkretniji podaci.
Autor je VASILIJ DMITRIJEVIČ POLENOV (1844-1927), Rus, akademski slikar. On je, kao dopisnik-illustrator časopisa „Пчела” iz Sankt Peterburga, potom u štabu ruskih trupa — svjedok ratova na Balkanu 1876-1878. godine. Od Knjaževine Crne Gore odlikovan medaljom „Za hrabrost”.
U dnu slike je natpis Polenova, koji iščitavamo:
- „Црногорацъ Филипъ Премовичъ”.
Za portretisanog, Rus navodi — četovođa; zatim, ispod (za nas nečitko) upisano je vjerovatno mjesto nastanka slike; u produžetku datum: 5. oktobar 1876. Ruski istoričari umjetnosti vjeruju da je, na osnovu skice, Polenov, po povratku u svoju zemlju 1877, konačno uobličio istoimenu sliku.
Premovići su: 1) iz Gornjih Pješivaca, Bogetići; 2) iz Bratonožića, Pelev Brijeg; 3) iz Vasojevića, „u Asu kod Berana”.
Karakteristike slike „ЦРНОГОРАЦЪ”: - veličina (procjena): 60 x 50 cm; - materijal: drvo; - tehnika: ulje.
Osim u Crnoj Gori, Polenov boravi i u Srbiji, da bi 1877-1878, na poziv carevića Aleksandra Aleksandroviča — budućeg cara Aleksandra III — služio kao umjetnik pri štabu jednog od odreda u rusko-turskome ratu na frontu u Bugarskoj.
Po povratku s Balkana, Polenov pravi seriju slika za Aleksandra Aleksandroviča. Radovi su našli mjesto u palatama u Sankt Peterburgu, Gatčini i Carskome Selu. Iz opusa Polenova s Balkana preovlađuju pejzažne, etnografske skice i scene iz svakodnevnog života i bivaka. Bilo je mnogo manje prikaza borbe, ranjenih i mrtvih. Polenov je to objasnio da su teme „ljudskog sakaćenja i smrti previše jake da bi se mogle prenijeti na platnu”.
Poslije Oktobarske revolucije 1917. njegovi su radovi prenijeti u razne muzejske zbirke. Većina ovih slika i skica sada je u Državnom ruskom muzeju.
Crnogorske kape u muzejima Rusije
13.05.2024. 09:49
Ali, ne i original djela „ЦРНОГОРАЦЪ”!
Ruski istoričari umjetnosti navode da je ova slika pripadala velikome knezu Vladimiru Aleksandroviču. Đe se danas nalazi originalni „ЦРНОГОРАЦЪ” — ne zna se…
A prije nastanka ovoga djela, godine 1874-te, V. D. Polenov je naslikao „ЧЕРНОГОРКА”.
„ЧЕРНОГОРКА”, ulje na platnu s portretom nama nepoznate Crnogorke, 55,2 x 45,7 cm, pohranjena je u Muzeju ličnih kolekcija „ГМИИ имени А. С. Пушкина”, Moskva.
Nekada je „ЧЕРНОГОРКА” bila dio privatne zbirke dr Ilje Samojloviča Ziljberštejna (1905-1988), sovjetskog istoričara umjetnosti i književnog kritičara.
sičija
Polenov je bio veliki i plodni slikar, a bio je i ratni slikar (Rusko-turski rat). Interesantno bi bilo prezentovati i podatke o tragično stradalom, plodnom i čuvenom slikaru Sibirskom, koji je crnogorskog porijekla. Dobro bi došli i tekstovi o skulptoru, "Ruskom Mikelanđelu", takođe Crnogorcu.