6 °

max 6 ° / min 2 °

Nedjelja

22.12.

6° / 2°

Ponedjeljak

23.12.

5° / 4°

Utorak

24.12.

5° / 1°

Srijeda

25.12.

7° / 1°

Četvrtak

26.12.

7° / 2°

Petak

27.12.

6° / 1°

Subota

28.12.

7° / 0°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Jovan Simonov Plamenac 1924. govori o srpskom okupacionom teroru u anektiranoj Crnoj Gori

Izvor: Screenshot

Istorija

Comments 0

Jovan Simonov Plamenac 1924. govori o srpskom okupacionom teroru u anektiranoj Crnoj Gori

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Novak ADŽIĆ

Jovan Simonov Plamenac, iz sela Boljevići (Crmnica), profesor, bivši ministar u više resora u nekoliko vlada Kraljevine Crne Gore, organizator i politički lider Božićnog ustanka 1919. godine (po gregorijanskom kalendaru) i poslije kralja Nikole I Petrovića Njegoša, najznačajnija ličnost crnogorske državotvorne i nacionalne suverenističke emigracije, do početka 1925. godine, (kada se nakon amestije vratio u Kraljevinu SHS) je dugo u egzilu vodio upornu i tešku političku, diplomatsku i političku i propagandu borbu za obnovu nezavisne Crne Gore, što je, u ondašnjim okolnostima, bila, nažalost, nerealna (nemoguća) misao.

Činio je on to i nakon što je 1923. godine bio žrtva fašističkog režima Benita Muslonija, koji ga je protjerao iz Italije, te je Plamenac emigrirao u Sjedinjenje Američke Država (SAD) i tamo, među podijeljenom, nažalost, crnogorskom političkom emigracijom, nastavio je zalaganja da se Crna Gora ponovo uspostavi kao nezavisna i suverena država i oslobodi velikosrpskog zuluma, terora i strahovite represije koje je nad crnogorskim narodom, dugo godina, sprovodio centralističko-unitaristički velikosrpski režim pod egidom kralja Kraljevine SHS, krvavog Aleksandra Karađorđevića (koga su Crnogorci zvali Palikuća) i njegovih brojnih centralističkih i anticrnogorskih beogradskih vlada.

Pokušao je Plamenac tokom septembra 1923. godine, kad je već bio u egzilu u Njujorku, da ponovo utiče na ondašnje službene vlasti u Italiji da se založe za rješavanje pitanja Crne Gore, čak je tada krace vrijeme, prema ovome tekstu, bio u Italiji, ali to nije uspjelo da urodi nikakvim rezultatom, jer je zvanična Italija već bila digla ruke od bilo kakve pomoći Crnoj Gori, pošto je
priznala Kraljevinu SHS i njen režim.

Štampa je tada pisala da je navodno Musolini primio Plamenca, ali od toga nije bilo ništa i ta Plamenčeva misija radi dobra Crne Gore u onom vrememu nije imala efekta. 

U ovom tekstu publikujemo novi istorijski izvor, do sada neobjavljivan i nekorišćen u našoj istoriografiji i publicistici i uopšte u medijskoj sferi, a to je javni protest bivšeg premijera i ministra Jovana Simonovog Plamenca, nažalost, tada već de facto bivše, osvojene (subjugirane), anektirane, odnosno, likdivirane nasilnim putem, bespravno, nezavisne države Kraljevine Crne Gore.

U vrijeme davanja navedene izjave Plamenac se nalazio u egzilu u Njujorku, na Menhetnu.

Naime, časopis „TIME“, Washington, u broju 9, od poneđeljka, 3. Marta 1924. godine, str. 13 objavljuje članak „Crna Gora“, koji glasi (u našem prijevodu sa engleskog na crnogorski jezik), kako slijedi:

„Jovan S. Plamenac, Premijer nepostojeće Vlade nepostojeće države – tj. Crne Gore –očekuje da će napuštiti Menhetn, njegovo trenutno sjedište, i krenuti ka Vašingtonu kako bi urgirao kod Vlade SAD-a da pomogne Crnoj Gori da povrati nezavisnost.

„Premijer“ je govorio o šesnaestogodišnjem Mihailu I, „Kralju Crne Gore“, koji se trenutno školuje u Engleskoj, o 50.000 srpskih vojnika koji ugnjetavaju 200.000 Crnogoraca; i o snažnom sentimentu u tuđini vezano za nedobijanje fer sporazuma za Crnu Goru na Mirovnoj Konferenciji 1919.

„Crna Gora“, kaže Premijer Plamenac, „nakon Belgije i Srbije, osjetila je najteži udarac u Velikom ratu.

Izgubila je na bojnom polju 46% cjelokupne armije dok je jedna trećina populacije stradala od gladi i bolesti.

Ušli smo u rat kao saveznik Trojne Antante i postali žrtva vlastitih saveznika. Ne čini se da bi nakon sve njene patnje trebala biti porobljenom nacijom.“.

Taj članak govorio o tome da je plan Jovana S. Plamenca, kojega časopis naziva tada „premijerom nepostojeće Vlade Crne Gore“, da otputuje za Vašington kako bi urgirao kod Vlade SAD-a da pomogne Crnoj Gori da povrati nezavisnost.

Prema Plamencu, Crna Gora je izgubila 46% vlastite vojske na bojnom polju i jednu trećinu populacije usljed gladi i bolesti.

Među američkim podržavaocima crnogorske stvari su tada bili pisac Vitni Voren i zastupnik Hemilton Fiš Junior.

Septembra 1923. godine, Plamenac, koji je bio u egzilu u Njujorku, doputovao je u Rim i kako je inostrana štampa izvještavala: „kako bi urgirao kod Vlade Benita Musolinija da pomogne Crnoj Gori da povrati nezavisnost“.

Plamenac je u Italiji tada govorio o represiji Srbije prema Crnoj Gori od strane njenih trupa, te se u ime Crnogorske vlade u egzilu obratio Italiji za pomoć crnogorskoj stvari, ističući da su se Crna Gora, njena vojska i narod žrtvovala u Velikom ratu na strani sila Trojne Antante, te da je od istih tih saveznika postala žrtvovana, što je, kako se kaže u izvještaju „omogućilo Srbiji da proguta cijelu Crnu Goru“.

Navodno, tada je italijanski premijer Musolini priredio Jovanu S. Plamencu u Rimu „toplu dobrodošlicu, ali nije bilo javne objave podrške Crnoj Gori“.

Crnogorci, među kojima se isticao Jovan S. Plamenac su tada u egzilu vodili, u beznadežnim uslovima, borbu za prava Crne Gore i Crnogoraca, odnosno, za oslobođenje Crne Gore od velikosrpske invazije, aneksije i okupacije, ali, na žalost, ta njihova patriotska, hrabra, ispravna i plemenita borba, tada nije donijela, nije je real-politički u tim okolnostima mogla donijeti, uspješan rezultat.

Ali su, uprkos tome, crnogorski suverenisti i mučenici iz egzila pokazali da je ideja državnosti Crne Gore i njenog identiteta vječna i da se nikad ne smije i ne može odustati od borbe za vječnost Crne Gore i njeno postojanje kao nezavisne države.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR