6 °

max 6 ° / min -1 °

Četvrtak

20.02.

6° / -1°

Petak

21.02.

9° / 1°

Subota

22.02.

9° / 2°

Nedjelja

23.02.

10° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

10° / 6°

Utorak

25.02.

10° / 7°

Srijeda

26.02.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
VUKOTIĆI guvernaduri vseja Černija Gori (1717-1767)

Istorija

Comments 0

VUKOTIĆI guvernaduri vseja Černija Gori (1717-1767)

Autor: Antena M

  • Viber

Priredio: Vladimir Jovanović

„U Crnoj Gori je jedno guvernadurstvo. Guvernadurska vlast nije našljedna pa prelazi na onoga koga narod izabere, a odobri i potvrdi Mitropolit”.

Ovako početkom 1758. mitropolit Vasilije Petrović-Njegoš uz još neke činjenice o političkome ustrojstvu Crnogoraca pismeno izvještava rusku vladu (grafa Mihaila Ilarionoviča Voroncova) - nakon čega je primljen kod carice Jelisavete I Petrovne.

„Godine 1717. bio je guvernadur u Crnoj Goru VUKOTA OZRINIĆ, današnjega serdara đed” — nastavlja visokopreosvećeni Vasilije — „a poslije ovoga bio je izabran za guvernadura Stefan Kovačević iz Cuca; - a poslije ovoga VUKADIN VUKOTIĆ iz Čeva; - a poslije ovoga Stanislav Radonjić, koji je ovđe u Petrogradu s nama doša. Poslije ovoga biće guvernadurom onaj koga naš narod izabere po našemu povratku u Crnu Goru”.

I drugi izvori upućuju na tačnost podataka o izbornosti guvernadura (na Zboru crnogorskome) i o obaveznosti potvrde toga izbora od strane Mitropolita – a ta je praksa važila do 1770. godine, od kada titula postade nasljedna u familiji Radonjića, do 1830.

U istoriografiji je, nažalost, preuzeta interpretacija — bez valjanoga dokaza — kako 1750-ih guvernadurstvo iz familije Vukotića pređe na Radonjiće s Njeguša na način: da je trajno razmijenjeno za serdarsko zvanje, uz doplatu Radonjića od 100 cekina (dukata) i skupocjenu sablju. Da tome nije tako, svjedoči provjerljivo i činjenica da je nakon smrti gorepomenutog Stanislava, uopšte prvoga guvernadura od Radonjića, koji se 1758. upokojio u Rusiji, naredni guvernadur, izabran 1759. —— opet od VUKOTIĆA - DRAGO. Ukupno, dakle, trojica Vukotića su bili guvernaduri…

Za života mitropolita VASILIJA PETROVIĆA-NJEGOŠA (†1766) „Radonjići se nijesu usudili da otvoreno istaknu pretenzije na titulu guvernadura Crne Gore” - izabran je 1759. za guvernadura Drago Vukotić

Vukotići su starocrnogorski plemići, rodom iz Ozrinića sa Čeva (Kčeva):

„Чево равно гньіездо юначко! / А крваво людско разбоиште, / Многели си войске запамтило!” („Горскій віенацъ”, сочиненіє Π. Π. Η. Владыке Црногоскога —— u njemu je lik i ВУКОТА СЕРДАРЪ).

Gospodar Ivan Crnojevića 1489. navodi kako „pozvah 24 vlastelina da pronađu međe Bogom i dušom njhovom; imena vlastele… VUKOTA OZRIHNOVIĆ…” A gospodar Đurđe Crnojević u povelji iz godine 1490. upisa: „svjedočim Bogom i svojom dušom i tom svjedoci svi 24 vlastelâ…VUKOTA OZRINIĆ…”

Teško je i pobrojati dugi niz znamenitijeh Vukotića: od serdara, vojvoda, senatora, ratovođa i đenerala; imali i jednoga premijera… do kraljice MILENE ili „oskarovca” DUŠANA VUKOTIĆA (1927-1998).

Uopšte je prvi „Governatore del Monte Negro” — ĐIKAN, po prilici Vukota Ozrinić (koga u našem uvodnom citatu pominje miropolit Vasilije). Mada, prema istoričaru Ristu J. Dragićeviću tek je „VUKADIN VUKADINOVIĆ prvi i neosporni guvernadur crnogorski” („Guvernaduri u Crnoj Gori 1717-1830”, „Zapisi”, XXIII-1, Cetinje, 1940, 22).

Uz guvernadursku, Vukadin Vukotić imao je i tutulu vojvode; evo nekih ispisa iz istorijskih dokumenata o njemu:

- 25. april 1738. godine. - „… Pisata je ova knjiga… u Manastir Cetinje... I tomu jesu svjedoci: vojevoda Vukadin Vukotić…”

- 2. decembar 1738. godine (izvještaj Daniela Dolfina, mletačkoga generalnog providura Dalmacije). – „… Crnogorci… nađeno je potrebno da im se laska, takođe da im se dadne subvencija, koja prolazi kroz ruke njihovih glavara; prva mjesta među njima zauzimaju dva serdara, knez (conte) Petar Savić i pop Joko Stanišić, potčinjeni guvernaduru Vukadinu Vukotiću… Mnogo zavisi od ovih glavara raspoloženje Crnogoraca prema Veneciji, koja, za slučaj rata, može računati na tolike zaklete neprijatelje Porte…”

- 1741. godine. - „…guvernadur Vukadin Vukotić piše providuru povodom zatvaranja crnogorskih talaca od strane Mlečana: - A evo među nama Prčanjanah i Dobroćanah, mogli bismo ni ustavit, a blago uzet - ma nećemo, ni dao Bog”.

- 8. septembar 1742. godine („Pismo glavara crnogorskih carici Elisaveti Petrovnoj…”). – „…V Črnoj Gorje… [prvopotpisani] Vukadin Vukotič gubernator vseja Černija Gori…”

- 9. septembar 1743. godine. - „…Sakupiše se na Cetinje, prvi vojevoda Vukadin Vukotić ot Črnije Gori, od Kčeva…” — etc.

„Горскій віенацъ”, сочиненіє Π. Π. Η. Владыке Црногоскога — u njemu je ВУКОТА СЕРДАРЪ

Ovđe se fokusiram na izgled i tekstualni sadržaj PEČATA (mohura) guvernadura Vukadina Vukotića, jer za savremenu javnost osta, dosad, nepoznat — otisak je na naslovnici uz ovaj tekst.

Taj pečat, istina, pominju istoričari Jevto Milović i Gligor Stanojević, ali bez vizuelne reprodukcije i eventualno nekih pojašnjenja. Milović u članku iz 1957. navodi sadžaj predstavke od 23. aprila 1749. glavarâ slobodne Crne Gore „presvijetlomu i preuzvišenu g-dnu Vićencu Griti, sofra-prividuru ot Kotora, Arbanije i nad Novijem” u kojoj se, između ostaloga, navodi:

„…mi, guvernadur, serdari i knezovi i starješine ot Crne Gore. Preuzvišeni g[ospodi]ne, dodijaše ni knjiga i karanje i kletve ot našega g[ospodi]na preosveštenoga Mitropolita [Save Petrovića-Njegoša] da se mirimo (sa) suditima vašijema… mi smo Crnogorci jedno: ličit se jedan ot drugoga ne možemo. Ako vi ko prezentaje druge riječi — ne vjeruj…” 

Porijeklom iz Crne Gore (Boke Kotorske), Ibrahim-paša Resulbegović između 1735. i 1750. bio je kapetan Trebinja (BiH), tada u Otomanskoj carevini; njegov je otac, Osman-paša, 1726. podigao u tom gradu oktaugaonu DŽAMIJU

Kako piše Milović, „gornji dokument nije potpisan od strane podnosilaca predstavke, već je, umjesto potpisa, snabdjeven sa pet pečata, oblika i sadržine kako slijedi: s lijeva na desno okrugli pečat sa natpisom unaokolo [a prvi od njih]: VUKADIN VUKOTIĆ guvernadur….” („Istorijski zapisi”, I-II, Titograd, 275-283).

Istoričar Stanojević („Istorijski zapisi”, IV, Titograd, 1969, 651-654) objavljuje jednu drugu predstavku naših glavara mletačkim vlastima, datiranu na 13. april 1749, „pisata u Crnu Goru, na Zbor crnogorski”, ispod koje je ukupno pet glavarskih pečata, a najprvi: - „Pečat guvernadura Vukadina Vukotića”.

O pečatu Vukadina Vukotića — što možemo novoga predočiti?

Resulbegovići se podijeliše u Defterdaroviće i Kapetanoviće, Adembegoviće i Hadžibegiće… Upravo AHMED-BEG DEFTERDAROVIĆ (1871-1930), strudirao i pravne nauke doktorirao u Beču, iz porodične zaostavštine će javnosti i predočiti pisma Ibrahim-paši koje mu je poslao guvernadur Vukadin Vukotić

Otisak ovoga pečata nalazi se sačuvan u prijepisima TRI PISMA koja je ovaj guvernadur slao IBRAHIM-PAŠI RESULBEGOVIĆU. Nijedno od tih pisama nije datirnao.

Otisak pečata guvernadura Vukotića, a nalazi se u lijevom gornjem uglu hartijâ sa tekstovima pisama koja su poslata paši Resulbegoviću, objavljen je krajem 19. vijeka u Sarajevu, sa još čitljivim sadržajem u natpisu.

S izvanjske strane jednoga od pisama adresanta, naznačeno je: „Da se preda u gospočke ruke čestitomu gospodaru Ibraim paši”. U drugome pismu, poslije guvernadura Vukotića, adresant je i knez Tomaš - po svemu sudeći Nikolić, takođe iz Ozrinića (na tom je pismu, sa guvernadurskim, još i zasebni pečat kneza Tomaša čiji izgled, međutim, nije reprodukovan); u trećemu pismu Ibrahim-paši su adresanti istim redosljedom, guvernadur pa knez — ali ovo je pismo i od „Nikolića i svije glavara” (Ozrinića, pretpostavljam).

„Nego, za Boga gospodaru, i za tvoju sreću, da sam ti preporučen što te Bog uči; te ako može bit da se razminemo” – faksimil prijepisa pisma koje je guvernadur Vukadin Vukotić poslao Ibrahim-paši Resulbegoviću

Ibrahim-paša Resulbegović između 1735. i 1750. bio je kapetan Trebinja (BiH), tada u Otomanskoj carevini. Njegov otac, Osman-paša, 1726. podigao je i sada postojeću oktaugaonu džamiju u Trebinju.

Resulbegovići su porijeklom iz Crne Gore (Boke Kotorske), od porodice Burovića.

Nakon što su Mlečani uz pomoć Crnogoraca vojnom pobjedom nad Osmanlijama 1687. preuzeli Herceg-Novi, iselili su Resulbegovići najvećim dijelom u Trebinje; i narednih bezmalo 200 godina, kao tamošnji glavari (kapetani, paše, sandžak-begovi i begler-begovi, age) obilježiće lokalnu povjesnicu — ali i neke periode naše, crnogorske istorije.

Resulbegovići su se vremenom podijelili u Defterdaroviće i Kapetanoviće, Adembegoviće i Hadžibegiće… Upravo Ahmed-beg Defterdarović (1871-1930), koji je strudirao i pravne nauke doktorirao u Beču, iz porodične zaostavštine će javnosti i predočiti pisma Ibrahim-paši, uključujući i ona od guvernadura Crne Gore.

Jedan ogranak Resulbegovića je u Ulcinju i dan-danji, od davnine. Kada je ovaj grad nakon Veljega rata 1876-78. povraćen Crnoj Gori, knjaz je Nikola I Petrović-Njegoš, starini Arslan-begu, glavi ovoga fisa Resulbegovića, dodijelio čin vojvode; a rođenom mu bratu, Mehmed-begu, komandijerstvo u crnogorskoj vojsci…

Što se tiče otiska pečata guvernadura Vukadina Vukotića na sva tri poznata pisma Ibrahim-paši Resulbegoviću — istovjetni su. Transkribovan, natpis iz pečata glasi:

GUBERN[A]DUR VUKADIN VUKOTIĆ✙ OZRINIČ 1733.

Uočljivo posred pečata je urezana crkvenoslovenskim slovima godina: αψλγ —– 1733. Nemam u dostupnim mi izvorima pouzdanije objašnjenje zbog čega je baš ta godina na pečatu Vukadina Vukotića. Pretpostavka: on je 1733. postao guvernadur.

VUKOLAJ-VUKO RADONJIĆ —– posljednji od guvernadurâ

Natpis u pečatu i tekst ovih guvernadurovih pisama, vrlo je interesantna mješavina slovâ iz arhaičnih pisama: staroslovenskoga, crkvenoslovenskoga, bosančice… nažalost, internetske alatke zasad ne podržavaju sve ove drevne grafeme da ih u ovome tekstu citiramo i u izvornome obliku.

Na kraju riječi u pečatu, koju mi transkribujemo „Ozrini-Č”, urezano je Ҁ (kopa), slovo iz starijega grčkog alfabeta posljedično korišćeno i u slovenskim rukopisima na ćirilici, otprilike upravo do prvih decenija 18. vijeka, do kada se rasturanjem pečatanih bogoslužbenih knjiga iz Rusije i na crnogorskim prostorima ustalilo ćirilično Ч.

U pečatu guvernadura, krajnje slovo u prezimenu, „Vukoti-Ć”, izgleda nam kao umekšano К (КЬ),—— slično kao u egzemplarima crnogorskih inkunabula „Oktoih” iz 1490-ih u prezimenu: Цьрноевы-КЬ...

Uz reprodukciju otiska pečata guvernadura Vukadina Vukotića, objavljujem transkripciju upodobljenu na sadašnji pravopis crnogorskoga jezika prijepisa (i faksimil toga prijepisa) jednoga od tri pisma guvernadura Vukadina Vukotića iz Ozrinića kapetanu Ibrahim-paši u Trebinju.

Iz toga pisma, tumačim: u slijedu da neki mladi Crnogorci iz Ozrinića („luda momčad bez mozga”) navodno mimo volje guvernadura u krajeve kod Trebinja upadaju „ot zlu radnju”, po prilici (i) da pljačkaju stada, među njima je i sin guvernadura, koji biva uhvaćen i paši priveden; i stoga guvernadur, uz laskave riječi, predlaže paši: sina da razimne „za moga Turčina što je ovamo; i da se vrati ono što je oćerano onoga puta”…

* * * * * * * * *

- OT BOGA ZDRA[V]LJE, OT CARA POMILOVANOME, NAŠEMU GOSPODINU ČESTITOMU IBRAIM-PAŠI POKLON I PODRAV —– MI, VOJVODA VUKADIN VUKOTIĆ.

- A po tome: čestiti gospodaru, čuli smo i razumismo da mi je uhvaćen sin samodrugi; i doveden u tvoji grad i tvome gospodstvu.

- Za to ti, čestiti pašo, pišem i preporučujem jedinome Bogu i tebi — da mi ne bi sina izgubio, ali kudije iz tvojije ruka puštao. Za što se uzdamo i tako ni se čini: dokle čujemo da su u tvoje ruke – koliko da su i doma.

- Znaš, čestiti pašo, i ako su Crnogorci zli i mahniti, ja nijesam nigda ot zlu radnju; pristupao i poklanjao se i tebe i ostalijema zabitima — i ako su luda momčad, bez mozga, neznana pošla.

- Nego, za Boga gospodaru, i za tvoju sreću, da sam ti preporučen što te Bog uči; te ako može bit da se razminemo, za moga Turčina što je ovamo; i da se vrati ono što je oćerano onoga puta. Ali na ovi način misliš, da bi ni pisao.

- Ako bismo mogli što učinit — da činimo. Ako li ne možemo ništa učinit, bare[m] da veće ne mislimo. Ma se u tvoje gosp[o]dstvo uzdamo i Bog te u gospodstvu podržao.

* * * * * * * * *

Sin Vukadina Vukotića — Drago, moguće da se o njemu radi u gornjem pismu, izabran je, napomenusmo, godine 1759. za guvernadura Crne Gore.

„Tako su prve crnogorske titule guvernadura i serdara ostale u kući Vukotića”, pisao je Gligor Stanojević.

„Istina, Stanov [Stanislava Radonjića, prim] sin Vukale pretenciozno i krišom se potpisivao kao guvernadur na pismima upućenim kotorskom providuru”, ali „za života Vasilijeva [mitropolita, †1766] Radonjići se nijesu usudili da otvoreno istaknu pretenzije na titulu guvernadura Crne Gore” („Istorija Crne Gore”, III-1, Titograd, 1975, 356-357).

Predstavku izvanrednom providuru Pjetru Manjki od 9. januara 1763. prvopotpisuje: - „guvernadur Drago Vukotić… i svi Černogorci uopšte”.

Drago Vukotić, kao i otac mu Vukadin, imao je još i titulu vojvode. On je guvernadur po prilici do svoje smrti. Jer, sljedeći guvernadur - Jovan Radonjić, mlađi sin Stanilslava-Stana Radonjića, izabran je godine 1767.

Za kraj, osvrt na obnovu de facto guvernadustva (koje potraja oko dvije i po godine) od strane jednoga Vukotića… a nakon poznate istorijske kontroverze kada je Petar II Petrović-Njegoš s većinom glavara u novembru 1831. uhapsio i proćerao iz Crne Gore Vukolaja-Vuka —– posljednjega od guvernadurâ Radonjića.

IVAN VUKOTIĆ („đeneral Ivanović - Podgoričanin”), nastanjen u Rusiji, 1819. dobio je od Petra I Petrovića-Njegoša „sviditeljstvo”, mitropolitov akt da je „zakoniti nasljednik vojvode Ivana Vukotića, i Ane, rođene Ivanović; poslije ovoga Ivan Vukotić postaje u neku ruku zvanični opunomoćenik Crne Gore kod ruske vlade” i „njemu je vladika Petar I slao moga pisma i preporuke” (Branko Pavićević, „O misiji ivana Vukotića…”, „Istorijski časopis”, VII, Beograd, 1957, 249-283).

U avgustu 1831, sa svojim rođakom Matejom Petrovićem -Vučićevićem (još jednim Crnogorcem iz Rusije, imao i on od upokojenog Petra I izvjesna punomoćja), doputovao je Ivan Vukotić u slobodnu Crnu Goru. Prema jednoj tvrdnji, Vukotić je „u Rusiji bio veliko blago naslijedio i bio sa vladikom ugodio, da se u Crnu Goru kao u svoj narod useli”, te su „njih dvojica krojili planove kako će s tim novcem narodu dobro činjeti”.

Vukotić je postavljen za prezidenta Crnogorskoga senata; u preambuli Zakona otačastva (1833) piše doslovno „…gospodina Ivana Vukotića, kojega smo mi i priznali prezidentom…”

Drugim riječima, uz nekog Petrovića-Njegoša, jedan Vukotić, nakon guvernadura Draga, opet je čelnik slobodne Crne Gore.

Pokušavajući da opiše neuspješno oslobođenja Podgorice iz godine 1832, Milovan Đilas piše da su u pripremi za taj napad crnogorsku vojsku raspoređivali „Vladika Rade i Ivan Vukotić — kao nekad guvernadur i vladika” („Njegoš - pjesnik, vladar, vladika”, Beograd, 1988, 123).

Ali, dolazi do razlaza između Njegoša i Vukotića, po prilici o tome ko je glavniji - iako još ne i otvorenog sukoba; jer, prema istoričaru Branku Pavićeviću, „Njegoš je bio svjestan da mu Vukotić ne može dovesti u pitanje položaj vrhovnoga zemaljskog poglavara”.

Vukotić je tokom 1833. poboljevao, te je u januaru 1834. otputovao radi liječenja za Rusiju - ispostavilo se da se nikad ne povrati u Crnu Gori. Ostavio je tada u pismu Njegošu „preporuku Crnogorcima da strogo vode računa o odredbama Zakona otačestava; no i pored ove zavjetne misli, o njima se nije vodilo računa”.

Tek nedugo po prispijeću Vukotića u Rusiju, netrpeljivost s Njegošem će se rasplamsati, otvorenom razmjenom optužbi u njihovoj prepisci iz jeseni 1834. godine. I nije ostalo na tome.

Nastanjen u selu Parhamovki u Rusiji, Vukotić je „spletkario protiv Njegoša, slao pisma po Crnoj Gori u kojima je pozivao na pravu pobunu protiv vladike”; kod mu je „u Parhomovku bio pristigao Marko Radonjić”, takođe i pop Vaso Radonjić, „Vukotić savjetuje crnogorskim glavarima da proćeraju između sebe porodicu Petrovića i da od ruskoga cara traže njegov ponovni povratak u Crnu Goru”. Doslovno im piše Vukotić: - „izgnat Petroviće iz manastira, koji svu Crnu Goru nagrdiše i osramotiše” (B. Pavićević).

Njegoš je 8. maja 1839. ruskome konzulu u Dubrovniku pisao „da su me moji neprijatelji najcrnjejšima bojama opisivali pred ministerstvom ruskim” — o tome se prethodno uvijerio za vrijeme svoga posljednjeg boravka u Rusiji, tokom 1837.

„VLADIKA RADE i Ivan Vukotić — kao nekad guvernadur i vladika”

„Za to sam i starao se doznati” — saopštava Njegoš ruskome konzulu — „otkuđ je taj zli izvor istekao; i najsposlje uspjeo uznati da je to Ivan Vukotić, koji je svojijema pismima učio neke nedobromisleće, kako će pisati protiv mene dvoru ruskomu. Ovi neblagomisleći, a nije ih više bilo nego četvorica u sve, zasluživši jošte prije toga pravednu kaznu od mene - lako su se za njim poveli i soblaznili. Da bi Vam mogao jasno dokazati Vukotićevo otrovno śeme, koje je radio po među ovijem narodom, prilažem ovđe njegova pisma u podlinku, iz koji[h] ćete viđeti, đe on između ostaloga piše Crnogorcima, ako bi mene u Rusiju stavili u tavnicu, a također đe ih nagovori da mene ubiju”.

To Njegoševo pismo je 1887. prvi citirao ruski slavista Petar A. Lavrov.

„Čak i ako bi ovđe bile preuveličane opružbe protiv Vukotića” — tumači Lavrov — „onda je u svakome slučaju nemoguće odricati da prezident Senata, navikao da igra gotovo glavnu ulogu u prvim godinana upravljanja Crnom Gorom vladike Petra Drugoga, nije mogao lako podnijeti jasno izraženu docniju želju vladičinu da se oslobodi svakog starateljstva. A Vukotić, možebiti je maštao da postane za Crnu Goru ‘guvernadur’ za odnose s Rusijom” („Петръ II Петровичъ Нѣгошъ, владыка черногорскій и его литературная дѣятельность”, Moskva, 94)

Akademik Branko Pavićević o Ivanu Vukotiću rezimira kako „treba praviti razliku do 1834. i kasnije” — jer je „Vukotić uložio mnogo truda u organizovanju crnogorske države, što ga, zaiista, za određeni period crnogorske istorije, čini značajnom ličnošću”.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR