5 °

max 13 ° / min 5 °

Četvrtak

21.11.

13° / 5°

Petak

22.11.

15° / 7°

Subota

23.11.

9° / 2°

Nedjelja

24.11.

9° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

10° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 5°

Srijeda

27.11.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Pješčani sat: Demokratija po Havijeru Solani

Izvor: ilustracija

Pješčani sat

Tag Gallery
Comments 0

Pješčani sat: Demokratija po Havijeru Solani

Autor: Antena M

  • Viber

23. 02. 2006.

Osnovno pravilo demokratije - jedan čovjek, jedan glas - pobjeđuje onaj ko ih ima najviše, važi u svim sistemima koji se diče ovakvim tipom društvenog uređenja i vlast legitimišu izbornim pravilima i glasačkim listićima.  

Ostaće zapisano i da je prilikom crnogorskog referenduma 21. maja 2006. to pravo uskraćeno jednoj strani - suverenistima, kao i da je takva odluka stigla iz Brisela 23. februara 2006. EU i njen zvanični opunomoćenik za crnogorski referendum Havijer Solana ovaj Prijedlog nametnuli su preko svog specijalnog izaslanika Miroslava Lajčaka.

Rješenjem da je za odluku o nezavisnosti potrebna većina od 55 odsto izašlih birača Havijer Solana promijenio je ne samo pravila demokratije, već i stav, u to vrijeme opozicionih, unionističkih stranaka čija se referendumska retorika počela mijenjati.

Podrška Brisela, beogradska je već postojala, i deset procenata prednosti u startu učinili su da povjeruju u po njih povoljan ishod izašnjavanja.

Za lidera unionista nametnula se Socijalistička narodna partija, a slijedile su je Narodna stranka, Srpska narodna stranka i Srpska demokratska stranka. 

Indipendistički blok činio je savez Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratske partije, Demokratske unije Albanaca, Demokratskog saveza Crne Gore, Liberalne partije, Građanske stranke, Bošnjačke partije i Hrvatske građanske inicijative.

Iako je imala samo sebe i svoju dijasporu, suverenistička Crna Gora osvojila je ovoljan broj glasova da u noći 21. maja slavi istorijsku pobjedu.

55,5% glasača zaokružilo je opciju "Da" i Crnu Goru vratilo na kartu nezavisnih država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom, što je potvrđeno i rekordno brzim prijemom u medunarodne organizacije i asocijacije.

Među tadašnjim liderima unionističkih stranaka koje su Crnu Goru vidjele i kao 27. izbornu jedinicu Srbije, bili su i neki današnji kandidati za  predsjednika države.

Optimisti će reći da je to priznanje ispravnosti odluke o obnovi nezavisnosti. A pesimisti, da je to put povratka na predreferendumsko vrijeme.  

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR