Prvih januarskih dana 1945. godine na mapi oslobođenih gradova u Jugoslaviji zasijala je još jedna crvena zvijezda petokraka. Borci Sedme omladinske brigade “Budo Tomović”, koja je djelovala u sastavu Treće udarne divizije Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, nakon višednevnih borbi u tadašnjem bjelopoljskom srezu oslobodili su grad na Limu. Ovom pobjedom i protjerivanjem 22. i 181. pješadijske divizije njemačke fašističke vojske, uz koje su se povlačile i četničke formacije, završena je neprijateljska okupacija Crne Gore u Drugom svjetskom ratu.
Njemački major Behm u ratnom dnevniku opisuje povlačenje njihovih trupa iz Crne Gore, navodeći da su preko zaleđenih mojkovačkih serpentina 27. decembra 1944. oko ponoći stigli u Bijelo Polje. “Kuće su skoro sve spaljene, djelimično i razorene. Jedno civilno lice koje sam upitao koji drum vodi za Brodarevo pokazalo nam je, vjerovatno namjerno, pogrešan put, tako da smo se uskoro našli pred nekim malim mostom preko koga nismo mogli preći vozilima i moradosmo se vratiti nazad. Po prilici u visini Nedakusa naišli smo na dijelove marš. grupe I, koja se tamo sakupljala. Pošto je drum od Bijelog Polja nadalje bio dobar i pokriven samo suvim snijegom, naredio sam zastanak...”, piše njemački major koji je bio u prethodnici, ne pominjući borbena dejstva.
U Ratnom izvještaju Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije od 4. januara 1945. navodi se, pored ostalog da su u dolini Lima nastavljene borbe prema Prijepolju i da su “u posljednja tri dana na ovom sektoru neprijatelju nanijeti osjetni gubici. Ubijeno je preko 500 vojnika, zaplijenjena su 4 teška bacača, 6 mitraljeza, 45 puškomitraljeza, a uništeno 50 kamiona”.
Iz Štaba Treće udarne divizije čestitali su borcima slobodnu Crnu Goru. “Današnjim danom izbačen je i posljednji hitlerovski razbojnik iz Crne Gore. Vašim junačkim borcima i rukovodiocima čestitamo slobodnu Crnu Goru za čiji obraz i slobodu herojski izdržaste natčovječansku borbu. Borbi još nije kaj. Pripremite se za nove zadatke. Gonite fašiste dalje iz Jugoslavije”, navodi se u čestitki.
Partizanske formacije iz Crne Gore nastavile su bez predaha borbu Srbiji, Bosni, Hrvatskoj i Sloveniji, sve do protjerivanja posljednjeg okupatorskog vojnika i kraja Drugog svjetskog rata u maju 1945. godine.
Tokom narodnoslobodičake borbe poginulo je više od 860 boraca iz bjelopoljskog kraja, a prema nekim podacima bilo je i 560 civilnih žrtava. Bijelo Polje se i danas ponosi svojom antifašističkom tradicijom, bratstvom i jedinstvom skovanim u ratu i svojim narodnim herojima. Rifat Burdžović – Tršo, Aleksa Bećo – Đilas, Tomaš Žižić, Milovan Jelić i Radomir Rakočević ostaju svijetli primjeri herojstva, požrtvovanosti i slobodarski putokaz za 80 poslijeratnih generacija.
vule
Slava Bjelopoljskim herojima i junacima koji na danasnji dan prije 80 godina oslobodise Bijelo Polje ,ujedinjeno ,bratski ,slobodarski. DA JE VJECNA CRNA GORA