3 °

max 9 ° / min 3 °

Utorak

11.02.

9° / 3°

Srijeda

12.02.

10° / 5°

Četvrtak

13.02.

8° / 7°

Petak

14.02.

9° / 8°

Subota

15.02.

7° / 2°

Nedjelja

16.02.

5° / -3°

Ponedjeljak

17.02.

3° / -6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ostroška skupština: Smrt fašizmu – sloboda narodu; pravo glasa ženama

Pješčani sat

Comments 0
PJEŠČANI SAT, 8. februar

Ostroška skupština: Smrt fašizmu – sloboda narodu; pravo glasa ženama

Autor: Antena M

  • Viber

08.02.1942.

Skupština crnogorskih i bokeljskih rodoljuba, održana u konaku Manastira Ostrog 8. i 9. februara 1942. godine, označava se kao jedan od prelomnih dogođaja u prvoj etapi narodnooslobodilačke borbe u Crnoj Gori. Odluka 65 delegata Ostroške skupštine o formiranju Narodnooslobodilačkog odbora Crne Gore i Boke od 22 člana bila je odlučujući korak u procesu formiranja vlasti tokom Drugog svjetskog rata, koji će se nastaviti osnivanjem Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja 1943. i Crnogorske antifšističke skupštine narodnog oslobođenja 1944. godine.

Pod Ostrogom je odlučeno  i da se u svim mjestima, u kojima to do tada nije učinjeno, izaberu narodnooslobodilački odbori, kao prva narodna vlast, sa zadatkom da mobiliše sve rodoljubive snage za borbu protiv petokolonaša i okupatora.

 

Zanimljivo je da su pravilima o izboru narodnooslobodilačkih odobra prvi put biračko pravo dobile žene i mlađi od 18 godina, kao i svi borci, bez obzira na životnu dob.

Delegati su usvojili i proglas kojim se afirmiše vjekovna slobodarska tradicija Crne Gore i antifašistička borba.

“Nikada ništa kroz vjekove nije moglo slomiti naš borbeni duh i ljubav za slobodom. Nikada ništa nije moglo pokolebati vjeru našeg naroda u sopstvenu snagu. Nikada ništa nije moglo razbiti jedinstvo našeg naroda kad su u pitanju bili njegova sloboda, opstanak i čast”, navodi se na početku proglasa, koji se završava pozivom na bespoštednu borbu do konačne pobjede nad fašističkim okupatorom.

Donji manastir Ostrog 1931.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR