-4 °

max 9 ° / min -4 °

Petak

21.02.

9° / -4°

Subota

22.02.

9° / 2°

Nedjelja

23.02.

11° / 4°

Ponedjeljak

24.02.

11° / 6°

Utorak

25.02.

12° / 6°

Srijeda

26.02.

9° / 7°

Četvrtak

27.02.

12° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sanstefanski mir - Crna Gora u (ne)milosti Velikih sila

Pješčani sat

Comments 2
PJEŠČANI SAT, 19. februar

Sanstefanski mir - Crna Gora u (ne)milosti Velikih sila

Autor: Antena M

  • Viber

 19.02.1878.                                                                                

 

Trijumf crnogorske vojske nad turskom u Veljem ratu (1876-1878) i veličanstvene pobjede na Vučjem dolu, Fundini, oslobađanje Nikšića, Bara, Ulcinja – ovjereni su  mirovnim ugovorom koji je  potpisan u San Stefanu kod Carigrada  19. februara/3. marta 1878. godine. Crna Gora nije učestvovala zaključivanju mira sa Turskom, već je poziciju pokrovitelja pravoslavnih balkanskih naroda preuzela Rusija, čija je vojska dva mjeseca ranije stigla pod carigradske bedeme i s te pozicije diktirala uslove za sopstvenu geostratešku dominaciju na Balkanu.

 

Prvim članom Sanstefanskog ugovora utvrđena je nova granica Crne Gore i teritorijalno proširenje sa pređašnjih 4.400 na 15.335 kvadratnih kilometara. Još značajnji dobitak od trostrukog teritorijalnog uvećanja bio je međunarodno priznanje državnog suvereniteta i nezavisnosti Crne Gore, na koje je konačno morala pristati i Visoka Porta.

Glas o zaključenju mira u San Stefanu zaustavio je crnogorsku vojsku u pohodu na Skadar. Knjaz Nikola je naredio vojskovođama da drže zauzete položaje dok se nova granica utvrdi, a po povratku na Cetinje obratio se narodu i vojsci ovim riječima:  

„Crnogorci!

Od ustanka hercegovačkoga do danas vi nijeste počinuli, ni vašega svijetloga, novom slavom obasjanoga oružja ostavljali.

Hvala vam svijema na mukama, koje ste bez muke podnosili i na hrabrosti vašoj, koja je svijet zadivila. Hvala bataljonima hercegovačkijem, koji su se s vama rame uz rame borili viteški.

Dugi i teški rat donio nam je i opet mir uz junačku slavu, koja će i potonje naraštaje oduševljavati, a mir će – nadajmo se u Boga – donijeti i krvavo stečene koristi Crnoj Gori i našoj braći u Bosni i Hercegovini, za koju smo i potegli naše mačeve.

Slava junacima, koji svojim junačkim kostima posijaše tolika besmrtna bojišta!

Slava i hvala vama, Crnogorci!“

Samo nekoliko mjeseci nakon velikog slavlja u crnogorskoj prijestonici, Sanstefanski mirovni sporazum je revidiran. U novoj etapi pregovora Velikih sila u Berlinu oko preraspodjele moći na Balkanu, Crna Gora je sužena da bi Rusija bila zaustavljena. U julu 1878. crnogorske granice su prepravljene, ali je nezavisnost 26-te međunarodno priznate države ostala neupitna. Sve  do 1918.  kada je ratna saveznica Velikih sila, uz njihovu prećutnu saglasnost, izbrisana sa političke mape svijeta.

 

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

d vujicic

Njegova životna najapsurdnija i najnerazgovjetnija odluka i naredba koja je cijelu CG i crnogorsku naciju zavila u korotu i kojom je plaćena najstrašnija cijena je ona kad je Vrhovnu komandu nad crnogorskom vojskom u oslobodilačkim ratovima 1912)1916. blanko dao Srbijanskoj okupacionoj soldatetski.

d vujicic

Po svim mjerilima vremena Kralj Nikola je dugo „živio“ svoju patološki „iščašenu“ političku igru. Potpuno obneviđelo, fatalno je i naivno forsirao nesebične odnose sa Srbijom sve na štetu CG Apsurdno priželjkivanje balkanskog ujedinjenja –gđe će on ukoračiti kao „car Balkana".Kako tada tako i danas.