Nakon izlaska verzije operativnog sistema iOS 18 Apple je prihvatio značajnu promjenu u mobilnom slanju poruka podržavajući Rich Communication Services (RCS) koja među korisnicima postaje sve popularnija. Ova promjena zamjenjuje SMS i MMS kao podrazumijevani standard za slanje poruka u „zelenim balonima” na iPhone uređajima. RCS, često nazivan „SMS 2.0”, poboljšava međusobno slanje poruka između različitih platformi, nudeći korisnicima iPhone uređajaa mnoge nove funkcije za komunikaciju sa korisnicima Androida, čime Apple postaje punopravni učesnik u modernom standardu slanja poruka.
Šta je RCS i zašto je važan?
RCS, ili Rich Communication Services, je ažurirani protokol za slanje poruka razvijen da zamijeni SMS i MMS. Kombinovanjem jednostavnosti SMS-a sa poboljšanim funkcijama koje nalazimo u aplikacijama za slanje poruka poput WhatsAppa, RCS pruža prednosti kao što su potvrde o pročitanim porukama, indikatori kucanja, dijeljenje fajlova visokog kvaliteta i još mnogo toga. Omogućava korisnicima da šalju tekstove, slike, video-zapise, pa čak i interaktivni sadržaj direktno sa svoje podrazumijevane aplikacije za slanje poruka, bez potrebe za dodatnim preuzimanjima.
Značaj Appleove podrške za RCS je teško precijeniti, jer omogućava bogate funkcije slanja poruka na različitim uređajima, premošćujući jaz koji je prethodno činio slanje poruka između iPhone i Android uređaja manje funkcionalnim i vizuelno neusklađenim. Uvođenjem RCS-a na iPhone, korisnici sada imaju glatku i pouzdaniju komunikaciju, sa prednostima kao što su brža isporuka, visoko-kvalitetni mediji i manje ograničenja nego što su to imali SMS i MMS.
Izlazak verzije iOS 18 u septembru 2024. donio je mnoga važna poboljšanja ekosistema iPhonea, a jedno od najznačajnijih je dodavanje RCS podrške. Omogućavanjem RCS-a, Appleova Messages aplikacija sada pruža nekoliko novih funkcija koje su postale standard u modernom slanju poruka. Jedna od ključnih funkcija je indikator kucanja i potvrde o pročitanim porukama, koje omogućavaju korisnicima da vide kada neko kuca ili kada je njihova poruka pročitana. Ova nova funkcionalnost pomaže u prevazilaženju komunikacijskih problema koji su često dovodili do kašnjenja i nesporazuma u razgovorima, omogućavajući komunikaciju u realnom vremenu.
Još jedno veliko unapređenje je poboljšanje dijeljenja fajlova između iPhone i Android korisnika. iOS 18 poboljšava mogućnost slanja fotografija i video-zapisa visokog kvaliteta, prevazilazeći ograničenja MMS-a koji je često smanjivao rezoluciju i kvalitet multimedijalnog sadržaja. To znači da korisnici sada mogu da dijele bogatiji i detaljniji medijski sadržaj, čak i između iOS i Android uređaja. Pored toga, reakcije sa emodžijima Android korisnika, koje su ranije izgledale nezgrapno na zasebnoj liniji pri slanju poruka iPhone uređajima, sada su ažurirane i prikazuju se u liniji sa balončićima poruka na oba uređaja. Ova nadogradnja osigurava da se reakcije sa emodžijima sada prikazuju dosljedno, stvarajući prirodniji i fluidniji doživljaj, sličan „Tapback“ reakcijama na iPhoneu kada šaljete poruke drugim iPhone korisnicima.
RCS Business Messaging opcija – RBM
Sa RCS Business Messaging (RBM) opcijom koja je sada dostupna na iPhone uređajima kroz iOS 18.1, kompanije mogu da komuniciraju sa kupcima na dinamičniji i angažovaniji način. Nakon ažuriranja na podverziju iOS 18.1, Apple je takođe uveo RCS Business Messaging, koji dodaje novu dimenziju komunikaciji omogućavajući kompanijama da komuniciraju sa iPhone korisnicima putem Application-to-Person (A2P) slanja poruka.
Ova funkcija omogućava brendovima da šalju poruke sa potvrđenim identitetima pošiljalaca, bogatim medijskim sadržajem i interaktivnim komandama, nudeći dinamičniji i angažovaniji korisnički doživljaj. Kroz RCS Business Messaging, kompanije mogu da poboljšaju komunikaciju sa korisnicima, pružajući interaktivniji i korisnički prijatniji doživljaj slanja poruka.
Da biste omogućili ili onemogućili RCS na svom iPhone uređaju, počnite tako što ćete otvoriti Settings aplikaciju, skrolovati naniže do sekcije Apps i odaberite Messages. Zatim, tapnite na RCS Messaging u okviru sekcije Text Messaging. Ovdje možete uključiti ili isključiti RCS Messaging, u zavisnosti od toga da li želite da koristite ovu funkciju.
Razlozi zbog kojih je Apple uveo RCS
Appleovu odluku da podrži RCS vjerovatno je uslovilo nekoliko faktora. Jedan od ključnih razloga je regulatorni pritisak, posebno Digital Markets Act (DMA) Evropske unije, koji je donešen 2022. godine. Ovaj akt zahtijeva od velikih tehnoloških platformi da obezbijede kompatibilnost sa drugim uslugama do 2024. godine, što je prisililo Apple da učini svoje iMessage funkcije dostupnijim i pomogne u stvaranju otvorenijeg ekosistema za slanje poruka.
Drugi važan razlog je rastuća popularnost RCS-a, koji nudi napredne funkcije slanja poruka i očekuje se da će do 2026. godine doseći 3,8 milijardi korisnika. Usvajanjem RCS-a, Apple zadržava relevantnost na konkurentnom globalnom tržištu za slanje poruka. Pored toga, RCS poboljšava korisničko iskustvo, jer su poruke između iPhonea i Androida prethodno zavisile od MMS-a, što je često rezultiralo nižim kvalitetom i dodatnim troškovima. RCS rješava ove probleme pružajući kvalitetnije i lakše slanje poruka između platformi.
Međutim, iako RCS približava korisnike iPhone i Android uređaja, i dalje postoje ograničenja, a jedno od ključnih je nedostatak end-to-end enkripcije za poruke između iPhone i Android uređaja. Iako GSM asocijacija, koja nadgleda RCS, radi na rješavanju ovog problema, poruke između platformi ostaju manje sigurne u poređenju sa onima koje se šalju između iPhone uređaja putem iMessage aplikacije. Čak i sa uvođenjem RCS-a, poruke poslate Android uređajima i dalje se prikazuju kao „zeleni baloni“ u aplikaciji Messages, što stvara vizuelnu razliku između iPhone-to-iPhone (iMessage) i iPhone-to-Android konverzacija.
RCS podrška operatora i rast dostupnosti
Podrška za RCS raste, a mnogi operatori širom svijeta prihvataju ovu tehnologiju. Kada je riječ o operatorima u Crnoj Gori, Crnogorski Telekom, M:tel i One podržavaju RCS slanje poruka na Apple uređajima, omogućavajući korisnicima da uživaju u funkcijama kao što su 5G, eSIM, pa čak i FaceTime putem mobilnih mreža.
Crnogorski Telekom omogućava 5G, eSIM, FaceTime putem mobilne mreže, LTE, Personal Hotspot i otključavanje; M:tel omogućava podršku za FaceTime putem mobilne mreže i Personal Hotspot; One pruža podršku za 5G, eSIM, FaceTime putem mobilne mreže, LTE i Personal Hotspot.
Kako sve više operatera usvaja RCS, očekuje se da će sve više i lična i poslovna komunikacija zavisiti od njega kao standarda.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR