O povezanosti crkve i politike, bilo je riječi u našoj emisiji "Javna rasprava".
Komunikolog Miodrag Strugar smatra da je SPC najveća opoziciona grupacija u Crnoj Gori već dugo godina unazad.
Govoreći o litijama Strugar je kazao da je potpuno normalno da su litije političke jer one, kako kaže, politički protestuju protiv jednog političkog akta i nije ništa negativno da imaju taj dio.
Mišljenja je da će opozicija izvući korist od litija.
“Opozicija računa da će im litije dati dodatnu snagu, ali i oni daju dodatnu snagu protestima koji se dešavaju jer bez njihovog učešća oni ne bi bili ovako masovni. Tu vidim jednu sinergiju koja se događa na društvenoj sceni. Protesti će možda promijeniti formu, ali trajaće oni još”, kazao je Strugar.
Novinar Duško Kovačević smatra da DF pokušava da po svaku cijenu nametne svoj faktor kada su litije posrijedi.
“Primijetno je da DF nije uspio da kanališe u svoju korist dešavanja na protestima. Oni su poznati kao gospodari protesta, nemira, nereda ali ovaj put se jedan veliki protest dešava izvan njihovog domašaja i oni su na margini ovog protesta. Vidimo da oni dosta nerado prihvataju tu ulogu i povezuju se sa nekim drugim faktorima koji su gotovo anticrkveni kada je u pitanju Crna Gora, a to je Aleksandar Vučić koji nije u dobrim odnosima sa SPC u Crnoj Gori i mitropolitom Amfilohijem”, naveo je Kovačević.
Litije su fenomen za koji će trebati jedna vremenska distanca da bi se objektivno analiziralo šta se zapravo tu dešava smatra advokat Sergej Sekulović.
“Crnogorska opozicija ima lijevo i desno krilo i to je teško spojiti. Animoziteti koji se tu dešavaju nijesu mali”, kazao je Sekulović.
Zakon je iznio na vidjelo oštru polarizaciju, homogenizovao je biračku supstancu, kazao je poslanik Adrijan Vuksanović.
“Litije su dobro pogonsko gorivo za predstojeće izbore, ali što se Tivta tiče, to neće donijeti benefit opozicionarima”, zaključio je Vuksanović.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR