-0 °

max 10 ° / min -0 °

Nedjelja

24.11.

10° / -0°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

11° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 8°

Petak

29.11.

12° / 6°

Subota

30.11.

7° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
U subotu koncert Anno Domini 1166. u Kotoru

Izvor: Kotor Art

Kultura

Comments 0

U subotu koncert Anno Domini 1166. u Kotoru

Autor: Antena M

  • Viber

U Katedrali Sv. Tripuna u Kotoru, u subotu, 5. oktobra, sa početkom u 19 časova, održaće se koncert ansambla Labyrinthus pod nazivom Anno domini 1166. Koncert se organizuje u sklopu novog festivala rane muzike Tollite portas, a ulaz je slobodan.

Ansambl Labyrinthus, pod vođstvom umjetničkog direktora Danila Ryabchikova, čine solisti Jasmina Črnčić i Anastasia Bondareva kao i za ovu priliku, dodatni članovi hora Varvara Loyko, Tatiana Argal i Polina Kryshen. Ansambl izvodi muziku u rasponu od 12. do 14. vijeka i učestvovao je na poznatim evropskim festivalima rane muzike među kojima su i Via Mediaeval, Tage Alte Musik, Regensburg, Alte Musik St. Gallen i Les Meridiens, Musica Mensurata. Nastupali su u Njemačkoj, Švajcarskoj, Poljskoj, Francuskoj i Rusiji i izdali 5 albuma srednjovjekovne muzike za različite evropske izdavačke kuće.

Okosnicu programa koncerta čine djela koja su se izvodila na posvećenju Katedrale Sv. Tripuna, 19. jula 1166. godine. Muzika iz tog perioda sačuvana je u dva rukupisa iz 12. vijeka koji su načinjeni za potrebe katedrale, a to su Kotorski Pontifikal koji se danas čuva u Knjižnici Akademije znanosti u St. Petersburgu u Rusiji, i Kotorski misal, koji se danas čuva u Državnoj biblioteci u Berlinu. Kompletan muzički zapis mise posvete kotorske katedrale nije preživio, ali za potrebu ovog koncerta je rekonstruisan po principu analogije koja je moguća zahvaljujući postojanju drugih liturgijskih izvora iz tog perioda i provenijencije.

Ordinarij, nepromjenjivi dijelovi mise, obično je u to vrijeme bilježen i čuvan odvojeno od proprija, promjenjivih dijelova mise, stoga su za potrebe ovog programa djelovi ordinarija preuzeuti iz drugih, primarno talijanskih rukopisa iz 12. vijeka koji su također, poput navedenih kotorskih, zapisani beneventanskom notacijom i uz veliku vjerovatnoću, izvođeni su u Katedrali Sv. Tripuna u tom periodu. – navodi se u programskom vodiču Festivala.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR