10 °

max 10 ° / min 4 °

Četvrtak

26.12.

10° / 4°

Petak

27.12.

10° / 4°

Subota

28.12.

10° / 2°

Nedjelja

29.12.

10° / 4°

Ponedjeljak

30.12.

11° / 5°

Utorak

31.12.

11° / 6°

Srijeda

01.01.

10° / 5°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Jovović: Crnogorci opstali i dokazali svoju postojanost

Izvor: Matica crnogorska

Kultura

Comments 0

Jovović: Crnogorci opstali i dokazali svoju postojanost

Predstavnici Matice crnogorske na Lučindanskim susretima u Zagrebu, ocijenili da su političke promjene koje su se desile u Crnoj Gori uslovile „stanje permanentne institucionalne krize, koja u sadejstvu sa ostalim međunarodnim faktorima podrivaju suverenitet Crne Gore“

Autor: Antena M

  • Viber

Matica crnogorska je od osnivanja u svojim programskim opredjeljenjima vidjela Crnu Goru u zapadnoevropskom civilizacijskom krugu, kao članicu NATO-a i EU, što je do skoro bilo suštinsko, a ne formalno zalaganje institucija vlasti u Crnoj Gori. Veoma je bitno da Hrvatska i dalje bude promoter evropskog puta Crne Gore, s obzirom na to da je i interes Hrvatske da njen susjed na istočnim granicama bude partner i prijatelj, što zasigurno jeste većinska Crna Gora, rekao je predsjednik Matice crnogorske na Lučindanskim susretima danas u Zagrebu.

On je dodao i da su političke promjene koje su se desile u Crnoj Gori uslovile „stanje permanentne institucionalne krize, koja u sadejstvu sa ostalim međunarodnim faktorima podrivaju suverenitet Crne Gore, što kod mnogih, pa i kod vas u iseljeništvu budi osjećaj nespokojstva u pogledu aktuelnih društveno političkih procesa, odnosno perspektive Crne Gore.“

„Navedena dešavanja naročito su bila izražena prilikom Popisa stanovništva 2023. godine, čiji su rezultati u pogledu nacionalne, jezičke i vjerske strukture tek nedavno objavljeni. Uprkos upitnim procedurama i metodologiji obrade podataka, a naročito anticrnogorska histerija, koja je bila promovisana unutar i izvan Crne Gore, rezultirala je činjenicom da su Crnogorci opstali i dokazali svoju postojanost. U tom kontekstu treba napomenuti da samo Crnogorci, za razliku od drugih nacionalnih zajednica u Crnoj Gori, nijesu vodili bilo kakvu popisnu kampanju, koja je imala sve odlike agresivne političke propagande, čiji je cilj bio redefinicija postojećeg ustavnog uređenja Crne Gore i njenog transformisanja iz građanskog u neki oblik etnofederalizacije“, rekao je Jovović i dodao da, nažalost, od obnove nezavisnosti 2006. godine Crna Gora nije imala identitetsku politiku, tj. strateški dokument ili pak ideološku platformu kojom bi se izvršila inkluzija različitih nacionalnih tkiva u jedinstveni crnogorski državni korpus, čime bi se suzbile neugasle teritorijalne, ali i kulturne pretenzije na cjelovitost crnogorskog prostora.

„Dugo je iz kratkoročnih političkih interesa tolerisano, ne samo pojedincima, nego i političkim i drugim subjektima, uključujući i vjerske organizacije, da otvoreno na teritoriji Crne Gore sprovode političke agende bazirane na interesima okolnih država. Zato se ne treba čuditi proaktivnim asimilatorskim težnjama ne samo prema Crnogorcima u Crnoj Gori, nego i prema svim crnogorskim nacionalnim zajednicama na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Uostalom, o tome eksplicitno svjedoče statistički pokazatelji, negativne tendencije zabilježene na popisima stanovništva u zadnje tri decenije“, pojasnio je Jovović. 

Ipak, prema njegovim riječima, treba imati u vidu da je „ovo jedna od cikličnih faza u hiljadu godina dugom istorijatu crnogorskog naroda, gdje svako koljeno svoje breme nosi, kako nam je to u oporuci zapisao Petar II Petrović Njegoš.“

„Siguran sam da će ova generacija Crnogoraca, uprkos svim izazovima sa kojima se inače susrijeću i mnogobrojniji narodi, pokazati da posjeduje kapacitet da bude dostojan čuvar reprezentativne baštine koju su nam ostavili naši preci. Zato smo u obavezi da Crnu Goru transformišemo, odnosno stvorimo ambijent da više neće biti poželjan društveni obrazac emigrirati iz profesionalnih, poslovnih ili drugih razloga, što je bio uzrok da smo generacijama unazad izgubili značajan demografski, kao i kadrovski potencijal. Ako je današnja Crna Gora poželjno mjesto života tolikom broju stranih državljana, koji su se zadnjih godina masovno doselili, konačno je došlo vrijeme da mi u Crnoj Gori postignemo unutrašnji društveni konsenzus, i učinimo našu domovinu kućom, čiji će temelji i zidovi biti otporni na različite nepogode sa kojima se suočavamo ne samo na regionalnom, već i na širem međunarodnom planu. U takvoj percepciji Crne Gore, crnogorsko iseljeništvo zauzima posebno mjesto, s obzirom na činjenicu da je ono bilo i ostalo nukleus progresivnih ideja i aktivnosti, čiji ukupni resursi mogu dati nedostajući impuls evropeizaciji Crne Gore“, zaključio je Jovović.

Predsjednik Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske Petar Popović zbog unaprijed preuzetih obaveza na jednom projektu nije prisustvovao Susretima, ali je njegovu pozdravnu poruku pročitao kolega Bojan Radulović iz Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske. Popović je u svom govoru podsjetio je da Lučindanske susrete u nezavisnoj Hrvatskoj već četvrt vijeka organizuju u spomen na Petra I Petrovića Njegoša, tvorca moderne Crne Gore, na datum njegove smrti.

„Sjetimo se da je upravo zahvaljujući njemu Crna Gora dobila svoj prvi pisani zakon 1798. godine. Njime je ustanovljen sud, koji se zvao „Praviteljstvo suda crnogorskog i brdskog“. Njegov nasljednik, Petar II Petrović Njegoš, kanonizirao ga je 18. oktobra po julijanskom kalendaru, čime je vladika Petar I postao Sveti Petar Cetinjski“, objasnio je Popović.

On je dodao i da se u Zagrebu okupljaju s „posebnim osjećajem ponosa i zajedništva, kako bi proslavili sve tekovine, nasljeđe i doprinose koje je crnogorska nacionalna manjina dala Hrvatskoj.“

„Ovđe smo i da osnažimo naše spone i kulturni identitet, čuvajući vrijednosti koje su prenošene generacijama. Ovo okupljanje prilika je da se sjetimo naših korijena, naših predaka, njihovih snova i napora da očuvaju svoj identitet daleko od domovine. Ujedno, gledamo u budućnost, s nadom da će nove generacije nastaviti njegovati i prenositi crnogorsku tradiciju, jezik i običaje, bez obzira gdje se nalazile, jer one moraju, zarad svoje budućnosti, sebe ustoličiti na vrednosnom sistemu i moralu koji su gradili naši preci, vraćajući se tako svojoj suštini. To će biti najbolji način da budemo poštovani i prihvaćeni, jer klasična Crna Gora i crnogorski čovjek bili su poznati po jedinstvenom moralnom idealu i čojstvu“, rekao je Popović i dodao da je crnogorska manjina u Hrvatskoj zabrinuta za Crnu Goru i za njen put ka evropskim i ostalim integracijama koje je čekaju na Zapadu.

„Ali i dalje imamo povjerenje u razboritost građana Crne Gore i u njihov borbeni demokratski potencijal, da se uspješno suprotstave tendencijama regresivnih asimilacionih snaga koje su dio regionalnog kleronacionalističkog procesa hegemona iz susjedstva“, rekao je Popović i svoju pozdravnu poruku završio riječima: „Nek je vječna Crne Gora!“

Osim predstavnika Matice crnogorske, predsjednika Jovovića i generalnog sekretara Ivana Ivanovića, svojim prisustvom događaj uveličali predstavnici crnogorskih i hrvatskih državnih organa i ustanova.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR