Promocija knjige „D.H.Lorens o slikarstvu“, u izdanju izdavačke kuće „Atelje A22”, održaće se u petak, 1. novembra, sa početkom u 18 časova, u Galeriji umjetnosti "Miodrag Dado Đurić" na Cetinju.
O knjizi će govoriti: istoričarka umjetnosti, Ljiljana Karadžić, filozofkinja dr Kristina Bojanović i teoretičar umjetnosti Milovan Novaković, priređivač i prevodilac knjige.
Kako je saopštio organizator, publikacija predstavlja jedinstvenu analizu i prevod eseja o slikarstvu istaknutog britanskog pisca, otkrivajući ključne ideje i koncepte u njegovom tumačenju umjetničkog stvaralaštva. Poseban fokus je stavljen na Lorensov pristup umjetničkim djelima kroz prizmu njegove opšte polarističke filozofske misli, koja istražuje temeljne suprotnosti između tjelesnog i duhovnog, svjetlosti i tame, te ostalih srodnih opozicija koje su oblikovale njegovo viđenje umjetničkih djela, epoha i tvoraca.
Dejvid Herbert Lorens, jedan od najvažnijih književih klasika prve polovine XX vijeka, nije prepoznat samo kao vrsni romanopisac, pjesnik i esejista, već i kao dubok poznavalac i tumač umjetnosti. Njegovi ogledi o slikarstvu i danas zaokupljaju imaginaciju pisaca i teoretičara umjetnosti, ističući se originalnošću, misaonom oštrinom i polemičkim duhom. Lorensova promišljanja o slikarstvu primjer su upravo onog tipa duboke, projektivne i slobodne interpretacije koja je prijeko potrebna današnjem akademizovanom i suvoparnom kritičko-umjetničkom diskursu. Iako je namijenjena stručnoj umjetničkoj i književnoj javnosti, zbog Lorensovog prijemčivog, esejističkog pristupa ova knjiga može zainteresovati i širu čitalačku publiku.
Kao rezultat višegodišnjeg rada teoretičara umjetnosti Milovana Novakovića, ovo izdanje predstavlja značajan doprinos kako domaćoj tako i međunarodnoj sceni. Kako ističu iz izdavačke kuće „Atelje A22“, u ovom obliku i obimu Lorensovi ogledi o slikarstvu nijesu se pojavili ni na jednom drugom, pa čak ni izvornom piščevom engleskom jeziku, što ovu knjigu čini još vrednijom pažnje. Objavljivanje ove knjige pomogao je Sekretarijat za kulturu Glavnog grada.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR