Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Mostaru održan je Međunarodni naučno-stručni simpozijum pod nazivom „Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“. Organizatori simpozijuma su Filozofski fakultet Univerziteta u Mostaru, studij Istorije umjetnosti i Hrvatska akademija za nauku i umjetnost u Bosni i Hercegovini.
Na ovom važnom simpozijumu predavanje je imala crnogorska umjetnica Anka Burić, koja se proljetos predstavila izložbom “Otisak vremena – Stećci u Crnoj Gori“ u prostoru galerije Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Izložba je bila rezultat njenog višegodišnjeg umjetničkog i terenskog istraživanja, a prikazani su frotaži – arheografike, odnosno otisci površine stećaka na platnu, na kojima je kasnije umjetnički intervenisala.
Dekan Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Dražen Barbarić je rekao kako kroz simpozijum Fakultet i studij Istorije umjetnosti promišljaju o važnoj kulturnoj i materijalnoj baštini te da ju upišu u korijene pa i u simbolički kapital društvene zajednice.
Voditelj simpozijuma prof. dr. sc. Damir Zorić je istaknuo kako se simpozijum održava u Mostaru jer je Hercegovina najgušće naseljena zemlja stećcima u regiji. „U neposrednoj blizini su najveće nekropole, a od svih stećaka koje nose natpis na sebi više od polovine ih je iz Hercegovine, a to govori o ovoj zemlji“, kazao je dr. Zorić.
Predsjednik Hrvatske akademije za nauku i umjetnost u BiH akademik Mladen Bevanda je kazao kako danas stećci pobuđuju interes i zanimanje iako za arheologe, istoričare i znanstvenike nijesu više zagonetka, nešto tajnovito, neobjašnjivo, nejasno i misteriozno te je dodao kako su oni nasljeđe BiH.
Pomoćnik ministrice civilnih poslova BiH iz oblasti nauke i kulture Suvad Džafić otvorio je simpozijum i istaknuo kako imaju saradnju sa svim univerzitetima u BiH, a posebno saradnju sa Univerzitetom u Mostaru koje podržavaju kroz različite vrste projekata kao što su istraživačke aktivnosti, ali i kroz organizaciju ovakvih simpozijuma.
Prodekan za nauku Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Marko Odak je naglasio kako studiji Filozofskog fakulteta imaju ulogu u očuvanju identitetskih i kulturoloških vrijednosti. „Ovim simpozijumom, između ostalog, opravdamo tu ulogu u društvenoj zajednici.“
Simpozijum je okupio 31 uglednog stručnjaka i naučnika različitih disciplina iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore s ciljem istraživanja i prezentacije aktuelnih razmišljanja te novih spoznaja o stećcima. Tema simpozijuma obuhvatila je širok spektar pristupa, od istorijskih, umjetničkih i arheoloških, do etnoloških i drugih srodnih nauka.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR