9 °

max 9 ° / min 4 °

Četvrtak

26.12.

9° / 4°

Petak

27.12.

10° / 4°

Subota

28.12.

10° / 2°

Nedjelja

29.12.

10° / 3°

Ponedjeljak

30.12.

11° / 6°

Utorak

31.12.

13° / 6°

Srijeda

01.01.

12° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Crnogorska grafičarka Anka Burić učestvovala na Međunarodnom naučno-stručnom simpozijumu

Izvor: Anka Burić

Kultura

Comments 0

Crnogorska grafičarka Anka Burić učestvovala na Međunarodnom naučno-stručnom simpozijumu

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Mostaru održan je simpozijum pod nazivom „Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“

Izvor: Filozofski fakultet Univerziteta u Mostaru

Autor: Antena M

  • Viber

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Mostaru održan je Međunarodni naučno-stručni simpozijum pod nazivom „Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije“. Organizatori simpozijuma su Filozofski fakultet Univerziteta u Mostaru, studij Istorije umjetnosti i Hrvatska akademija za nauku i umjetnost u Bosni i Hercegovini.

Na ovom važnom simpozijumu predavanje je imala crnogorska umjetnica Anka Burić, koja se proljetos predstavila izložbom “Otisak vremena – Stećci u Crnoj Gori“ u prostoru galerije Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Izložba je bila rezultat njenog višegodišnjeg umjetničkog i terenskog istraživanja, a prikazani su frotaži – arheografike, odnosno otisci površine stećaka na platnu, na kojima je kasnije umjetnički intervenisala.

Dekan Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Dražen Barbarić je rekao kako kroz simpozijum Fakultet i studij Istorije umjetnosti promišljaju o važnoj kulturnoj i materijalnoj baštini te da ju upišu u korijene pa i u simbolički kapital društvene zajednice.

Voditelj simpozijuma prof. dr. sc. Damir Zorić je istaknuo kako se simpozijum održava u Mostaru jer je Hercegovina najgušće naseljena zemlja stećcima u regiji. „U neposrednoj blizini su najveće nekropole, a od svih stećaka koje nose natpis na sebi više od polovine ih je iz Hercegovine, a to govori o ovoj zemlji“, kazao je dr. Zorić.

Predsjednik Hrvatske akademije za nauku i umjetnost u BiH akademik Mladen Bevanda je kazao kako danas stećci pobuđuju interes i zanimanje iako za arheologe, istoričare i znanstvenike nijesu više zagonetka, nešto tajnovito, neobjašnjivo, nejasno i misteriozno te je dodao kako su oni nasljeđe BiH.

Pomoćnik ministrice civilnih poslova BiH iz oblasti nauke i kulture Suvad Džafić otvorio je simpozijum i istaknuo kako imaju saradnju sa svim univerzitetima u BiH, a posebno saradnju sa Univerzitetom u Mostaru koje podržavaju kroz različite vrste projekata kao što su istraživačke aktivnosti, ali i kroz organizaciju ovakvih simpozijuma.

Prodekan za nauku Filozofskog fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Marko Odak je naglasio kako studiji Filozofskog fakulteta imaju ulogu u očuvanju identitetskih i kulturoloških vrijednosti. „Ovim simpozijumom, između ostalog, opravdamo tu ulogu u društvenoj zajednici.“

Simpozijum je okupio 31 uglednog stručnjaka i naučnika različitih disciplina iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore s ciljem istraživanja i prezentacije aktuelnih razmišljanja te novih spoznaja o stećcima. Tema simpozijuma obuhvatila je širok spektar pristupa, od istorijskih, umjetničkih i arheoloških, do etnoloških i drugih srodnih nauka.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR