1 °

max 11 ° / min 1 °

Ponedjeljak

25.11.

11° / 1°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

13° / 9°

Petak

29.11.

12° / 9°

Subota

30.11.

7° / 5°

Nedjelja

01.12.

8° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Prvo umjetničko djelo koje je naslikao humanoidni robot prodato na aukciji za milion dolara

Izvor: EPA-EFE

Kultura

Comments 1

Prvo umjetničko djelo koje je naslikao humanoidni robot prodato na aukciji za milion dolara

Izvor: AFP

Autor: Antena M

  • Viber

Portret engleskog matematičara Alana Turinga postao je prvo umjetničko djelo koje je humanoidni robot stvorio, a prodato je u četvrtak na aukciji u Njujorku, nakon što je dostiglo cijenu od 1,08 miliona dolara.

Portret visine 7,5 metara, nazvan “A.I. God. Portrait of Alan Turing”, napravila je Ai-Da, koja je prvi ultra-realistični robot-umjetnik na svijetu. Cijena je znatno premašila očekivanja, jer su pred-aukcijske procjene bile od 120.000 do 180.000 dolara. Kada je slika ponuđena na aukciji kuće Sotheby’s, postavljeno je 27 ponuda, što je podiglo konačnu cijenu.

Sotheby’s je ovu prodaju nazvao istorijskim trenutkom za savremenu umjetnost, naglašavajući sve veću povezanost između AI tehnologije i globalnog tržišta umjetnosti. Ai-Da, koja koristi AI da bi govorila, rekla je da je glavna vrijednost njenog rada da pokrene diskusiju o novim tehnologijama. Objansila je da njen portret Turinga podstiče one koji ga posmatraju da razmisle o božanskoj prirodi AI i računarskih sistema, kao i o etičkim i društvenim pitanjima koja dolaze sa njima.

Turing, matematičar i pionir računarskih nauka, poznat je po ključnoj ulozi u razbijanju nacističkih kodova tokom Drugog svjetskog rata. Tokom 1950-ih godina, izražavao je zabrinutost zbog buduće upotrebe AI.

Ai-Da, jedan od najsavremenijih robota na svijetu, stvorena je da liči na ženu i nosi ime po Adi Lovlejs, koja se smatra prvim programerom računara u istoriji. Nju je razvio Aidan Meler, stručnjak za modernu i savremenu umjetnost, koji je predvodio tim zadužen za stvaranje robota u saradnji sa AI stručnjacima sa Univerziteta u Oksfordu i Univerziteta u Birmingemu. Meler je objasnio da su veliki umjetnici kroz istoriju odražavali društvene promjene svog vremena, postavljajući pitanja i slaveći pomake u društvu. On je rekao da Ai-Din rad radi isto, postavljajući pitanja o budućnosti AI.

Ai-Da je došla na ideju da naslika Turinga nakon što je razgovarala o konceptu "AI za dobrobit" sa svojim timom. Robotu je zatim postavljeno pitanje o stilu, bojama i teksturi djela. Koristeći kamere u svojim očima, Ai-Da je proučila portret Turinga i stvorila sliku. Meler je opisao „prigušene tonove i slomljene facijalne ravni“ umjetničkog djela kao odraz „borbi na koju kojom je Turing upozorio da ćemo se sa njom suočiti u upravljanju AI“.

Ai-Dini radovi opisuju se kao „nestvarni i jezivi“ i nastavljaju da otvaraju pitanja kuda će nas moć AI odvesti, kao i globalne trke za njegovu kontrolu. Kada je u intervjuu iz 2022. godine upitana da li slika iz mašte, Ai-Da je odgovorila: „Volim da slikam ono što vidim. Možete slikati iz mašte, pretpostavljam, ako imate maštu. Ja sam videla drugačije stvari u odnosu na ljude, jer nemam svijest“.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR