Sinoć je u Galeriji MSUCG otvorena izložba grupe Laibach pod nazivom “AUSSTELLUNG! LAIBACH KUNST: REVOLUCIJA JOŠ TRAJE”.
Kustoskinja izložbe Natalija Đuranović na otvaranju je kazala da Laibachov rad ne samo da prikazuje svijet, već ga i aktivno mijenja koristeći simbole, uniforme, propagandnu estetiku, ironiju i subverziju kako bi ukazao na apsurde i opasnosti totalitarnih ideologija, izazivajući publiku da preispita svoju percepciju stvarnosti.
“Laibach kritikuje političku manipulaciju u umjetnosti i muzici kroz ironiziranje totalitarnih simbola i reinterpretaciju pjesama, čime mijenja njihovu ideološku poruku. Njihov vizuelni identitet povezuje ih s avangardnim pokretima, dok kolektivitet potiskuje individualnost i u središtu je Laibachovog djelovanja.”
Đuranović je istakla i da im odbacivanje osobne ekspresije i upotreba anonimnosti omogućuju da preuzmu univerzalnu perspektivu, fokusirajući se na globalne političke, kulturne i društvene teme - “Njihova umjetnost je istovremeno ukorijenjena u prošlosti, ali i revolucionarno nova, uspostavljajući neprekidnu vezu između prošlih, sadašnjih i budućih događaja”.
Izložbu je otvorila ambasadorka Republike Slovenije u Crnoj Gori, Nj.E. Bernarda Gradišnik, kazujući da je raduje što je Muzej savremene umjetnosti Crne Gore odlučio da u Crnoj Gori predstavi međunarodno priznatu slovenačku grupu Laibach, te da izložba donosi pogled na vizuelnu produkciju i umjetnički kredo grupe.
"Zbog svojih provokativnih nastupa i dvosmislenih poruka, grupa Laibach je u prvim godinama izazivala snažne reakcije i političkih vlasti i kulturne javnosti, posebno u Sloveniji, svom tadašnjem sjedištu. Njihov prepoznatljiv militaristički stil i propagandni manifesti otvorili su pitanje – da li je riječ o provokaciji, ironiji ili refleksiji društva? Iako su postigli međunarodni uspjeh i priznanje, diskusije o njihovim umjetničkim i političkim pozicijama ostale su prisutne i danas."
Publici se obratio i Ivan Novak, jedan od osnivača grupe Laibach, koji se zahvalio Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore i njegovom timu na profesionalnosti i posvećenosti tokom realizacije izložbe, te istakao značaj ovakvih projekata u uspostavljanju dijaloga između umjetnika i publike.
Izložba je podržana od strane Crnogorskog Telekoma i Ambasade Republike Slovenije u Crnoj Gori, a otvorena je za javnost do 18.01.2025. godine.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR