3 °

max 10 ° / min 3 °

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

11° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

12° / 8°

Petak

29.11.

11° / 5°

Subota

30.11.

8° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Na FCJK promovisana knjiga Borislava Jovanovića: Pozivno pismo literature

Izvor: FCJK

Kultura

Comments 1

Na FCJK promovisana knjiga Borislava Jovanovića: Pozivno pismo literature

Autor: Antena M

  • Viber

U Svečanoj sali Fakulteta za crnogorski jezik i književnost održana je promocija nove knjige uglednoga crnogorskog književnika, esejiste i književnoga kritičara Borislava Jovanovića Pozivno pismo literature.

O knjizi su, pored autora, govorili istoričarka književnosti Sofija Kalezić i književnica Dragana Kršenković-Brković. Moderatorka programa bila je studentkinja master studija Sofija Lopičić.

Ukazujući na osobenosti nove knjige Borislava Jovanovića, recenzentkinja knjige Dragana Kršenković-Brković istakla je da je Pozivno pismo literature pisano u formi fragmenata, kao dnevnik te dodala: „U knjizi Pozivno pismo literature autor je i svedok i učesnik događaja. On promišlja o crnogorskoj književnosti nastajaloj kroz vekove. On beleži šta se dešavalo na crnogorskoj književnoj sceni od druge polovine 20. veka do danas. On se priseća svog 'autografskog intimiteta i trajne korespondencije s literaturom'. Takvim viđenjem i tumačenjem, dnevnička hronika svakodnevnog bitisanja u književnosti, naslovljena Pozivno pismo literature, dobila je još jednu dimenziju. Ona je postala autentični autorov dijalog sa sredinom  u kojoj živi, sa samim sobom i s vremenom koje protiče.“

Istoričarka književnosti Sofija Kalezić istakla je da je Borislav Jovanović autor izuzetne stvaralačke biografije koji je ostvario impozantan kreativni opus, oličen kako u knjigama esejistike i književne kritike tako i u romansijerstvu, zbirkama priča, stvaralaštvu za đecu i mlade te drugim literarnim vrstama i žanrovima. Ocjenjujući da je knjiga Pozivno pismo literature multižanrovsko djelo kroz koje je autor aktuelizovao društvenu i literarnu zbilju svog doba, provjeravao vrijednosti i kritičke sudove savremenih pisaca i sopstvenoga stvaralačkoga puta sa zanimljivim i originalnim opservacijama, Kalezić je naglasila: „Ovo je djelo koje govori o ličnom odnosu prema kreativnom činu, o iskonskoj ljubavi prema vlastitoj profesiji koja je neodvojiva od autorove privatnosti, o putovanjima u nepoznate predjele i svjetove putem literature. U ostvarenju Pozivno pismo literature Jovanović ima mnogostruku ulogu – kao pisac, čitalac, tumač literarnog, hroničar, pripovjedač i polemičar. Kroz originalni autorov dijalog sa svim što ga okružuje i što predstavlja dio njegovog iskustvenog i opservativnog svijeta, njegovih značenjskih dijapazona, možemo čitati ovu knjigu koja će u nama ostaviti neizbrisiv doživljaj.“

Na kraju promocije publici se obratio autor iskazujući zadovoljstvo što je promocija organizovana na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost, kako je istakao, „hramu crnogorske književne, lingvističke i nacionalne misli“. Jovanović je konstatovao da mu je knjiga Pozivno pismo literature, koja je nastajala u dugome rasponu, najdraža knjiga koju je napisao jer mu je pomogla da sagleda ukupnost i njegove literature i ukupnost onoga što je literatura, osnosno umjetnost. U nastavku izlaganja Jovanović se osvrnuo na formu dnevnika kao književne i kulturne mikrostrukture. „Književni dnevnik, u savremenoj verziji, je i dokument i komentar, i esejistički i književnoteorijski, književnoistorijski, istoriografski diskurs. Cio jedan književni mikroorganizam. I kao takav može biti dragocjen i za svoje i za tuđe vrijeme. Književni dnevnici nijesu samo registratura nekih detalja iz sfere književnog života, već su i književnost o književnosti. Upravo to njihovo književno i vanknjiževno cirkulisanje mogu biti primarno književnoistorijski i književnoteorijski servis. U svakom slučaju dnevnopis je intelektualni praktikum jednog pisca, ali i praktikum jednog vremena. Dnevnik je zapravo više od dnevnika. Svaki dnevnik hibridnog tipa slavi svoju slobodu“, zaključio je Jovanović. 

Borislav Jovanović rođen je 1941. godine u selu Gradac kod Danilovgrada. Završio je Filološki fakultet u Beogradu. Član je Crnogorskoga društva nezavisnih književnika, Crnogorskoga PEN centra i Matice crnogorske. Za svoj novinarski i književni rad dobio je brojna priznanja među kojima su nagrade „Risto Ratković“, „Crnogorac“, „Božo Bulatović“, „Limske večeri poezije“, „Boško Pušonjić“ i druge. Živi i stvara u Mojkovcu.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

chronicler

Čovjek i intelektualac u punom smislu.