Završio je životni vijek akademika Voja Stanića, koji je trajao više od jednog vijeka. A njegovo djelo će trajati vjekovima, kazao je predsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, akademik Ljubiša Stanković na komemorativnoj sjednici koju su organizovali CANU i Ministarstvo kulture i medija Crne Gore.
Stanović je istakao i da je Vojo Stanić jedan od najznačajnjih crnogorskih umjetnika 20 vijeka, ali i da je bio više od slikara.
„Bio je vizionar, humanista i veliki ljubitelj života. Njegova umjetnost nas podsjeća na važnost ljepote, dobrote i optimizma. Stanićeva djela su univerzalna i govore jezikom koji svi razumijemo“, naglasio je Stanković.
On je podsjetio na činjenicu da je Vojo Stanić početkom devedesetih, u vremenima rata i sukoba, znao svojim izjava biti glas čojstva, a u svojim angažovanjima u tom periodu čuvati ugled Akademije i građanske Crne Gore, kada su te vrijednosti bile na udaru.
„Sad kada nas je Vojo napustio, sjećanje na njega nas obavezuje da nastavimo da njegujemo i promovišemo njegovo bogato umjetničko nasljeđe, koje će zauvijek ostati upisano u analima crnogorske umjetnosti“, kazao je Stanović.
Ministarka kulture i medija u Vladi Crne Gore dr Tamara Vujović kazala je da je Stanić bio umjetnik i filozof, slikar snova i vjesnik nadrealizma, kao i da njegovo stvralaštvo nosi odlike metafizičkog slikarstva, evocira Margitove, ili de Kirikove mistične izraze, ali ostaje duboko autentično, ukorijenjeno u njegovoj sopstvenoj viziji i imaginaciji.
„Posebno mjesto u Vojovim djelima zauzima Herceg Novi, grad koji je disao kroz njegova platna. Na njegovim slikama prepoznajemo trgove, ulice i luke, ali nikada na način kako ih vidimo svakog dana. Umjetnik nam je pokazao ono što se ne vidi – skrivene slojeve stvarnosti, magiju koja se krije iza svakog prozora i u svakom kutku svijeta. Veliki svijet sadržan u pogledu sa prozora, veliko sve sadržano u malom, kosmos u mikrokosmosu“, kazala je Vujović.
Ona je podsjetila da je neko, ko je drugovao sa Vojom Stanićem, skoro zapisao da u cijelom vijeku nikad od Stanića nije čuo ni za koga ni jednu ružnu riječ.
„Bio je omiljeni profesor Hercegnovske umjetničke škole, koje odavno nema, ali su sjećanja o čuvenim profesorima i slavnim učenicima preživjela do danas“, podsjetila je Vujović.
Potpredsjednik CANU, akademik Žarko Mirković kazao je kako je Vojov životni stav i njegova mudrost, zemaljsko vrijeme koje je odživio do kraja, i koje je ispunjavao mnogim zadovoljstvima, a najviše radošću slikanja, protive se svakoj patetici.
„Možda bi zato ovaj skup trebali prihvatiti kao još jedan susret, a ne kao oproštaj, kao slavljenje njegovog života i onoga što je za života uradio, čak i kao slavljenje života samog, jer kako je govorio „Živjeti je prelijepo... i ma kakav da je život, drugog nemamo...“ i vjerujem da nam na ovakvom razmišljanju Vojo ne bi zamjerio... Naprotiv“, kazao je Mirković.
On je naglasio da je Vojo Stanić gotovo pedeset godina bio ugledan i omiljen član CANU, čineći joj čast svojim životom i svojim djelom.
„U najkraćem, Vojovo slikarstvo izgleda kao beskrajan niz scena isprepletene stvarnosti i fikcije, ozbiljnog i smiješnog, intimnog i javnog;... kao galerija čudnih ljudskih figura i njihovih još čudnijih odnosa, koje je moglo vidjeti samo oko vječitog optimiste“, kazao je Mirković.
Komemoracija je održana u punoj sali CANU, a došli su da pozdrave maestra kolege akademici, umjetnici, političari, prijatelji njegove filozofije i umjetnosti.
Vojo Stanić je jedan od najznačajnijih slikara koje je iznjedrila Crna Gora.
Stanić je preminuo 19. novembra u 101. godini. Sahranjen je u Herceg Novom.
.
.
.
.
.
.
.
.
Vječna mi slava i hvala
Velikani ne umiru