Bura oko odluke Gradskog pozorišta iz Podgorice da se ukinu fiksni honorari za glumce i da se dramski umjetnici, angažovani preko ugovora o djelu, isključivo plaćaju po učinku, ne jenjava.
Prvo je revolt iskazalo nekoliko mladih glumaca koji igraju po nekoliko uloga u predstavama Gradskog pozorišta, a čija egzistencija je zavisila od ovih fiksnih honorara.
O ovom potezu Gradskog pozorišta prva je prošle sedmice pisala Pobjeda, a juče se oglasila i direktorica Gradskog pozorišta Ivona Čović Jaćimović.
U Pobjedinom tekstu se navodi da je na ukidanje fiksnih honorara prvi javno ukazao glumac Stefan Vuković, koji je na jednom javnom događaju kazao da to što se desilo Lari Dragović, Uni Lučić i njemu - nije čovječno.
On je objasnio da su mladi glumci u Gradskom pozorištu proveli četiri godine, te da im je umjesto 1000 eura mjesečnog honorara po igranju uplaćivan fiksni paušal od 500 eura, kasnije 600, koji zakon prepoznaje.
“Mi smo nastavili tako - to je isto izrabljivanje. Poslije godinu i sedam mjeseci tog fiksnog paušala, uz sva obećanja da će nas zaposliti, ti konkursi nam uvijek izmiču, stigla je „mala porukica“ na imejl da više nijesmo na paušalu. Mi sada imamo mizerni honorar po igranju, imam recimo jedno igranje mjesečno i primim 120 eura”, kazao je Vuković.
Sada se oglasila i direktorica Čović Jaćimović koja je istakla da razumije negodovanje mladih kolega, ali da je odluka donešena kako bi se uskladilo poslovanje instutucije kojom rukovodi sa zakonskim propisima.
Njeno reagovanje prenosimo integralno:
“Razumijem i uvažavam interesovanje javnosti za odluke koje se donose u Gradskom pozorištu i sa pažnjom odgovaram na sve upite koji mi stižu. Smatram da ovo povećano interesovanje svjedoči o važnosti kulture i teatra u našem društvu, što me motiviše i daje nadu da smo spremni za sistemske promjene koje donose povratak zakonima i poštovanju pravnih propisa. Svjesni smo da svaka promjena može biti izazovna, posebno kada podrazumijeva prilagođavanje novim normama. Ipak, vjerujem da je upravo prilagođavanje ključno za napredak i dugoročnu stabilnost naše ustanove i zajednice u cjelini.
Razumijem negodovanje mladih kolega i u potpunosti saosjećam s njihovom situacijom. Važno je napomenuti da su oni bili angažovani na mjesečnom nivou putem ugovora o autorskom honoraru. Ukidanje fiksnih paušalnih honorara ne predstavlja kršenje zakona niti ugrožava bilo čija prava, već se isključivo radi o usklađivanju poslovanja sa zakonskim propisima. Ove odluke su donesene s ciljem uspostavljanja transparentnijeg i pravednijeg sistema, koji će omogućiti mladim umjetnicima da kroz konkurse ostvare stalni radni odnos i grade karijeru u zakonski uređenom okruženju.
Analogno tome, moram napomenuti da dvoje kolega, koji su ostali bez paušala, na prethodnom konkursu raspisanom u Gradskom pozorištu (za 4 glumca/glumice) nijesu prošli jer nisu ispunjavali osnovni uslov – završenu adekvatnu školsku spremu, koju propisuje zakon. Ova lična obaveza, koja je ključna za njihovo profesionalno napredovanje, još uvijek nije ispunjena. O tome smo sa njima uživo i detaljno razgovarali, uz potpuno uvažavanje njihove situacije i mogućnosti naše institucije.
Konkurs na koji se odnosi ova situacija održan je 13. marta 2023. godine. Neću ulaziti u lične afinitete, namjere ili želje kada je u pitanju obrazovanje, jer su to individualne odluke. Međutim, želim naglasiti da zahtjevi konkursa nisu postavljeni od strane nijedne Uprave pozorišta, već su definisani zakonom koji smo svi obavezni poštovati. Upravo zbog toga, poštovanje tih uslova nije samo stvar procedure, već i odgovornosti prema pravnom okviru koji reguliše naše djelovanje.
Na istom konkursu određeni broj kolega, iako su ispunjavali sve uslove, nijesu dobili zaposlenje, uprkos tome što su uredno završili akademiju, igrali u našem pozorištu i doprinosili njegovom ugledu. Tom prilikom primljena su dva kandidata, iako je konkurs bio raspisan za četiri radna mjesta. Ova odluka značajno je uticala na kadrovsku situaciju u Gradskom pozorištu.
Napominjem da jedna od mladih koleginica, kojoj je ukinut paušalni honorar, zbog profesionalnih obaveza van Gradskog pozorišta od početka ove sezone nije bila u mogućnosti da odgovori zadacima koji su joj povjereni. Uloga u predstavi “Dulsineja i Servantes”, na kojoj je počela raditi, predata je drugoj glumici nakon što je koleginica prihvatila angažman na snimanju u Beogradu. Takođe, predstava “Slučaj slomljene vaze” nije se mogla igrati tri mjeseca, zbog čega je na moju molbu angažovana honorarna glumica kako bismo održali repertoar.
Poziv za glavnu ulogu u predstavi “Magareće godine” takođe nije mogla prihvatiti, jer je u isto vrijeme imala obaveze u Crnogorskom narodnom pozorištu i na snimanjima, o čemu Gradsko pozorište nije bilo pravovremeno obaviješteno. Kao glumica razumijem potrebu za profesionalnim napretkom, ali ova situacija naglašava izazove balansiranja između različitih angažmana i odgovornosti prema institucijama s kojima su umjetnici povezani.
Za premijerno izvođenje predstave “Slučaj slomljene vaze”, zbog zauzeća mladog kolege kojem je ukinut paušal, uprava pozorišta je angažovala drugog glumca kako bi premijera bila izvedena na vrijeme. Vjerujem da je u našoj profesiji ključno graditi odnose kroz rad, talent i odgovornost, uz poštovanje svih kolega koji svojim trudom i talentom doprinose ovoj zajednici.
Stojim iza stava da neću kompromitovati konkurse kako bih čuvala radna mjesta bilo kome. Vjerujem da sve kolege i koleginice treba da imaju jednake šanse, bez izuzetaka. Jasno mi je da smo decenijama živjeli u sistemu koji je tolerisao ušuškanost i uhljebljenje, ali sada je trenutak da se okrenemo zakonima i profesionalnoj etici.
Suština Odluke o prestanku saradnje sa mladim glumcima – spoljnim stalnim fiksnim honorarcima – leži u stvaranju mogućnosti da se umjesto „paušalnog statusa“, mladim umjetnicima omogući zasnivanje stalnog radnog odnosa putem konkursa. U tradiciji naše kuće je uvijek bilo otvoreno za mlade glumce, što ćemo nastaviti da radimo. Ovom Odlukom želimo da ta „otvorena vrata“ budu jednaka za sve mlade talente, uz poštovanje zakonskih normi i profesionalnih standarda, čime želimo osigurati transparentan i pravičan početak njihove karijere”, zaključuje Čović Jaćimović.
uzas
da "oslobidioci" unište i ovo malo crnogorske kulture koju imamo!