8 °

max 8 ° / min 1 °

Utorak

24.12.

8° / 1°

Srijeda

25.12.

9° / 1°

Četvrtak

26.12.

9° / 3°

Petak

27.12.

5° / 1°

Subota

28.12.

8° / -0°

Nedjelja

29.12.

9° / 2°

Ponedjeljak

30.12.

9° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ prikazan u Bijelom Polju: Podsjetnik da na svakom koraku moramo štititi pravdu i istinu

Izvor: Foto: ntitalent Produkcija / Contrast / Christophel Collection / Profimedia/Printscreen

Kultura

Comments 0

„Čovjek koji nije mogao šutjeti“ prikazan u Bijelom Polju: Podsjetnik da na svakom koraku moramo štititi pravdu i istinu

Komentarišući značaj umjetničkog izraza u procesu suočavanja sa prošlošću i podsticanju dijaloga, Milačić Petrović Njegoš je kazala, da je danas veliki dio crnogorskog intelekta povučen i ne eksponira se u mjeri potrebnog, zbog čega polako ali sigurno klizimo ka nečemu što nije dobro

Izvor: Analitika

Autor: Antena M

  • Viber

Suočavanje sa prošlošću i insistiranje na pravdi za žrtve zločina poput onih iz Štrbaca, osnov su za uspostavljanje povjerenja i očuvanje mira u budućnosti, zaključeno je na forumu "Čovjek koji nije mogao šutjeti", koji je sinoć održan u Domu kulture "Vojislav Bulatović Strunjo" u Bijelom Polju.

Forum je otvorio predsjednik Opštine Bijelo Polje Petar Smolović, naglašavajući da je suživot u gradu na čijem je čelu oduvijek davao poseban senzibilitet, što smatra njegovom najvećom nematerijalnom baštinom.

Komentarišući odvažni čin Toma Buzova kome je i posvećen istoimeni film prikazan na sinoćnjem događaju, Smolović je kazao da se nameće pitanje da li samim posmatranjem i nečinjenjem indirektno ili direktno učestvujemo u zločinu.

Takođe, ispred opštine Bijelo Polje, Smolović je pozdravio zajedničku inicijativu Građanske alijanse i Doma kulture u Bijelom Polju, da se obilježavanje godišnjice zločina u Štrpcima institucionalizuje i to ne samo u užem već u širem kontekstu ljudskih prava, tako što će se kroz realizaciju različitih programa nagrađivati oni koji afirmišu antiratnu politiku.

Građanska alijansa

Nakon uvodnih obraćanja, uslijedio je panel koji je otvoren diskusijom o značaju filma “Čovjek koji nije mogao šutjeti” u promovisanju kulture sjećanja. Učesnici panela bili su Demir Ličina, predsjednik Udruženja „Štrpci - Protiv zaborava“ i glumica Julija Milačić Petrović Njegoš.

Novi uspjeh filma koji je Crna Gora odbila da sufinansira: Evropski Oskar "Čovjeku koji nije mogao šutjeti"

Govoreći o položaju porodica putnika otetih iz voza sa stanice u Štrpcima, Ličina je najprije opisao višedecenijsku agoniju kroz koju svi oni prolaze u borbi za pravdu.

On je kazao da se danas, više od 30 godina od počinjenog zločina, ne može govoriti o pravdi niti se ona na bilo koji način može zadovoljiti. Ipak, po njegovim riječima, suština je da se pronađe adekvatan način da potomci žrtava ne budu više izloženi nepravdi.

Komentarišući značaj umjetničkog izraza u procesu suočavanja sa prošlošću i podsticanju dijaloga, Milačić Petrović Njegoš je kazala, da je danas veliki dio crnogorskog intelekta povučen i ne eksponira se u mjeri potrebnog, zbog čega polako ali sigurno klizimo ka nečemu što nije dobro.

Ona je podsjetila da Crna Gora nije podržala produkciju ovog filma, što je kako navodi, bruka za našu zemlju, budući da je riječ o djelu koje je dragocjeno za generacije koje dolaze.

Prisutnima se video porukom obratio i režiser filma Nebojša Slijepčević, iskazujući neizmjernu zahvalnost svima onima koji su prepoznali važnost teme kojoj je film posvećen, uz nadu da će ubrzo imati priliku da lično posjeti Bijelo Polje i porazgovara sa članovima porodica žrtava.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR