8 °

max 8 ° / min 1 °

Utorak

24.12.

8° / 1°

Srijeda

25.12.

9° / 1°

Četvrtak

26.12.

9° / 3°

Petak

27.12.

6° / 1°

Subota

28.12.

8° / -0°

Nedjelja

29.12.

9° / 2°

Ponedjeljak

30.12.

9° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Počinje trodnevna manifestacija: Storytelling – Umjetnost, zanat i legislativa filma

Izvor: Filmski centar

Kultura

Comments 0

Počinje trodnevna manifestacija: Storytelling – Umjetnost, zanat i legislativa filma

Autor: Antena M

  • Viber

Podgorica će od 20. do 22. decembra biti domaćin manifestacije pod nazivom "Storytelling – Umjetnost, zanat i legislativa filma". Ovaj događaj ima za cilj unapređenje profesionalnih standarda u pričanju filmskih priča, ali i jačanje regionalne integracije crnogorske kinematografije. Ulaz je otvoren za širu javnost.

Crna Gora, sa svojih 40 registrovanih filmskih produkcija, osam međunarodno povezanih filmskih festivala i dva strukovna udruženja, ima potrebu za analizu i diskusiju suštinskih tema kinematografije, uključujući održivost djelatnosti, prilagođavanje najboljim regionalnim praksama, te promociju novih pristupa struci i mogućnostima. Dodatno, cilj je podstaći mlade na istraživanje profesionalnih i obrazovnih mogućnosti, te unaprijediti sistemsku podršku filmskoj edukaciji i razvoju publike, kako je predviđeno javnim politikama. Događaj se odvija u organizaciji "Galileo production" u saradnji sa JU Crnogorska kinoteka, uz podršku Filmskog centra Crne Gore i Ministarstva kulture i medija. Manifestacija je otvorena za širu publiku: mlade reditelje, producente, scenariste i dramatičare, pisce, glumce, novinare, umjetnike različitih disciplina, ljubitelje književnosti i filma, kao i za one koji se pripremaju za prijemne ispite na fakultetima dramskih umjetnosti regiona.

Raznovrstan i edukativan program

Manifestacija počinje u petak uveče "Storytelling masterclassom" pod nazivom "Dijalog sa rediteljem – Srdan Golubović". Golubović, poznat kao jedan od najznačajnijih reditelja u regionu, nagrađivan na nizu svjetskih festivala, od "Sundance" do "Berlinala", profesor je Filmske režije na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu. Njegov opus uključuje nagrađivane filmove kao što su "Klopka", "Krugovi", "Apsolutnih 100" i "Otac". Fokus razgovora biće na ključnim temama kao što su: gdje pronalazimo inspiraciju za priče, balans između lokalnog i globalnog, te uticaj tehnologije na estetiku i žanrove. Ovaj razgovor vodiće njegov kolega sa FDU Cetinje - Nikola Vukčević.

Subotnji program započinje u 10 časova sesijom “Storytelling in Depth”, koju vodi scenaristkinja mr Ana Vujadinović Tomić, koja je diplomirala dramaturgiju na FDU Cetinje, sa masterom na FDU Beograd; scenaristkinja filma “Iskra“, crnogorskog kandidata za Oskara 2018. godine, i drugih filmova poput “Planeta 7693“ i “Luča“, ko-scenaristkinja filma “Obraz”. Sarađivala je na pozorišnim produkcijama, uključujući CNP, Atelje 212 i Zetski dom, te brojnim televizijskim i marketinškim projektima. Ana spaja iskustvo u scenaristici, pozorištu i marketingu s ciljem unapređenja filmske i dramaturške scene regiona, a u  sesiji će razmatrati elemente priče, pravila scenaristike i mogućnosti učenja ovog zanata. Tokom sesije biće razmatrana neka od ključnih pitanja koja prate proces kreiranja priče.

U 12 časova slijedi prezentacija "Montenegro Cash Rebate 25%", koja se bavi povraćajem dijela sredstava utrošenih u Crnoj Gori za kinematografske projekte. Predstavnici Filmskog centra Crne Gore i lokalnih produkcija, koje su već koristile ovaj benefit, osvrnuće se na prednosti ovog programa za jačanje domaće filmske scene kroz međunarodne projekte.

U 13:30, profesor Nikola Vukčević vodi predavanje "Storytelling paradigma: Principi i struktura priče - Herojev put i drugi pristupi", nudi detaljan i komparativan uvid u univerzalne principe pripovijedanja – temelje svakog umjetničkog stvaralaštva na filmu, drami i književnosti.

Nedjeljni program počinje u 10 časova predavanjem "First Aid to Director – Produkcijski tim kao most između sektora". Predavačica Nevena Savić, dugogodišnja producentinja iz Beograda, sa bogatim iskustvom u regionalnim i međunarodnim produkcijama, predstaviće praktične savjete za pozicije poput vođe snimanja, asistenta režije, pomoćnika reditelja i skriptera.

U 12 časova panel "Angažovani video i kreativne industrije filma" okuplja stručnjake koji istražuju ulogu filmskog jezika u advertajzingu, te povratnog principa na filmu. Panelisti su: Aleksandar Radunović, scenarista i docent dramaturgije na FDU Cetinje, Sandra Vujović, diplomirana scenaristkinja, kreativna direktorica i copywriterka s iskustvom rada na više od 70 brendova na međunarodnom, regionalnom i domaćem nivou, Gojko Berkuljan, reditelj i scenarista nekoliko igranih filmova i brojnih reklamnih kampanja i Nikola Radonjić, vlasnik advertising agencije i kreator brojnih kampanja koje su pomjerile granice crnogorskog advertajzinga.

Manifestacija se završava u 14:30 panelom "Rodna ravnopravnost u Crnoj Gori". Razgovor će analizirati ulogu žena u crnogorskoj kinematografiji, uključujući izazove s kojima se susreću; panel će se baviti pitanjima o rodnoj neravnopravnosti na filmu, istražujući da li je filmska djelatnost još uvijek shvaćena kao "muški posao" (prema statistici iz Nacionalnog programa razvoja kinematografije, u poslednjih deset godina snimljena su samo dva cjelovečernja igrana filma potpisana od strane rediteljki), koji su ključni problemi i izazovi, te kako društvo i kreativna zajednica doživljavaju ove prepreke. Takođe, diskutovaće o uspehu žena u filmskoj industriji, kako na domaćem tako i na međunarodnom nivou, te o percepciji "MeToo" pokreta na Balkanu i u Crnoj Gori. Panelisti su: Aleksandra Božović, direktorica Filmskog centra Crne Gore, Dubravka Drakić, glumica i profesorica FDU Cetinje, Marija Perović, rediteljka i profesorica FDU Cetinje; Gana Čomagić, producentkinja i rediteljka koja aktivno radi na osnaživanju žena u filmskoj djelatnosti.

Platforma za budućnost crnogorskog filma

Manifestacija "Storytelling – Umjetnost, zanat i legislativa filma" predstavlja platformu za razmjenu znanja i iskustava, te promociju filmske umjetnosti. Tokom tri dana, "masterclassovi", paneli i predavanja omogućavaju stručnjacima, studentima i publici dublji uvid u umjetnost i zanat filmskog pripovijedanja.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR