Samostalna izložba jednog od najistaknutijih vajara današnjice, Ričarda Dikona, otvorena je juče, 21. januara u Modernoj galeriji u Podgorici.
Ričard Dikon, vodeći britanski skulptor i dobitnik brojnih prestižnih nagrada, predstavio svoja djela iz pet ciklusa nastalih tokom prethodnih godina, u okviru izložbe "U potrazi za nečim".
Izložbu su otvorili ministarka kulture i medija Crne Gore, Tamara Vujović,britanska ambasadorka u Crnoj Gori,Don Meken i direktorica JU Muzeji i galerije Podgorice Ivana Ćupić, a prisutnima se obratio i sam umjetnik.
Izrazivši zadovoljstvo zbog prilike da svoj rad predstavi crnogorskoj javnosti, Dikon je rekao „Ovo je moja prva posjeta vašoj divnoj zemlji, sljedeći put nadam se da ću moći da dođem na plivanje pošto ovog puta to nije bilo pogodno. Vidjećete nešto zanimljivo, nešto što je mene iznenadilo u organizaciji ove izložbe a to je kombinacija ovih mojih istraživačkih radova koje vidite ovdje sa slikom Petra Lubarde i mislim da je iznenađujuće da to jako dobro funkcioniše. Izgleda kao da ulazite u jedan prostor i onda nailazite na tu sliku. Mislim da je to jako dobra kombinacija imaginacije i situacije i nešto što je jako dobro uklopljeno, integrisano i povezano sa nazivom izložbe koji glasi U potrazi za nečim. Svi mi smo u potrazi za nečim, drugo je pitanje da li ćemo to naći ili ne.“
On se na kraju zahvalio svima koji su učestvovali na realizaciji ove izložbe: kustoskinjama Mirjani Dušić i Ljubi Jovićević, prof. dr. Jasmini Čubrilo koja je pisala tekst za katalog, Isidori M. Nikolić koja je bila zadužena za dizajniranje kataloga kao i tehničkoj službi JU Muzeji i galerije Podgorice. Dodao da je imao jako puno podrške na Balkanu i da je radio interesantne stvari sa Mrđanom Bajićem u Srbiji što je bilo značajno iskustvo u njegovom životu.
Nakon velikih izložbi širom svijeta, Ričard Dikon je u Modernoj galeriji predstavio radove koji nisu do sada bili izlagani. Podgorička publika ima privilegiju da se prva susretne sa medijski raznovrsnim radovima koji su nastali u pandemijskim uslovima vraćanja sopstvenim resursima. Izložbom su obuhvaćena djela od otisaka na poliesteru (Second Motif), monumentalnih skulptura u drvetu (UV84DC br. 18, 19, 20.), keramičkih radova (Made of This), zatim kompozicija proisteklih iz eksperimenata tokom sječenja drveta (In the Woods) do ciklusa skulptura valovitih površina koje reflektuju umjetnikovo razmišljanje u izolaciji na temu otisaka ljudskog stopala.
Tamara Vujović, ministarka kulture i medija je prilikom otvaranja izjavila: „Ova izložba predstavlja značajan korak u jačanju međunarodne saradnje u oblasti kulture između Crne Gore i Ujedinjenog Kraljevstva. Zahvaljujući podršci Britanskog Savjeta i Britanske Ambasade u Podgorici imamo priliku da crnogorskoj publici večeras približimo bogatu britansku umjetničku scenu. Ovo je izuzetna prilika za naše građane da se upoznaju sa radovima jednog od najvažnijih britanskih umjetnika današnjice.“
Ona je dodala kako je nedavno potpisan sporazumo o zajedničkim projektima i inicijativama u kreativnim industrijama između Britanskog Savjeta i Ministarstva kulture i medija Crne Gore, što dodatno učvršćuje veze između naših zemalja i otvara nove mogućnosti za razmjenu znanja i kreativnosti. „Približavanje britanske umjetničke scene crnogorskoj publici kroz ovakve izložbe od neprocjenjivog je značaja za informisanje i kulturno bogaćenje. Ovakvi događaji ne samo da doprinose boljem razumijevanju savremene umjetnosti već i podstiču kulturni dijalog, jačaju veze između naših naroda i otvaraju nove horizonte za buduće generacije.“ zaključila je Vujović.
Tokom svoje višedecenijske karijere, Dikon se istakao prepoznatljivim pristupom skulpturi, neprestano eksperimentišući sa različitim materijalima kao što su laminirano drvo, polikarbonat, tkanine i glina. Njegove skulpture kombinuju organske forme i tehničke elemente, stvarajući jedinstvena umjetnička djelauspostavljanjem jednog promišljenog odnosa prema jeziku kao strukturi u kojoj traga.
Don Meken, britanska ambasadorka u Crnoj Gori je rekla da joj je zadovoljstvo što imamo priliku da proslavimo umjetnost Ričarda Dikona u Podgorici, radove jednog od najpoznatijih britanskih vajara i laureata Tarnerove nagrade.
„Crna Gora je i ranije bila platforma za britansku umjetnost, a imala je u gostima i djela velikog Henrija Mura, na primjer. Večerašnja izložba dovodi još jednog vizionara, ovog puta u Podgoricu i time se dodatno jača kulturna veza između naše dvije zemlje“, rekla je ambasadorka Meken. „Otvorenost Podgorice da održi ovakve izložbe svjetske klase svjedoči i o rastućoj ulozi grada kao jednog centra za kreativnost. Želimo da vidimo još ovakvih projekata u kojima britanska i međunarodna umjetnost pronalaze svoj dom u Crnoj Gori“, dodala je ambasadorka Meken.
Ričard Dikon je dobitnik prestižne Tarnerove nagrade i član Kraljevske akademije umjetnosti, a odlikovan je titulom CBE (Commander of the Order of the British Empire) za svoj doprinos umjetnosti.
Izložba je kreirana u saradnji sa Galerijom DOTS iz Beograda, a kustoskinje izložbe su Mirjana Dušić i Ljuba Jovićević.
Organizaciju izložbe podržala je Britanska ambasada u Podgorici u saradnji sa Britanskim savjetom, i biće otvorena do 21. februara 2025.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR