Izložba “Kultura svima”, koja slavi inovaciju, inkluziju i mladu kreativnost, svečano je otvorena sinoć u Kuslevovoj kući. Jedinstvena postavka okupila je predmete osmišljenje od strane mladih autora i pet muzeja. Mladi kreativci su svojim inovativnim rješenjima, ponudili nove načine povezivanja sa umjetnošću i kulturnim naslijeđem Crne Gore. Postavku čine trodimenzionalni modeli muzejskih predmeta, vajani eksponati, ručno izrađeni dijelovi kulturne baštine i animacije koje prikazuju životinje i predmete inspirisane muzejskom baštinom.
Svaki eksponat prati audio-vodič na crnogorskom jeziku, dok su nazivi obilježeni i na Brajevom pismu, čime je izložba prilagođena osobama sa različitim senzornim potrebama. Drektor Biblioteke za slijepe, Božidar Denda, poručio da se po prvi put predstavljaju eksponati i umjetnička djela u obliku 3D modela, vajarskih i ručno rađenih replika koje omogućavaju osobama sa različitim potrebama da dožive kulturu na pravi način.
“Posebno smo ponosni na audio vodiče koji su uključeni u ovoj izložbi, natpise na Brajevom pismu kao i video vodiče na znakovnom jeziku kroz Muzej kralja Nikole, čime smo napravili značajan korak u pravcu pristupačnosti muzejskih sadržaja”, kazao je on.
Prema riječima glavnog pregovarača Crne Gore u EU, Predraga Zenovića Crna Gora ima bogatu kulturnu baštinu koja, nažalost, nije uvijek pristupačna svima.
„Izložba „Kultura svima!“ vodi nas na jedinstveno putovanje kroz prošlost i prirodu Crne Gore, spajajući tradiciju i inovacije, tako što savladava prepreke, vodeći računa o svim članovima našeg društva, posebno onim kojima kulturna dobra nisu uvijek dostupna.
Oko nas su eksponati koji predstavljaju replike muzejskih predmeta, skulptura i znamenitosti Crne Gore, kao i 3D modeli i animacije koji oslikavaju biljne i životinjske vrste iz različitih krajeva naše države. U njihovoj ljepoti i umjetničkoj vrijednosti danas mogu da uživaju svi, zahvaljujući i audio-vodičima i tekstovima na Brajevom pismu“, kazao je on i napomenuo da je inkluzija važna za napredak društva.
Zamjenik ambasadora EU u Crnoj Gori Ricardo Seri je u svom obraćanju istakao da je ova izložba pokazatelj vrijednosti EU u praksi.
„Mnogo pričamo o evropskim vrijednostima – solidarnosti, pristupačnosti, inovativnosti i kulturnom nasljeđu, kao da su apstraktni koncepti. Ali stvarno nas raduje da vidimo ove vrijednosti u praksi. Kroz naporan rad mladih kreativaca, muzejske kolekcije su predstavljene tako da animiraju sve učesnike, osiguravajući da umjetnost i istorija ne budu dio prošlosti, već da žive i budu interaktivne, ali prije svega budu dostupne svima,“ naveo je Seri.
Ističe da dodavanje audio opcije i štampe na Brajevom pismu predstavlja važnu poruku.
„To je poruka da niko ne bi smio da bude isključen iz mogućnosti da istražuje i poštuje bogatstvo našeg zajedničkog nasljeđa. Drago nam je da je Evropska unija odigrala važnu ulogu i dala podršku ovoj inicijativi, zajedno sa resornim ministarstvom, UNESCO-m i važnim partnerima,“ kazao je Seri.
Muzeji i Galerije Podgorice su institucija koja baštini umjetnost, međutim, dolazi do nemogućnosti konzumiranja zbog određenih prepreka i invaliditeta, kazao je Matija Miljanić, predstavnik te institucije.
„Ovakvom izložbom omogućili smo svim licima sa invaliditetom da osjete umjetnost i uživaju u njoj.Ovo je jedinstvena prilika, ne samo za osobe sa invaliditetom nego i za sve građane da se što bolje, kroz dodir, upoznaju sa samim skulpturama. Napomenuo bih da je cijela izložba još u početnom stadiumu, te da ćemo se truditi da same eksponate proširimo“, rekao je Miljanić.
Izložbu organizuju Biblioteka za slijepe Crne Gore, Kulturni centar Homer i Elektrotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore, uz podršku Ministarstva evropskih poslova, kroz projekat EU4ME. Izrada izloženih predmeta finansirana je sredstvima Evropske unije, uz podršku UNESCO-a kroz program “Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan”, kao i dijelom sredstvima Fonda za inovacije Crne Gore i Zavoda za školstvo.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR