Muzej savremene umjetnosti Crne Gore najavljuje samostalnu izložbu francuske arhitektice i umjetnice Odile Decq pod nazivom “Beyond the looking glass”. Izložba će biti otvorena u četvrtak, 10. aprila u 19 časova u Dvorcu Petrovića i parku Petrovića na Kruševcu, a kustoskinja izložbe je Blanka Marković.
"Samostalna izložba francuske arhitektice i umjetnice Odile Decq biće njeno prvo predstavljanje u Crnoj Gori, donoseći djela nastala tokom njene dugogodišnje karijere. Ova izložba predstavlja omaž njenom buntovnom duhu i beskompromisnom, multidisciplinarnom pristupu arhitekturi, dizajnu i savremenoj umjetnosti. Postavka će obuhvatiti sve aspekte njenog stvaralaštva – od arhitektonskih projekata i industrijskog dizajna do savremenih umjetničkih praksi", navodi se u saopštenju.
Posebno osmišljeni i jedinstveni elementi izložbe biće in situ prostorna instalacija u parku Kruševac, kao i skulptura unutar Dvorca Petrovića, obje kreirane ekskluzivno za izložbu u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore.
U okviru izložbe biće organizovani i predavanje Odile Decq, te promocija pratećeg kataloga.
Odile Decq, francuska arhitektica i umjetnica, jedna je od najupečatljivijih figura savremene arhitekture. Njen studio, osnovan 1978. godine, stekao je međunarodnu prepoznatljivost zahvaljujući njenom vizionarskom pristupu koji objedinjuje arhitekturu, dizajn, umjetnost i urbanizam. Odlikuje je hrabar stil, prepoznatljive geometrije i inovativnost u svim oblastima kojima se bavi.
Međunarodno priznanje stekla je već 1990. godine kada je realizovala svoj prvi veliki projekat – Banque Populaire de l’Ouest u Rennesu, za koji je osvojila deset nacionalnih i međunarodnih nagrada. Njeno stvaralaštvo često se povezuje sa duhom pobune i propitivanjem ustaljenih konvencija.
Među njenim najznačajnijim arhitektonskim projektima izdvajaju se Muzej savremene umjetnosti u Rimu (MACRO), sjedište kompanije GL Events u Lionu, FRAC Bretagne u Rennesu, Arheološki muzej u Tangshanu (Kina), kao i startap inkubator Cargo u Parizu. Takođe je autorica poslovne zgrade Le Twist u Parizu, niza privatnih rezidencija koje tretira kao umjetnička djela, te luksuznog stambenog tornja Antares u Barseloni.
Pored arhitekture, Decq je aktivna i u oblasti dizajna – još od 2000-ih godina kreira nameštaj i rasvjetna tijela, sarađujući s brendovima poput Luceplan i Alessi. Njena strast prema savremenoj umjetnosti rezultirala je brojnim izložbama, uključujući projekte za Galeriju Polaris u Parizu, Design Miami Art Basel, FIAC i Galeriju Philippe Gravier.
Njene instalacije bile su dio prestižnih događaja, uključujući Venecijansko bijenale arhitekture (2018) i Fuorisalone u Milanu (2023). Učestvovala je i na izložbi “100 Architects of the Year” u Seulu 2024. godine.
Dobitnica je brojnih nagrada, među kojima se izdvajaju Zlatni lav na Venecijanskom bijenalu (1996), Jane Drew nagrada za kreativnost i ravnopravnost u arhitekturi (2016), Nagrada za životno djelo Architizer A+ (2017) i Mario Pani Medal of Merit u Meksiku (2023). Nositeljka je prestižnih titula Chevalier de la Légion d’Honneur, Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres i Commandeur de l’Ordre du Mérite.
Decq je imala značajnu akademsku karijeru – predavala je na mnogim univerzitetima širom svijeta, a 2014. godine osnovala je Confluence Institute for Innovation and Creative Strategies in Architecture, inovativnu školu arhitekture u Parizu, akreditovanu od strane Royal Institute of British Architects (RIBA).
Njen rad, koji neprestano pomjera granice arhitekture, dizajna i umjetnosti, sada će po prvi put biti predstavljen crnogorskoj publici kroz izložbu u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore.
Projekat su podržali OKOV, Feal, Fondacija Petrović Njegoš i Univerzitet Crne Gore.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR